Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Chcesz stworzyć modną czerwono-fioletową kompozycję kwiatową w misie? Postaw na te kwiaty

W tym sezonie bardzo modne na balkonach i tarasach są kwiaty w odcieniach czerwieni i fioletu. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać, chcąc stworzyć letnią kwiatową aranżację w tej kolorystyce.

Chcesz stworzyć modną czerwono-fioletową kompozycję kwiatową w misie? Postaw na te kwiaty

Z artykułu dowiesz się:

Uprawa czerwono-fioletowych kwiatów w misie czy warto? 

Na rynku jest dostępnych wiele gatunków roślin przeznaczonych do uprawy pojemnikowej. Są kwiaty, które wyglądają tak okazale, że można je uprawiać także w dużych, płaskich misach.  

Musisz wiedzieć, że większość gatunków roślin uprawianych w okresie wiosenno-letnim wytwarza kwiaty w odcieniach koloru czerwonego i fioletowego. Takie okazy są najlepsze do łączenia z innymi.  

Nie trzeba być architektem przestrzeni, aby stworzyć piękny wystrój swojego balkonu, tarasu czy ogródka. Wystarczy, że uwzględnisz tam modne odmiany kwiatów występujące w dwóch kolorach, a twoje kompozycje nabiorą niepowtarzalnego charakteru. 

Co więcej, kwiaty o barwach fioletowych i czerwonych pięknie się prezentują w połączeniu z białymi. To ten kolor uznawany jest za najbardziej kontrastowy.

Czerwono-fioletowe rośliny balkonowe które wybrać?  

Aby stworzyć czerwono-fioletową kompozycję w płaskiej misie, należy wybierać niskie rośliny. Ich wzrost będzie odpowiedni do zapełniania całej objętości pojemnika. Niewysokie kwiaty, dzięki swoim szerokim kępom, dokładnie zasłonią całą powierzchnię podłoża.  

Co więcej, pędy niższych roślin niejako współgrają ze sobą. Przeplatając się są w stanie zapewnić oryginalną ozdobę np. balkonu czy tarasu. Bardzo łatwo jest znaleźć gatunki spełniające ten wymóg, których kwiaty występują w kolorach czerwonym oraz fioletowym. Znaczy to tyle, że nadają się do dwukolorowej uprawy. Do tych najchętniej wybieranych należą: 

  • żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum) – roślina zielna, należąca do rodziny astrowatych. Odmiana ‘Artist Blue’ charakteryzuje się niebieskimi lub fioletowymi kwiatami i dorasta do 16-30 cm wysokości. Lubi słońce oraz żyzną, przepuszczalną glebę. Co więcej, nie straszny jej wiatr czy mróz. W niekorzystnych warunkach atmosferycznych i tak wygląda wspaniale. Pielęgnacja żeniszka nie jest skomplikowana. Wystarczy go regularnie nawozić oraz od czasu do czasu – podlewać. Potrzebuje tego zwłaszcza w okresie kwitnienia, w czerwcu; 

  • werbena (Verbena hybrid) – to roślina, która w dojrzałym stadium osiąga ok. 30 cm wysokości. Najpopularniejsze jej odmiany występują w kolorach czerwonym i fioletowym. Kwiat ten uwielbia dobrze nasłonecznione stanowiska, ale toleruje także lekki półcień. Powinien rosnąć przepuszczalnym w podłożu. Dobrze znosi krótkotrwały brak dostępu do wody. Tak, jak inne rośliny kwitnące – wymaga nawożenia; 
Zobacz więcej zdjęć
  • calibrachoa (Calibrachoa hybrid) – odmiany serii Superbells charakteryzują się obfitym kwitnieniem i mocnym pokrojem. Roślina, tak jak i pozostałe wymienione, dorasta do ok. 30 cm wysokości. Lubi stanowiska słoneczne oraz żyzne i przepuszczalne podłoże. Kwiat ten wymaga regularnego podlewania oraz nawożenia. 

Co ważne, wyżej wymienione rośliny nadają się świetnie do uprawy w misach lub półokrągłych doniczkach. Kwitną bardzo obficie, więc stają się zjawiskową dekoracją.  

Rośliny te będą świetnie wyglądały również sadzone na kwiatowych kobiercach czy dywanowych kwietnikach. Najczęściej jednak żeniszek, werbena i calibrachoa goszczą na balkonach i tarasach. Odmiany karłowe można uprawiać również na skalniakach. Tam sprawdzą się świetnie w połączeniu z innymi czerwono-fioletowymi kwiatami. 

