Porady ogrodnicze

Jakie infekcje i pasożyty zagrażają truskawkom? Lista, niestety, jest długa

Truskawki to jedne z częściej uprawianych w polskich warunkach owoców – nawet na balkonie czy tarasie. Rośliny te są jednak mało odporne na choroby i szkodniki. Sprawdź, jak je rozpoznawać i zwalczać! 

Jakie infekcje i pasożyty zagrażają truskawkom? Lista, niestety, jest długa
Truskawki mogą zostać zaatakowane przez wiele chorób i szkodników. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego truskawki są podatne na choroby? 

Truskawki to owoce, które w większości składają się z wody. Są też bardzo miękkie. Z tego powodu niezwykle łatwo o ich uszkodzenie, a stąd prosta droga do zainfekowania. Uszkodzone owoce są bowiem dużo bardziej podatne na wirusy, grzyby, bakterie i szkodniki.  

Dodatkowo truskawki wymagają szczególnych warunków uprawowych – chociaż ich sadzenie jest niezwykle popularne w Polsce, wystarczy deszczowy czerwiec, by wiele plonów poszło na marne. Roślina narażona jest przede wszystkim na choroby grzybowe, które wiążą się ze zbyt dużą wilgotnością oraz za niską lub za wysoką temperaturą. 

Grzybowe choroby truskawek – mączniak 

Mączniak prawdziwy atakuje przede wszystkim liście, chociaż niekiedy ofiarą padają również owoce. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność i temperatura powyżej 15°C. Do objawów mączniaka truskawek należą: 

 • pylisty nalot na liściach i owocach – przypomina mąkę, 
 • czarne zarodniki na liściach, 
 • słabe owocowanie – owoce i tak nie nadają się do jedzenia. 

Grzyb szybko się rozprzestrzenia wraz z deszczem i wiatrem, dlatego trzeba działać od razu. Ważne, by usunąć chore okazy – najlepiej je spalić. Niezbędna jest też dezynfekcja gleby i zastosowanie oprysków profilaktycznie przed kolejnym sezonem. 

Grzybowe choroby truskawek – szara pleśń 

Szara pleśń zagraża całej roślinie i powoduje, że owoce nie nadają się do jedzenia (ich spożycie może być groźne dla zdrowia). Objawy szarej pleśni truskawek obejmują: 

 • usychanie i ciemnienie kwiatów, 
 • ciemne, miękkie plamy na owocach, 
 • biały, szarawy nalot z puchem na wszystkich częściach rośliny (głównie owocach). 

Aby uchronić truskawki przed szarą pleśnią, najlepiej działać profilaktycznie – opryskiwać rośliny naturalną gnojówką lub wywarem z cebuli. Ważne również, by krzaczki nie były zasadzone zbyt blisko siebie. Wszystkie chore fragmenty należy też jak najszybciej usuwać. 

szara pleśń Szara pleśń. Fot. 123RF/PICSEL

Grzybowe choroby truskawek – wertycylioza truskawki 

Choroba rozwija się w trakcie wilgotnej aury w temperaturze ok. 20°C – wówczas objawów nie widać. Gdy pogoda zmienia się na suchą i upalną, zaczynają się pojawiać. Do najczęstszych symptomów wertycyliozy należą: 

 • żółte i potem brązowe przebarwienia na liściach, 
 • więdnięcie i obumarcie liści, a następnie kolejnych części rośliny. 

Infekcja atakuje korzenie, dlatego niezwykle ważne jest delikatne sadzenie roślin, by nie doszło do uszkodzeń mechanicznych (choroba szybciej rozwija się na uszkodzonych korzeniach). Istotne, aby usuwać zainfekowane krzaczki, można stosować też opryski z fungicydów. 

Grzybowe choroby truskawek – czerwona zgnilizna korzeni 

Kolejna choroba grzybowa, która atakuje korzenie. W tym przypadku infekcji sprzyja wilgotna i zimna gleba (zwykle za mało przepuszczalna). Do najczęstszych objawów choroby należą: 

 • słaby wzrost rośliny, 
 • niebieskawa barwa młodych liści, 
 • zasychanie i żółknięcie starszych liści, 
 • obumarcie całej rośliny. 

To jeden z grzybów, które mocno mutują, co utrudnia wyprodukowanie skutecznych fungicydów. Ważne przede wszystkim jest więc sadzenie truskawek w odpowiedniej glebie, a także usuwanie porażonych roślin. 

Grzybowe choroby truskawek – biała plamistość liści 

Choroba ta uaktywnia się głównie w drugiej połowie lata i oprócz truskawek poraża także poziomki. Do jej objawów należą: 

 • małe brązowe plamki na liściach i innych częściach rośliny, które wraz z rozwojem infekcji stają się białe i szarawe, 
 • szary nalot na roślinie, który pojawia się przy dużej wilgotności, 
 • osłabienie i zahamowanie wzrostu. 

