Porady ogrodnicze

Bielenie drzew owocowych. Kiedy i jak najlepiej wykonać ten zabieg, by ochronić drzewa?

Bielenie drzew owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który ma na celu ich zabezpieczenie przed zimowymi warunkami. Niestety wokół bielenia narosło wiele mitów, a większość osób wykonuje ten zabieg w niewłaściwym terminie. Dowiedz się, jak prawidłowo bielić drzewka owocowe i co do tego użyć. Podpowiadamy również, kiedy wykonać ten zabieg, by ochronić je jak najlepiej.       

Bielenie drzew owocowych. Kiedy i jak najlepiej wykonać ten zabieg, by ochronić drzewa?
Bielenie drzew owocowych to jeden z ważniejszych zabiegów w sadzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Bielenie drzew owocowych – dlaczego warto?

Zimą drzewa owocowe narażone są na pojawienie się tzw. uszkodzeń mrozowych, których objawami są przemarznięcia konarów, pionowe pęknięcia pni i rany zgorzelinowe. Dzieje się tak ze względu na gwałtowne zmiany temperatur, zwłaszcza w styczniu i lutym. W słoneczne dni pnie drzew i grubsze konary silnie się nagrzewają. Natomiast nocą, kiedy temperatura drastycznie spada, częściowo pobudzone do życia tkanki roślin przemarzają. Tak uszkodzone drzewko owocowe może chorować, ponieważ rany powstałe wskutek silnych mrozów często infekowane są przez patogeny. W konsekwencji może to prowadzić do jego obumarcia.

Warto zaznaczyć, że najbardziej wrażliwe na zmiany są młode drzewka owocowe, które nie zdążyły jeszcze się ukorzenić. Szczególnej uwagi wymagają też czereśnie, śliwki i jabłonie. U tych gatunków drzew owocowych zabieg bielenia stanowi absolutną konieczność.   

Bielenie drzew owocowych sprawia, że promienie słoneczne są odbijane od powierzchni pnia przez biały kolor, co zapobiega nagrzewaniu się kory. Dzięki temu zabiegowi zmniejsza się ryzyko wystąpienie niekorzystnych zmian w strukturze drzewa. Ponadto obielony pień jest także mniej atrakcyjny dla szkodników i zwierząt.    

Przeczytaj również: Jak ochronić drzewa owocowe przed gryzoniami i zwierzyną? Poznaj najskuteczniejsze sposoby

Kiedy bielić drzewa owocowe?

Najczęściej popełnianym błędem podczas bielenia drzew owocowych jest wykonywanie tego zabiegu w niewłaściwym terminie. Większość ogrodników wykonuje tę czynność wiosną czy nawet na przedwiośniu. Niestety w tym terminie na ochronę drzew owocowych będzie już za późno.  

Jaki jest zatem najlepszy termin bielenia drzew owocowych? Najwłaściwszym okresem jest druga połowa grudnia, ponieważ to właśnie w tym czasie pojawiają się sprzyjające do wykonania zabiegu warunki. Bielenie drzew owocowych w późniejszym terminie tj. w marcu lub kwietniu jest bezsensowne.

Pamiętaj, że w razie konieczności, np. jeśli wapno zostało spłukane przez deszcz, zabieg należy wykonać ponownie (czasem 2 lub 3 razy). Należy też zwrócić uwagę, aby pnie drzew owocowych były pobielone aż do początku marca. To sprawia, że bielenie nie jest zabiegiem jednorazowym.    

bielenie drzew owocowych Zadaniem bielenia jest utrzymanie drzew owocowych w dobrym stanie i zapobieganie uszkodzeniom kory. Fot.123RF.com

Czym bielić drzewa owocowe?

Do bielenia drzew owocowych najczęściej stosuje się wapno, a dokładnie mleko wapienne. Jest to mieszanka wapna palonego rozpuszczonego w wodzie w proporcji 1:5 (1 kg wapna palonego na 5 litrów wody). Można też dodać trochę zwykłej gliny lub krochmalu, dzięki czemu mleko wapienne będzie lepiej przylegać do pnia. Jeśli poszukujesz rozwiązań prostszych, można kupić gotowe wapno do bielenia drzew owocowych o zwiększonej przyczepności.

A co w przypadku farby emulsyjnej? Czy taki sposób będzie równie skuteczny? Teoretycznie farba odbija promienie słoneczne, a przy tym jest dużo trwalsza, gdyż wolno się spłukuje. Natomiast sama w sobie nie jest najlepszym preparatem do bielenia drzew owocowych. Jej warstwa jest bardzo szczelna, co będzie blokować dostęp powietrza i może sprzyjać powstawaniu chorób. Ponadto skład farby może zawierać szkodliwe substancje. Dlatego lepiej dodać jej trochę (5-10 proc. roztworu) do wapna.    

Jak prawidłowo bielić pnie drzew owocowych?

Bielenie drzew owocowych wykonuje się zazwyczaj przy wykorzystaniu szerokiego pędzla z miękkim włosiem. Przygotowany roztwór wapna nanosimy na pnie oraz grube konary roślin do wysokości pierwszych gałęzi. Szczególną uwagę należy zwrócić na stronę południową pni, gdyż to ona jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Dlatego południową stronę pni i grubych konarów warto pomalować nieco wyżej.     

Można także zdecydować się na bielenie drzew owocowych opryskiwaczem. Takie urządzenie znacznie przyspiesza rozprowadzenie preparatu i ułatwia cały proces bielenia. Ważne jest, aby podczas wykonania zabiegu pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Przed rozpoczęciem malowania należy zaopatrzyć się w okulary ochronne, ponieważ wapno jest substancją drażniącą. W przypadku kontaktu preparatu z oczami należy jak najszybciej przemyć je letnią wodą. Warto również założyć rękawiczki i maskę.  

Należy też wybrać odpowiedni dzień na bielenie drzew owocowych. Zabieg wykonuje się w słoneczny dzień, bez wiatru i opadów deszczu czy śniegu. Temperatura powietrza w ciągu dnia powinna być dodatnia, ok. 5 st. C.   

Przeczytaj również: Kalendarz ogrodnika na grudzień. 5 zasad, o których musisz pamiętać

Drzewa, które leczą - czyli jak działa terapia? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.