Porady ogrodnicze

Jakie są objawy pędraków i co zrobić, by szybko i skutecznie pozbyć się tych szkodników?

Białe robaczki występujące w truskawkach potrafią zniszczyć wszystkie uprawy. Dzieje się tak dlatego, że pędraki podgryzają korzenie, więc roślina nie może odpowiednio się rozwijać. 

Jakie są objawy pędraków i co zrobić, by szybko i skutecznie pozbyć się tych szkodników?
Pędraki to po larwy różnych chrząszczy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym są pędraki w truskawkach i skąd się biorą? 

Pędraki to po prostu larwy różnych chrząszczy – czyli ich niedojrzała jeszcze forma. Najczęściej są białe z brązową lub czarną głową, wiją się i żyją w glebie, podgryzając system korzeniowy. Dorosłe chrząszcze składają jaja właśnie w podłożu. 

Jeżeli w swoim ogrodzie czy sadzie nagle pojawiło się więcej chrabąszczy niż zwykle (przede wszystkim majowych, które najczęściej atakują truskawki) – z dużym prawdopodobieństwem w kolejnych sezonach czeka cię problem z pędrakami. Pamiętaj też, że szkodniki te dość długo się rozwijają. Wiele z nich przepoczwarza się w dorosłego osobnika dopiero po 3 latach. To wbrew pozorom ułatwia usunięcie tej plagi, ponieważ zdolne do kolejnego rozmnażania chrząszcze pojawiają się po dłuższym czasie. 

Pędraki upodobały sobie korzenie nie tylko truskawek. Żerują także pod trawnikami oraz różnymi drzewami i krzewami. Jeśli zauważysz je więc gdziekolwiek w ogrodzie, warto zacząć działać od razu, żeby nie przeniosły się dalej.  

Jakie rodzaje pędraków żerują w truskawkach? 

Pędraki to ogólna grupa, w której zawierają się larwy różnych chrząszczy. Najczęściej w truskawkach można spotkać pędraki: 

 • chrabąszcza majowego – to jego larwy przede wszystkim zagrażają truskawkom, robaki mają nawet 3-4 cm i łatwo zauważyć je w glebie, 
 • chrabąszcza kasztanowego – larwy trochę mniejsze niż odmiany majowej, 
 • guniaka czerwczyka – pędraki wielkości 2,5-3 cm,  
 • ogrodnicy niszczylistki – gatunek rozwijający się szybciej (ok. 1 roku), larwy są wielkości 2 cm, 
 • opuchlaka truskawkowca – pędraki wielkości ok. 1 cm, bardzo szybko się rozmnażają (jedna samica składa w sezonie nawet do 1000 jaj). 

Większość pędraków na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie i układa się w literę C (podkowę). Wszystkie żywią się korzeniami i lubią bytować w glebie.  

pędraki Większość pędraków ma nawet kilka centymetrów, dlatego łatwo je zauważyć i rozpoznać. Fot.123RF.com

Jakie są objawy pędraków w truskawkach? 

Pędraki żerują w ziemi, która jest dla nich ciepłym, wilgotnym i bezpiecznym schronieniem. Z tego powodu niestety podgryzają głównie korzenie, które następnie gniją. Ma to niekorzystne skutki dla całej rośliny, która z czasem ma coraz mniejsze szanse na pobieranie z gleby składników odżywczych i wody. W konsekwencji dochodzi do jej obumierania. Objawy inwazji pędraków obejmują przede wszystkim: 

 • gnicie korzeni, 
 • usychanie i żółknięcie rośliny, 
 • brak owoców lub słabsze owocowanie, 
 • stopniowe obumieranie rośliny. 

Pamiętaj również, że większość pędraków ma nawet kilka centymetrów, dlatego łatwo je zauważyć i rozpoznać. Jeśli przypuszczasz, że szkodniki zaatakowały twoje truskawki, usuń z ziemi jedną ze swoich roślin. Jeżeli wyjęcie będzie stosunkowo proste, korzenie okażą się obgryzione lub zgniłe (nawet czarne), a do tego zaobserwujesz białe robaki – masz do czynienia z pędrakami. Larwy układają się w podkowę i to również jedna z ich charakterystycznych cech. 

Zwalczanie pędraków w truskawkach – zanim stworzysz grządkę 

Jeszcze przed założeniem grządek z truskawkami warto przejrzeć glebę pod kątem obecności pędraków. W kilku losowych miejscach wystarczy wykopać fragmenty podłoża i dokładnie obejrzeć (najlepiej przesiać). Jeśli pędraków będzie więcej niż 1 sztuka na 2 m2 – miejsce nie nadaje się na uprawianie truskawek. 

