Spis treści:
- Jakie kwiaty wysiewamy w styczniu?
- Jakie warzywa wysiewamy w styczniu?
- Uprawa roślin wysiewanych w styczniu
- Czego nie siać w styczniu, a co można siać?
Jakie kwiaty wysiewamy w styczniu?
Wysiew kwiatów w styczniu niektórym osobom będzie wydawał się porą zbyt wczesną. W końcu to jeszcze zima. Okazuje się jednak, że choć większość roślin ozdobnych wysiewa się w marcu czy kwietniu, niektóre kwiaty można siać już w styczniu. Co więcej, w przypadku niektórych roślin jest to wręcz termin najlepszy.
Od stycznia wysiewamy rośliny jednoroczne o długim okresie wegetacji. W niektórych przypadkach pierwsze kwiaty pojawią się dopiero po 4 miesiącach, więc siew w styczniu pozwala im kwitnąć w maju. Część roślin wymaga doświetlania siewek, z uwagi na zbyt krótkie, styczniowe dni. Są jednak i takie, które nie potrzebują podobnego naświetlania. To popularne, kwitnące rośliny jednoroczne, nazywane „piątką szklarniową”, czyli:
- begonia stale kwitnąca,
- lobelia przylądkowa,
- petunia ogrodowa,
- szałwia błyszcząca,
- żeniszek meksykański.
Co siać w styczniu? W tym miesiącu możemy również zająć się wysiewem werbeny ogrodowej, pelargonii rabatowych i heliotropu peruwiańskiego.
Jakie warzywa wysiewamy w styczniu?
Wysiew warzyw w styczniu pozwala cieszyć się ich smakiem znacznie wcześniej. Można je uprawiać w warunkach domowych lub w szklarniach. Idealne są także ogrzewane tunele. W profesjonalnych miejscach tego typu można zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność, temperaturę i światło, by cieszyć się zbiorami przez cały rok. We własnym ogródku ciężko uzyskać takie idealne warunki, jednak rozsady można przygotować kilka tygodni przed tym, jak posadzi się je w gruncie.
Rozsada to młode rośliny, wyrastające z nasion, które następnie sadzimy w gruncie. Czas produkcji rozsady jest jednak odmienny dla różnych gatunków warzyw. Najmniej czasu potrzebują na to ogórki – około 4-5 tygodni. A inne warzywa?
- Sałata od 5 do 6 tygodni
- Kapustne od 6 do 8 tygodni
- Pomidory od 10 do 11 tygodni
- Selery od 10 do 12 tygodni.
Wysiew warzyw w styczniu pozwala cieszyć się ich smakiem znacznie wcześniej. Fot.123RF.com
Uprawa roślin wysiewanych w styczniu
Wysiewane w styczniu rośliny są przede wszystkim podatne na niskie temperatury. Właśnie stąd potrzeba ich wysiewu do skrzynek umieszczonych w szklarniach czy tunelach. W ten sposób otrzymuje się rozsadę, przeznaczoną do umieszczenia w gruncie w drugiej połowie maja. Przyspiesza się moment ich kwitnienia. Gdybyśmy wysiali je dopiero wiosną bezpośrednio do gruntu, zakwitłyby pewnie pod koniec lata. Byłyby też narażone na oddziaływanie wiosennych przymrozków.
O czym pamiętać przy produkcji rozsady? Warzywa powinno się wysiewać w terminach określonych przez producenta. Istnieją bowiem odmiany wczesne, późne, ale też pośrednie. Skrzynie czy donice z nasionami należy ustawić w miejscu dobrze oświetlonym. Po pojawieniu się pierwszych kiełków ponad ziemią trzeba zdjąć wszystkie przykrycia i zadbać o utrzymanie stałej wilgotności podłoża. Najlepiej wykonywać delikatne zraszanie.
Przed umieszczeniem rozsady w gruncie, rośliny warto zahartować. Najlepiej robić to przez około 2 tygodnie. Przy ciepłej pogodzie wystawiamy wówczas skrzynki na zewnątrz na kilka godzin lub wietrzymy szklarnię. W ten sposób przygotujemy roślinę na zewnętrzne warunki atmosferyczne.
Czego nie siać w styczniu, a co można siać?
Chociaż niektórzy rozpoczynają produkcję rozsady już w styczniu, uważa się, że o wiele lepszym terminem na to jest luty. To właśnie w lutym najlepiej wysiać kapustę, kalarepę, selera czy sałatę, przeznaczone następnie do uprawy w gruncie. W styczniu można za to rozpocząć wysiew nasion niektórych warzyw, uprawianych w szklarniach czy ogrzewanych tunelach, jak:
- por,
- papryka,
- ogórek,
- pomidor.
Wysiew nasion pod osłonami przyspieszy ich kiełkowanie. Skróci również okres wegetacji. W przypadku pora odpowiedni termin siewu to połowa stycznia. Dzięki temu uzyskamy tak zwany zbiór wczesny. Po wysianiu nasion do pojemników przysypujemy je warstwą gleby i nakrywamy folią. Temperatura powinna wynosić 15-20 stopni Celsjusza. Pierwsze kiełki powinniśmy zauważyć już po 10 dniach.
W styczniu można również siać nasiona na kiełki, w tym na przykład buraka, groszek czy rzodkiewkę.
Przeczytaj również:
Nie wyrzucaj rolki po papierze toaletowym. Przyda się do wysiewu nasion
Przycinanie drzew i krzewów owocowych zimą. Jakie krzewy można ciąć już w styczniu?
Kalendarz ogrodnika w styczniu. Co trzeba zrobić w ogrodzie?
Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.