Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika w styczniu. Co trzeba zrobić w ogrodzie?

W styczniu za oknem króluje śnieg i mróz, więc wiele osób uważa, że nie ma wtedy zbyt wiele pracy w ogrodzie. Choć nie można kopać bezpośrednio w ziemi, można rozpocząć przygotowania do nadchodzącego sezonu. Dzięki temu, gdy nadejdzie marzec, będziesz mieć mniej pracy. Dowiedz się jakie prace ogrodowe w styczniu można wykonać. 

 

Kalendarz ogrodnika w styczniu. Co trzeba zrobić w ogrodzie?
Pamiętaj, im więcej zrobisz w styczniu, tym mniej obowiązków będziesz mieć w marcu! Fot.123RF.com

Spis treści:

Co zrobić w ogrodzie w styczniu? 

Z niecierpliwością wyglądasz za okno w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny? Zamiast siedzieć niecierpliwie, weź się do pracy! A tej jest całkiem sporo. Oto, co można zrobić w ogrodzie w styczniu. 

 • Czyszczenie i konserwacja narzędzi oraz urządzeń ogrodowych – jesienią jest wiele pracy związanej z przygotowaniem ogrodu na nadejście chłodów. Obowiązków dokłada także zbliżający się okres bożonarodzeniowy, przez co w schowkach często zostawia się brudne i niezabezpieczone przed zimnem narzędzia oraz inne urządzenia. Styczeń to idealny czas, aby nadrobić zaległości i wyczyścić łopaty oraz grabie, naostrzyć nożyce i zakonserwować sprzęt. 

 • Zrobienie przeglądu nasion – pod wpływem wiosennego słońca wiele osób kupuje bardzo dużo nasion, których potem pozostają niewykorzystane. Dlatego zimą warto zrobić ich inwentaryzację i kupić tylko te potrzebne. Sprawdź również datę ważności posiadanych nasion, ponieważ im są starsze, tym gorzej kiełkują. W rezultacie plony mogą nie być tak obfite, jak tego oczekujesz. 

 • Zaplanowanie wyglądu ogrodu – jeśli chcesz, żeby przestrzeń wokół domu wyglądała estetycznie, zimą zacznij planować, gdzie co posadzić. Warto również podglądnąć np. w social mediach ogrody innych osób i poszukać tam inspiracji odnośnie do urządzania przestrzeni wokół domu. Dzięki temu wiosną będziesz wiedzieć od czego zacząć pracę oraz jakie rośliny posadzić. 

 • Zabezpieczenie wrażliwych bylin, krzewów i drzew – zdarza się, że listopad i grudzień są dość ciepłe, dlatego w tym czasie nie trzeba zabezpieczać roślin przed mrozem. Jednak w styczniu mogą zdarzać się bardzo duże spadki temperatury, więc jeśli nie rozłożyłeś osłon wcześniej, zrób to teraz.  
 • Zbieranie ostatnich plonów ze szklarni i sprzątanie jej – mimo śniegu za oknami, w szklarni wciąż mogą rosnąć np. jarmuż, marchew, rukola, kalarepa, pietruszka naciowa, a nawet szczypior! Wszystko zależy od tego, czy odpowiednio zabezpieczyłeś grządki przed mrozem. Warto również zacząć sprzątanie, aby przygotować podłoże pod nowe rośliny. 

Dobrym pomysłem jest także czytanie książek o tematyce ogrodniczej i zgłębianie tajników przyrody. Pamiętaj – od tego, jak przygotujesz się zimą, zależy postęp prac wiosną. Dlatego nie należy tego odwlekać. 

Jak dbać o trawnik w styczniu? 

O piękny trawnik trzeba dbać cały rok, także w styczniu. Jeśli chcesz, żeby trawa olśniła swoją zielenią wiosną: 

 • postaraj się nie deptać śniegu – ugnieciony, zmienia się w lód, przez co między nim a ziemią powstaje pusta przestrzeń. W rezultacie trawa w tym miejscu staje się narażona na rozwój pleśni śniegowej, a także suszę fizjologiczną. Dlatego postaraj się chodzić tylko po wyznaczonych, utwardzonych ścieżkach, 
 • nie spaceruj po zamarzniętej trawie – skute lodem źdźbła są niezwykle kruche. Jeśli nie chcesz ich połamać, unikaj chodzenia po nich. W innym przypadku uszkodzisz je, więc wiosną mogą wolnej rosnąć, 

 • nie twórz na trawie zasp – gruba warstwa śniegu bardzo powoli topnieje, przez co trawnik w tym miejscu pozostaje ciągle mokry i jest narażony na choroby grzybowy. Dodatkowo miejsca te bardzo późno zyskują dostęp do słońca, więc ich okres wegetacji zaczyna się później niż w pozostałych miejscach w ogrodzie, 

 • sprzątaj po pupilu – odchody zwierząt trzeba zbierać niezależnie od pory roku. Jeśli tego nie zrobisz zimą, wiosną będziesz mieć niemiłe niespodzianki rozsiane po całym trawniku. Co więcej – uwolnione toksyny negatywnie wpłyną na rozwijającą się trawę, przez co powstaną puste miejsca, 

Sam śnieg na trawniku jest mile widziany – nawilża ziemię i chroni przed lodem. Dlatego nie odgarniaj go z trawy.  