Jeżeli chcesz jednak nadal stworzyć tam grządkę, najlepiej dokładnie przekopać ziemię, aby larwy znalazły się na powierzchni. Później należy je pozostawić, by wyjadły je ptaki lub by uschły od słońca. 

Poleca się ponadto zasianie gryki na miejscu, w którym chcesz w przyszłości posadzić truskawki. Zawiera ona taninę groźną dla larw. Po wyrośnięciu zboża wystarczy przekopać je z glebą i raz jeszcze sprawdzić obecność pędraków. Inne polecane na przedplon rośliny to rzepak, gorczyca czy aksamitka. 

Pędraki w truskawkach – ważna jest profilaktyka  

Oprócz odpowiedniego przygotowania gleby pod grządkę z truskawkami warto zastosować inne działania profilaktyczne. Do najważniejszych należą: 

 • uważna obserwacja posiadanych już truskawek pod kątem objawów, 
 • przejrzenie swojego ogrodu w kierunku obecności larw, np. w bryle korzeniowej trawnika, 
 • zadbanie o różnorodny ekosystem, np. dokarmianie ptaków w zimie, by w kolejnych miesiącach nadal chętnie odwiedzały ogród i żywiły się pędrakami, 
 • odkażenie gleby, jeżeli kiedyś na miejscu pod grządkę występowały larwy. 

Zwalczanie pędraków w truskawkach – naturalne gnojówki 

Najbardziej skuteczną gnojówką pomagającą w walce z pędrakami w glebie jest ta zrobiona z wrotyczu. Wystarczy zebrać 1 kg ziela i zalać 10 l wody, pamiętając o użyciu drewnianego lub plastikowego pojemnika (nie może być metalowy). Po 2-4 tygodniach fermentacja powinna się zakończyć, o czym świadczy zastopowanie pienienia. 

Jeśli chcesz usunąć pędraki z gleby przed posadzeniem truskawek, nie rozcieńczaj gnojówki. Preparat sprawi, że robaki uciekną na powierzchnię, gdzie będą narażone na słońce lub ptaki. Jeśli coś już rośnie w danym miejscu, gnojówkę należy natomiast rozcieńczyć w proporcji 1 część gnojówki, 20 części wody.  

Zwalczanie pędraków w truskawkach – działania mechaniczne 

Usuwanie mechaniczne pędraków jest pracochłonne, jednak również stosowane w wielu ogrodach. Należy w rękawiczkach wyciągać larwy, a następnie je niszczyć. Takie działanie sprawdza się szczególnie w przypadku pędraków chrząszcza majowego, ponieważ są one stosunkowo duże i łatwe do złapania. 

Warto ponadto przekopywać i wzruszać glebę w ogrodzie, by pędraki znalazły się na powierzchni. Najlepiej wykonywać takie działania w ciepłe i słoneczne dni. 

Zwalczanie pędraków w truskawkach – naturalne preparaty sklepowe 

Naturalne preparaty sklepowe również dobrze sprawdzają się w walce z pędrakami. Niektóre z nich zawierają pożyteczne bakterie, które umożliwiają pozbycie się larw z gleby. Inne z kolei mają w swoim składzie nicienie – bezpieczne robaki, które stosuje się późną wiosną i późnym latem. Dostępne są także skoncentrowane wyciągi z wrotyczu, dzięki czemu nie musisz tworzyć gnojówki samodzielnie. 

Zwalczanie pędraków w truskawkach – środki chemiczne 

Jeśli wszystkie naturalne metody zawodzą, konieczne może być zastosowanie oprysków chemicznych. Są one efektywne, jednak oprócz pędraków mogą zniszczyć także pożyteczne stworzenia i niekorzystnie wpłynąć na cały ekosystem.  

Trzeba uważać ponadto przy stosowaniu ich na truskawkach, które chcesz później zjeść. W przypadku takich środków niezbędne jest ścisłe przestrzeganie instrukcji umieszczonej na opakowaniu i stosowanie się do karencji (czyli czasu od oprysku do spożycia owoców). 

Pędraki to jedne z częściej występujących szkodników w truskawkach. Niezwalczane mogą doprowadzić do zniszczenia obumarcia rośliny. Jeśli jednak rozpoczniesz walkę z pędrakami odpowiednio szybko, na pewno uda ci się pozbyć ich z twojego ogrodu. Dzięki temu przyszłe plony truskawkowe będą obfite i przepyszne! 

Przeczytaj również: Jakie infekcje i pasożyty zagrażają truskawkom? Lista, niestety, jest długa

choroby truskawek Truskawki mogą zostać zaatakowane przez wiele chorób i szkodników. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.