W donicach można łączyć kilka rodzajów kwiatów. Fot. Pixabay

Czerwone i fioletowe kwiaty przeznaczone do uprawy pojemnikowej 

Do uprawy w płaskiej misie nadaje się wiele gatunków roślin ozdobnych, które w sezonie letnim można uprawiać na balkonie lub tarasie. Te najczęściej wybierane to: 

  • surfinia/petunia kaskadowa – roślina balkonowa występująca w wielu odmianach. Wyróżnia się długimi, zwisającymi pędami oraz bogatym kwitnieniem. Jej kwiaty mają najczęściej barwę cyklamenową, ale występują też w kolorze jasnego i ciemnego fioletu, czerwieni oraz bieli. Petunie kaskadowe lubią jasne, słoneczne stanowiska i żyzną, przepuszczalną glebę. W sezonie letnim wymagają częstego nawożenia. Z racji tego, że nie przepadają za chłodem i wiatrem, należy uprawiać je na okrytych balkonach. Uwaga! Nie można zapominać o ich nawadnianiu! Przesuszone egzemplarze stają się naturalną pożywką dla szkodników i grzybów; 

  • pelargonia bluszczolistna – bardzo ozdobna roślina balkonowa, która na przestrzeni lat zyskała ogromną popularność. Znana jest zwłaszcza w zachodniej i środkowej Europie. To tam przystraja się nią wejścia do domów, ogrody i tarasy. Uwielbia słoneczne stanowiska, ale przetrwa także w lekkim półcieniu. Ten rodzaj pelargonii charakteryzuje się intensywnie zielonymi liśćmi i czerwonymi, fioletowymi, różowymi lub białymi kwiatami. W sklepach ogrodniczych dostać można także okazy dwubarwne. Dzięki bogatemu kwitnieniu, pelargonia bluszczolistna nadaje się do sadzenia w wiszących, płaskich misach. Co ważne, jest w stanie przetrwać krótkotrwałe okresy suszy;
Zobacz więcej zdjęć
  • wilec purpurowy – to roślina jednoroczna wyróżniająca się dużymi, pełnymi kwiatami. Występują one w kolorach fioletowym, różowym, białym i niebieskim (odmiana 'Heavenly Blue'). Okazy posadzone wiosną przetrwają nawet do końca jesieni. Pnącze jest bardzo łatwe w uprawie. Lubi słoneczne i ciepłe stanowiska. Wilec purpurowy nadaje się świetnie jako ozdoba ogrodzeń, altan, tarasów, krat oraz pergoli. Roślina ta rośnie stosunkowo szybko i w dojrzałym stadium potrafi osiągnąć nawet 4-5 m wysokości; 

  • stroiczka lub lobelia przylądkowa – jednoroczna roślina o drobnych, fioletowych, różowych lub białych kwiatach. Nadaje się do przystrajania słonecznych balkonów, tarasów czy ogrodów. Jej pędy mogą być wzniesione (wówczas dorastają do 10-20 cm) lub zwisające. Stroiczka jest bardzo łatwa w uprawie, jej pielęgnacja powinna się opierać na obfitym podlewaniu;
  • fuksja lub ułanka – to roślina, którą można trzymać w domu, ale i na balkonie czy tarasie. Ułanka w wyniku krzyżowania z innymi gatunkami dostępna jest w wielu kolorach i odcieniach. Te najpopularniejsze odmiany (stojące i wiszące) mają różowe, fioletowe, czerwone, a nawet pomarańczowe kwiaty. Uprawa fuksji nie jest skomplikowana, wystarczy ją obficie podlewać i od czasu do czasu nawozić.  

Wszystkie wyżej wspomniane okazy warto sadzić zarówno w towarzystwie innych kwiatów, jak i solo. Co więcej, dzięki różnorodnej palecie barw, można stworzyć czerwono-fioletową kompozycję roślin należących do tego samego gatunku. 

Czerwone surfinie świetnie sprawdzą się w donicy na tarasie. Fot. Pixabay

Jak dobrać misę do czerwono-fioletowej kompozycji? 

Aranżując przestrzeń letnią, warto więc dopasować doniczkę do koloru kwiatów. Płaskie misy nie muszą być nudne! Wystarczy odrobina kreatywności, czasu i opakowanie farb akrylowych. Poszukując modnych inspiracji, stworzysz oryginalny i niepowtarzalny pojemnik dla swoich roślin. 

Z kolei jeśli jesteś minimalistą – wybierz białe, ceramiczne doniczki lub płaskie, gliniane dzieże. W takich pojemnikach, większość kolorowych kwiatów wygląda obłędnie! 

Fanom kolorów z pewnością będą pasować ciemnozielone, marmurkowe pojemniki. Istnieje też opcja dopasowania doniczki do koloru kwiatów, co jeszcze bardziej podkreśli jednobarwny styl twojego zieleńca. 

Reasumując, w uprawie roślin sezonowych warto zadbać nie tylko o kwiaty, ale także o ich pojemniki. Dla przykładu – fioletowe surfinie, czy czerwone pelargonie świetnie prezentują się nie tylko, gdy są sadzone na rabatach ogrodowych, ale i w modnych, dużych, jednokolorowych misach. Sprawdź! 

Najlepiej postawić na jednokolorowe kamienne donice. Fot. Getty Images

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.