Zainfekowane części rośliny trzeba zniszczyć, stosuje się też ochronne opryski m.in. z cebuli, szarego mydła czy sklepowych fungicydów.  

 biała plamistość liści Biała plamistosć. Fot. 123RF/PICSEL

Grzybowe choroby truskawek – antraknoza 

Wysoka wilgotność, opady, temperatura powyżej 25°C – te czynniki sprzyjają rozwojowi antraknozy. Choroba objawia się: 

 • suchymi plamami, które powodują zagłębienie (na wszystkich częściach rośliny), 
 • smugami na pędach, 
 • więdnięciem i zamieraniem rośliny. 

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, warto przede wszystkim posadzić krzaczki w odpowiednich odległościach, a także usuwać zainfekowane okazy. Sprawdzają się też opryski z fungicydów.

antraknoza Antraktoza. Fot. 123RF/PICSEL

Wirusowe choroby truskawek  

Truskawki są narażone również na choroby wirusowe, które mogą zostać przyniesione z plantacji lub przez szkodniki (np. mszyce). W przypadku wystąpienia tych schorzeń nie leczy się rośliny – konieczne jest usunięcie wszystkich zainfekowanych okazów, najlepiej poprzez spalenie. Truskawki są atakowane głównie przez: 

 • marszczycę liści – najpierw pojawiają się wybarwione plamki, a następnie liście marszczą się lub nawet rozdwajają, 
 • cętkowaną plamistość liści – brak typowych objawów, zwykle jest wykrywana dopiero wtedy, gdy truskawki nie chcą rosnąć i owocować, 
 • żółtobrzeżność liści – występują wybarwione plamy na brzegach liści, młode liście rosną coraz mniejsze. 

Szkodniki truskawek – korzeniak szkodliwy 

Nicień, który żyje na korzeniach truskawek. Podgryza je, co zwiększa ryzyko osłabienia i obumarcia rośliny. Zaatakowane przez korzeniaka szkodliwego części rośliny są też bardziej narażone na choroby grzybowe (np. czerwoną zgniliznę) oraz wirusowe.  

Aby w naturalny sposób pozbyć się szkodników, warto w pobliżu truskawek zasadzić aksamitkę. Jako przedplon dla truskawek sprawdzą się gorczyca i rzepak. Możesz zastosować też naturalne sklepowe preparaty do walki z korzeniakiem. 

Szkodniki truskawek – opuchlak truskawkowiec 

W przypadku tego szkodnika groźne są oba stadia: zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki. Larwy podgryzają korzenie, a dorosłe chrząszcze – liście, pędy, łodygę i owoce. Jeśli nie usuniesz opuchlaka ze swoich grządek, roślinom grozi obumarcie. Opuchlaki możesz zwalczać naturalnymi opryskami (np. gnojówką z pokrzywy), a jeśli inwazja jest spora – preparatami chemicznymi. 

Przeczytaj również: Jak zwalczać opuchlaki w ogrodzie?

Szkodniki truskawek – roztocz truskawkowiec 

Szkodnik, który szczególnie upodobał sobie młode, zwinięte jeszcze liście. Żeruje na nich, spijając soki, co w konsekwencji prowadzi do usychania rośliny i obniżenia plonów. Same liście są mniejsze, często zdeformowane. Jeśli owoce się pojawią, również będą mniejsze niż zwykle. W tym przypadku opryski najlepiej zastosować zaraz przed rozpoczęciem kwitnienia i po zakończeniu zbiorów. Można zastosować też drapieżne roztocza (np. dobroczynki). 

Szkodniki truskawek – ślimak 

Ślimaki lubią truskawki – w liściach i owocach wygryzają dziury, a niekiedy nawet zjadają całe owoce. Szkodniki te najlepiej wyciągać ręcznie i niszczyć, można również zastosować dla nich naturalną barierę. Chodzi o mączkę bazaltową, którą rozsypuje się wokół grządek, by ślimaki nie mogły jej przejść. 

Chociaż truskawki mogą zostać zaatakowane przez wiele chorób i szkodników – jeśli odpowiednio zadbasz o swoją grządkę i szybko zareagujesz na niepokojące objawy, będziesz cieszyć się obfitymi plonami. 

Przeczytaj również: Rośliny odstraszające ślimaki. 10 roślin, których ślimaki nie lubią!

Sprawdź, które rośliny skutecznie odstraszają ślimaki. Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj:

Pułapka na muszki owocówki: Wystarczą dwa składniki

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie infekcje i pasożyty zagrażają truskawkom? Lista, niestety, jest długa"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.