Porady ogrodnicze

Jakie rośliny siać i sadzić w styczniu? Uprawa roślin wysiewanych w styczniu

Jakie warzywa wysiewamy w styczniu? Jakie kwiaty wysiewać w styczniu? Ten zimowy miesiąc wbrew pozorom może być bardzo pracowity, jeśli tylko wiemy, czym jest rozsada i o czym pamiętać przy jej produkcji. Zobacz, jakie rośliny nadają się do wysiewu w styczniu i jak o nie właściwie zadbać.

Jakie rośliny siać i sadzić w styczniu? Uprawa roślin wysiewanych w styczniu
Już od stycznia możemy wysiewać nasiona warzyw oraz jednorocznych kwiatów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie kwiaty wysiewamy w styczniu?

Wysiew kwiatów w styczniu niektórym osobom będzie wydawał się porą zbyt wczesną. W końcu to jeszcze zima. Okazuje się jednak, że choć większość roślin ozdobnych wysiewa się w marcu czy kwietniu, niektóre kwiaty można siać już w styczniu. Co więcej, w przypadku niektórych roślin jest to wręcz termin najlepszy.

Od stycznia wysiewamy rośliny jednoroczne o długim okresie wegetacji. W niektórych przypadkach pierwsze kwiaty pojawią się dopiero po 4 miesiącach, więc siew w styczniu pozwala im kwitnąć w maju. Część roślin wymaga doświetlania siewek, z uwagi na zbyt krótkie, styczniowe dni. Są jednak i takie, które nie potrzebują podobnego naświetlania. To popularne, kwitnące rośliny jednoroczne, nazywane „piątką szklarniową”, czyli:

 • begonia stale kwitnąca,

 • lobelia przylądkowa,

 • petunia ogrodowa,

 • szałwia błyszcząca,

 • żeniszek meksykański.

Co siać w styczniu? W tym miesiącu możemy również zająć się wysiewem werbeny ogrodowej, pelargonii rabatowych i heliotropu peruwiańskiego.

Jakie warzywa wysiewamy w styczniu?

Wysiew warzyw w styczniu pozwala cieszyć się ich smakiem znacznie wcześniej. Można je uprawiać w warunkach domowych lub w szklarniach. Idealne są także ogrzewane tunele. W profesjonalnych miejscach tego typu można zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność, temperaturę i światło, by cieszyć się zbiorami przez cały rok. We własnym ogródku ciężko uzyskać takie idealne warunki, jednak rozsady można przygotować kilka tygodni przed tym, jak posadzi się je w gruncie.

Rozsada to młode rośliny, wyrastające z nasion, które następnie sadzimy w gruncie. Czas produkcji rozsady jest jednak odmienny dla różnych gatunków warzyw. Najmniej czasu potrzebują na to ogórki – około 4-5 tygodni. A inne warzywa?

 • Sałata od 5 do 6 tygodni

 • Kapustne od 6 do 8 tygodni

 • Pomidory od 10 do 11 tygodni

 • Selery od 10 do 12 tygodni.

co siać w styczniu Wysiew warzyw w styczniu pozwala cieszyć się ich smakiem znacznie wcześniej. Fot.123RF.com

Uprawa roślin wysiewanych w styczniu

Wysiewane w styczniu rośliny są przede wszystkim podatne na niskie temperatury. Właśnie stąd potrzeba ich wysiewu do skrzynek umieszczonych w szklarniach czy tunelach. W ten sposób otrzymuje się rozsadę, przeznaczoną do umieszczenia w gruncie w drugiej połowie maja. Przyspiesza się moment ich kwitnienia. Gdybyśmy wysiali je dopiero wiosną bezpośrednio do gruntu, zakwitłyby pewnie pod koniec lata. Byłyby też narażone na oddziaływanie wiosennych przymrozków.

O czym pamiętać przy produkcji rozsady? Warzywa powinno się wysiewać w terminach określonych przez producenta. Istnieją bowiem odmiany wczesne, późne, ale też pośrednie. Skrzynie czy donice z nasionami należy ustawić w miejscu dobrze oświetlonym. Po pojawieniu się pierwszych kiełków ponad ziemią trzeba zdjąć wszystkie przykrycia i zadbać o utrzymanie stałej wilgotności podłoża. Najlepiej wykonywać delikatne zraszanie.

Przed umieszczeniem rozsady w gruncie, rośliny warto zahartować. Najlepiej robić to przez około 2 tygodnie. Przy ciepłej pogodzie wystawiamy wówczas skrzynki na zewnątrz na kilka godzin lub wietrzymy szklarnię. W ten sposób przygotujemy roślinę na zewnętrzne warunki atmosferyczne.

Czego nie siać w styczniu, a co można siać?

Chociaż niektórzy rozpoczynają produkcję rozsady już w styczniu, uważa się, że o wiele lepszym terminem na to jest luty. To właśnie w lutym najlepiej wysiać kapustę, kalarepę, selera czy sałatę, przeznaczone następnie do uprawy w gruncie. W styczniu można za to rozpocząć wysiew nasion niektórych warzyw, uprawianych w szklarniach czy ogrzewanych tunelach, jak:

 • por,

 • papryka,

 • ogórek,

 • pomidor.

Wysiew nasion pod osłonami przyspieszy ich kiełkowanie. Skróci również okres wegetacji. W przypadku pora odpowiedni termin siewu to połowa stycznia. Dzięki temu uzyskamy tak zwany zbiór wczesny. Po wysianiu nasion do pojemników przysypujemy je warstwą gleby i nakrywamy folią. Temperatura powinna wynosić 15-20 stopni Celsjusza. Pierwsze kiełki powinniśmy zauważyć już po 10 dniach.

W styczniu można również siać nasiona na kiełki, w tym na przykład buraka, groszek czy rzodkiewkę.

Przeczytaj również: 

Nie wyrzucaj rolki po papierze toaletowym. Przyda się do wysiewu nasion

Przycinanie drzew i krzewów owocowych zimą. Jakie krzewy można ciąć już w styczniu?

Kalendarz ogrodnika w styczniu. Co trzeba zrobić w ogrodzie?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.