Jak pielęgnować drzewa w styczniu? 

Drzewa w styczniu wyglądają jakby spały, jednak nic bardziej mylnego. Choć w ich gałęziach nie krążą soki, ich korzenie intensywnie rosną, aby wiosną móc dostarczyć roślinie niezbędne składniki mineralne do wzrostu i rozwoju liści oraz owoców. Aby nie zaburzyć tego procesu, warto w styczniu: 

 • pomalować pnie na biało – wykorzystaj do tego mieszankę wody i wapnia. Biała warstwa odbija intensywne, zimowe słońca. Dzięki temu drzewo nie zostaje zbyt wcześnie pobudzone do życia i nie wypuszcza zbyt szybko pąków. Biała warstwa chroni także przed pękaniem kory, a tym samym przed wyciekaniem soków wiosną, 

 • założyć opaski przeciw zwierzętom – młode pędy jabłoni i innych drzew owocowych to duży przysmak saren i innych zwierząt. Otocz drzewa siatką, zanim staną się one ich stołówką, 
 • oglądać pnie i gałęzie w poszukiwaniu szkodników – wszelkie jaja i kokony należy zebrać i zniszczyć najlepiej przez spalenie, 

 • strącać śnieg z drzew iglastych – zalegający zbyt długo śnieg może prowadzić do brązowienia igieł. 

W styczniu można także pobrać pędy na nowe sadzonki. Wystarczy umieścić w wodzie zaledwie 20 cm gałęzi, aby uzyskać na wiosnę gotowe do posadzenia drzewka.  

Przeczytaj również: Bielenie drzew owocowych. Kiedy i jak najlepiej wykonać ten zabieg, by ochronić drzewa?

bielenie drzew Bielenie drzew owocowych to jeden z ważniejszych zabiegów w sadzie. Fot.123RF.com

Co zrobić z krzewami w styczniu?  

Początek roku to dobra pora na cięcie krzewów. W gałęziach nie krążą soki, dzięki czemu nie osłabi to rośliny. Śmiało możesz przyciąć krzewy owocowe, takie jak porzeczki, agrest, rokitnik i jagodę kamczacką. Jeśli nie możesz doczekać się wiosny, możesz także pobrać gałązki forsycji i migdałka, a następnie umieścić je w wodzie. Po czterech tygodniach w ciepłym pomieszczeniu powinny obficie obsypać się kwiatkami.  

Oprócz tego w styczniu, w okresach bez śniegowych przy dodatniej temperaturze należy podlewać krzewy ciepłą wodą. Zapobiegniesz w ten sposób suszy fizjologicznej, która może wyrządzić wiele szkód widocznych dopiero wiosną. 

Natomiast jeśli w ostatnim czasie były porywiste wiatry lub intensywne opady śniegu, sprawdź koniecznie stan okrywy wykonanej z gałęzi iglaków i agrowłókniny. Jeśli została naruszona, popraw ją lub wykonaj nową – dzięki temu unikniesz połamania pędów i uszkodzenia rośliny. 

Jak dbać o oczko wodne w styczniu? 

Prac wokół oczka wodnego w styczniu jest bardzo niewiele, pod warunkiem, że wiosną odpowiednio przygotowałeś ten obszar jesienią. Jeśli masz głębokie jeziorko, dbaj o właściwy poziom napowietrzenia wody. W tym celu sprawdzaj co jakiś czas, czy urządzenia działają prawidłowo, a lustro wody nie zamarza.  

Jednak pamiętaj, że poniżej -10°C może być potrzebne ręczne usuwanie zamarzniętych tafli. Choć to nie jest przyjemna praca, należy ją niezwłocznie wykonać, aby ryby miały tlen. Natomiast jeśli opróżniasz oczko wodne na zimę, dbaj tylko o to, aby nikt po nim nie chodził.  

Dodatkowo nie zapominaj o dokarmianiu ryb egzotycznych, które przechowujesz w domu. Należy robić to co ok. 2-3 tygodnie. Oprócz jedzenia, należy dostarczać im codziennie odpowiednią ilość światła słonecznego.  

Z kolei rośliny, które zostały wyciągnięte ze zbiornika, należy systematycznie doglądać, czy wśród nich nie rozwija się pleśń lub inne pasożyty. Co więcej, trzeba dbać o odpowiedni poziom nawilżenia podłoża. Dzięki temu zapobiegniesz ich uschnięciu. 

Choć ogród zimą śpi i prac jest znacznie mniej niż w sezonie wiosenno-letnim, nie oznacza to, że możesz leniuchować. Pamiętaj, im więcej zrobisz w styczniu, tym mniej obowiązków będziesz mieć w marcu! 

Przeczytaj również:

Tak mieszka Agnieszka Włodarczyk. Zamieniła 400 m² na znacznie mniejszy metraż

Te rośliny możesz posiać już w styczniu. Wiosną zakwitną

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.