Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Opryski drzew owocowych w marcu. To gwarancja pysznych i zdrowych owoców

Coraz dłuższe dni, topniejący śnieg, wyższa temperatura, świergot ptaków – trudno przegapić oznaki nadchodzącej wiosny. Jednak ta wyczekiwana pora roku to nie tylko piękne kwiaty i zieleń dookoła, ale także liczne obowiązki w harmonogramie ogrodnika. Jednym z nich jest wykonanie oprysku drzew owocowych. Dowiedz się więcej.

Opryski drzew owocowych w marcu. To gwarancja pysznych i zdrowych owoców
Na wiosnę wykonuje się dwa rodzaje oprysków. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Opryski drzew owocowych wiosną – po co się je wykonuje?

Wiele osób obawia się wykonywać opryski drzew owocowych, ponieważ uważa, że to szkodliwe i niebezpieczne. Nic bardziej mylnego. Obecnie wiele szkodników, które grasuje w sadach, pochodzi z odległych krajów i nie ma tutaj naturalnych wrogów. W rezultacie owady te bardzo łatwo się rozprzestrzeniają i szybko niszczą uprawy.

Jedynym sposobem, aby temu zapobiec i zabezpieczyć rośliny przed patogenami i szkodnikami, jest stosowanie oprysków. Dzięki temu można nie tylko utrzymać je przy życiu, ale także uzyskać z nich pyszne, zdrowe owoce.

Przeczytaj również: Maść ogrodnicza - przepis jak zrobić i stosować

Rodzaje oprysków drzew owocowych – jakie należy wykonać?

Chcesz zadbać o swoje rośliny jak profesjonalista? Pamiętaj, że wiosną wykonuje się dwa rodzaje oprysków:

 • przeciw owadom – bardzo często drzewa owocowe padają ofiarą mszyc, przędziorków, mączlików, skoczków i ochojników. Szkodniki te powodują stopniowe zamieranie pędów, a także doprowadzają do rozwoju bakterii i grzybów. W rezultacie rośliny zaczynają wydawać brzydkie owoce, przestają rosnąć, aż ostatecznie obumierają,
 • przeciw grzybom – choć tych patogenów nie zobaczysz gołym okiem, są równie groźne jak owady. Grzyby wywołują groźne choroby takie jak torbiel śliwy, kędzierzawość liści brzoskwini, a także brunatna zgnilizna, która dotyka większość drzew owocowych.

Warto pamiętać, że jeśli nie wykona się oprysków odpowiednio wcześnie, choroba może znacznie się rozwinąć, przez co będzie za późno na ratunek. Dlatego należy zaplanować wykonanie tych zabiegów, zanim dojdzie do obumarcia rośliny.

Opryski w marcu – jakie drzewa pryskać?

Zastanawiasz się, które drzewa owocowe wymagają oprysku? Dodatkowej ochrony przed szkodnikami i grzybami szczególnie potrzebują:

 • brzoskwinie – większość niezabezpieczonych drzew choruje na kędzierzawość liści. To niebezpieczna choroba, która powoduje deformacje liści, pędów i owoców, osłabienie całej rośliny, a w ostateczności jej obumarcie. Zarodniki grzybów zimują na zamkniętych pączkach, zatem bardzo istotne jest, aby wykonać oprysk, zanim się rozwiną,
 • jabłonie – te drzewa są narażone zwłaszcza na mączniaka prawdziwego. Powoduje on porażenie i zamieranie całych pędów. W rezultacie roślina nie ma siły wytwarzać owoców i powoli obumiera,
 • wiśnie, czereśnie, morele i grusze – szczególnie zagraża im rak bakteryjny, który powoduje pęknięcia i wycieki gumowatego płynu. W rezultacie prowadzi do osłabienia rośliny, która zaczyna wydawać owoce pokryte brunatnymi, zgniłymi plamami,
 • śliwy – zagraża im zwłaszcza brunatna zgnilizna, która skutkuje występowaniem ciemnych, gnilnych plam na owocach. Po zaschnięciu nie opadają, tylko zamieniają się w mumie, co prowadzi do obumierania pędów.

Trudno uniknąć wykonywania oprysków w ogrodzie pełnym drzew owocowych, zwłaszcza jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi i smacznymi owocami.

Jednocześnie warto pamiętać, że wspomniane choroby to nie jedyne, które mogą pojawić się na drzewach owocowych. Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć swoje rośliny, dokładnie zapoznaj się z opisem wybranego gatunku i dowiedz się, co może mu zagrażać.

Oprysk drzew owocowych – jak się przygotować?

Zanim przystąpisz do wykonania oprysku drzew owocowych, powinieneś odpowiednio się przygotować. Do rozpylenia wybranego środka będziesz potrzebować właściwego preparatu, a także opryskiwacza ciśnieniowego.

Aby wszystko przebiegało łatwo, szybko i przyjemnie, zadbaj o to, żeby urządzenie miało pojemność adekwatną do liczby roślin i wielkości ogrodu. Otóż w:

 • małym sadzie, dobrze sprawdzą się opryskiwacze o pojemności od 0,5 do 2 l – taka ilość wystarczy do pokrycia kilku drzewek,
 • dużym ogrodzie, przydadzą się duże modele o pojemności od 3 do 15 l – dzięki temu zabezpieczysz nawet kilkanaście drzewek za jednym razem.

W przypadku dużej liczby roślin warto zadbać również o to, aby opryskiwacz był wyposażony w szelki. Dzięki temu będziesz mógł założyć go na plecy i ruszyć do walki ze szkodnikami oraz chorobami bez czekania na pomoc drugiej osoby. Natomiast, jeśli planujesz pryskanie wysokich drzew, przyda się z pewnością długi wysięgnik.

Pamiętaj, że liczy się nie tylko dobrej jakości sprzęt, ale także ochrona osobista. Choć większość środków składa się z naturalnych substancji, w nadmiernej ilości mogą one negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. Aby uniknąć niepożądanych skutków, należy zadbać o rękawice ochronne, maseczkę filtrującą, a także przezroczyste gogle. Dobrym pomysłem jest także założenie odzieży roboczej – środki chemiczne mogą uszkodzić materiał lub spowodować jego przebarwienia.

Prawidłowy oprysk drzew owocowych – jak to zrobić?

Chcesz prawidłowo wykonać oprysk drzew owocowych? Zacznij od zapoznania się z ulotką dołączoną do wybranego preparatu. Z niej dowiesz się:

 • jak dużo środka należy użyć,
 • czy trzeba rozcieńczać preparat,
 • w jakiej temperaturze najlepiej wykonywać oprysk, aby był skuteczny.

Następnie przejdź do przygotowania opryskiwacza. Załóż rękawiczki ochronne, a potem wlej do środka odpowiednią ilość wody i preparatu przeznaczonego do oprysku. Wymieszaj całość, aby składniki się połączyły. Pamiętaj, aby dokładnie odmierzyć ilość preparatu – jeśli dodasz go za mało, nie zadziała. Natomiast użyty w zbyt dużej ilości może przyczynić się do uszkodzenia rośliny

Kolejny krok to przygotowanie odpowiedniego ubioru. Pamiętaj o rękawiczkach, maseczce i goglach – dzięki temu cały proces będzie bezpieczny dla twojego zdrowia. Następnie sięgnij po opryskiwacz i zacznij rozpylać środek dokładnie na wszystkie pędy. Nie oszczędzaj preparatu – gałęzie powinny być mokre po oprysku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że preparat dotarł we wszystkie szczeliny.

Najlepszy termin na opryski drzew owocowych – kiedy najlepiej przeprowadzić ten zabieg?

Jeśli chcesz, żeby opryski były skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla drzew, nie możesz przeprowadzać ich w dowolnym momencie. Najlepiej, jeśli robisz to:

 • w bezwietrzny dzień – porywisty wiatr może unieść rozpylony środek na okoliczne rośliny ozdobne i jadalne, a tym samym uszkodzić je i doprowadzić do ich obumierania. Co więcej, wraz z powietrzem środek może dotrzeć do zwierząt i ludzi przebywających w okolicy, co nie wpłynie pozytywnie na ich samopoczucie,
 • w temperaturze rekomendowanej przez producenta – zarówno mróz jak i upał obniżają skuteczność preparatu. W rezultacie, mimo regularnie wykonywanych oprysków, roślina może paść ofiarą szkodników lub chorób. Przestrzegaj wskazówek producenta, a unikniesz takich kłopotów,
 • w bezdeszczowe dni – drzewa po oprysku muszą mieć odpowiednio dużo czasu, aby wchłonąć zawarte w preparatach substancje. Jeśli w ten sam dzień przyjdzie deszcz, zmyje cały środek i trzeba będzie powtórzyć zabieg,
 • w pochmurne dni – ostre promienie słońca w kontakcie z rozpylonym środkiem mogą doprowadzić do poparzeń drzew, a tym samym ich uszkodzeniu. Dlatego najlepiej wybrać dzień, gdy jest pochmurno.

Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, drzewa owocowe, które uprawiasz, z pewnością będą bezpieczne.

Opryski drzew owocowych są jednym z najważniejszych obowiązków każdego ogrodnika. Warto wpisać sobie termin ich wykonania w kalendarz, aby o nich nie zapomnieć! Powodzenia.

Przeczytaj również: Nie przegap teraz tego zabiegu. Plony będą obfite, a owoce rumiane

Przeczytaj również: 

Wiosenne nawożenie drzew owocowych. Jaki nawóz wybrać?

Kiedy wysiewać pomidory? Tajniki domowej uprawy

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.