Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przycinanie krzewów i drzew po wiosennym kwitnieniu. Jak przycinać krzewy i drzewa w maju, żeby nie narobić szkód?

Przycinanie drzew i krzewów to obowiązkowy zabieg w kalendarzu każdego ogrodnika. Dzięki niemu drzewa iglaste lepiej rosną, a drzewka owocowe dają smaczniejsze i bardziej jakościowe owoce. Przycinanie wykonuje się o różnych porach roku – w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać. Jednym z terminów wykonywania tego zabiegu jest czas po kwitnieniu. Jak to robić prawidłowo? Wyjaśniamy.

Przycinanie krzewów i drzew po wiosennym kwitnieniu. Jak przycinać krzewy i drzewa w maju, żeby nie narobić szkód?
W maju przycina się krzewy kwitnące wczesną wiosną. Fot.123RF.com

Spis treści:

Przycinanie drzew i krzewów w maju – po co wykonuje się ten zabieg?

Cięcie drzew i krzewów to jeden z niezbędnych zabiegów, które należy regularnie przeprowadzać w ogrodzie. Regularne cięcie korzystnie wpływa na pokrój, a co za tym idzie na wygląd i kwitnienie roślin. Dobrze wykonany zabieg umożliwia prawidłowe zawiązanie kwiatów w sezonie, a także zapobiegnie zbyt wybujałemu wzrostowi danej rośliny. Jest to więc niezbędne, by ogród wyglądał pięknie, a rosnące w nim drzewa i krzewy były w dobrej kondycji.

Należy pamiętać, że cięcie jest ingerencją w naturalny wzrost i rozwój rośliny. Z tego względu należy przeprowadzać je zgodnie z kalendarzem opartym na biologii danej rośliny i we właściwy sposób.

Przycinanie drzew i krzewów ozdobnych w maju

W maju przycina się krzewy kwitnące wczesną wiosną. Jakie krzewy przycinamy po kwitnieniu? Należą do nich między innymi forsycje, złotliny, jaśminowce, tawuły, pigwowce, tamaryszki, krzewuszka, migdałek, wawrzynek, wierzby ozdobne, wrzośce . Dlaczego nie można robić tego wcześniej? Roślin nie wolno skracać wtedy, gdy kwitną – takie cięcie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Krzewy liściaste kwitnące wczesną wiosną na wieloletnich pędach tnie się zaraz po kwitnieniu, przycinając najstarsze pędy tuż przy ziemi. Jednoroczne pędy skraca się natomiast o połowę.

Przycinanie drzew i krzewów owocowych w maju

Przycinanie drzew i krzewów w czasie kwitnienia lub zaraz po nim, czyli w okolicach maja, jest jednym z najbardziej rekomendowanych przez doświadczonych sadowników terminów. Sprzyja ono lepszemu plonowaniu oraz wybarwieniu owoców. Drzewa po cięciu w tym czasie nie rozrastają się tak, jak te cięte wczesną wiosną, ponieważ energia została w znacznej mierze zużyta wcześniej na wzrost pędów. Jakie drzewa przycinamy w maju? W tym terminie można ciąć wszystkie gatunki drzew owocowych.

Maj jest doskonałym miesiącem na cięcie, jeśli chcesz ograniczyć silny wzrost drzew. Opóźnianie cięcia ogranicza bowiem wzrost pędów o około 20-30%. Poza tym, w tym czasie dobrze widać szykujące się do kwitnienia pąki, można więc określić skalę kwitnienia i usunąć nadmiar pąków kwiatowych. Taki zabieg sprawi, że poprawi się jakość owoców, co dla każdego sadownika jest kluczowe. Najlepsze efekty (wyraźnie mniejszą i luźniejszą koronę) uzyskuje się tnąc drzewa 7-14 dni po kwitnieniu i powtarzając w kolejnych latach. Na młodych drzewkach cięcie w tym terminie można stosować 3-4 lata po posadzeniu, kiedy zakończone jest już formowanie korony.

Cięcie drzew należy zakończyć do końca maja – późniejsze przycinanie może mieć negatywne skutki w postaci zahamowanego wzrostu owoców.

Przycinanie drzew i krzewów iglastych w maju

Drzew iglastych z reguły się nie przycina – chyba, że konieczne jest usunięcie uszkodzonych i chorych gałęzi. Drzewa iglaste zachowują bez problemu kształt właściwy dla gatunku czy odmiany, dlatego nie wymagają cięć formujących. Jeśli jednak chcesz nadać im specyficzny kształt: stożka, kuli czy inny – przycinanie należy wykonać właśnie w maju albo w kwietniu.

Nie wszystkie iglaki dobrze znoszą przycinanie. Do tych, które można ciąć bez obaw, należą:

  • świerki,
  • choiny oraz gatunki egzotyczne jak metasekwoja.

Za cięciem nie przepadają natomiast jodły i sosny – nie są podatne na formowanie tą metodą. Jeśli zależy ci na uformowaniu sosny w konkretny sposób, lepiej sprawdzi się uszczykiwanie pędów.  

W przypadku krzewów iglastych sprawa wygląda inaczej. Dla wielu z nich przycinanie jest niezbędne do zachowania odpowiedniego pokroju, szczególnie jeśli krzew ma być ozdobą ogrodu. Przycinanie jest również kluczowe, by zagęścić żywopłot. Cięcie dobrze znoszą żywotniki, cyprysiki, kosodrzewina, jałowce i cisy. Bardzo popularne w polskich ogrodach tuje z reguły wymagają wiosennego delikatnego cięcia, które przeprowadza się w kwietniu i maju. Wycina się wówczas uszkodzone, chore, zeschnięte i nieregularne gałęzie. Inaczej traktuje się tuje dopiero posadzone oraz rosnące w żywopłocie formowanym – przycina się je wiosną przed rozpoczęciem wegetacji oraz latem (nie później niż w sierpniu), by odrosty miały czas na zdrewnienie przed zimą.

Przeczytaj również: Krzewuszka słabo rośnie i nie chce kwitnąć? Sprawdź, jak uprawiać barwny krzew

Błędy w przycinaniu drzew i krzewów

Cięcie to zabieg, który ma wzmocnić roślinę, poprawić jej kondycję, a w przypadku drzew owocowych –  spowodować obfitsze owocowanie. Nieumiejętne cięcie może jednak bardziej drzewku zaszkodzić niż przynieść korzyść. Jakich błędów unikać?

  • Cięcia w złym terminie. Zanim podejmiesz się przycinania swoich roślin, sprawdź kiedy należy wykonać jaki rodzaj cięcia. W innym terminie wykonuje się cięcie prześwietlające, w innym

  • Niewłaściwa techniki cięcia. Częste błędy podczas cięcia to wykonywanie go nad pąkiem skierowanym do wewnątrz krzewu, pozostawianie zbyt długich kikutów po cięciu, co powoduje niepotrzebny rozwój chorób oraz cięcie prostopadle do pędu.

  • Stosowanie nieodpowiednich narzędzi do cięcia. Nieostre sekatory i zbyt słabe narzędzia nie tylko spowalniają pracę, ale również powodują, że łatwo jest uszkodzić pędy. Poszarpany czy zmiażdżony pęd jest natomiast bardziej narażony na choroby.

  • Brak cięcia lub nadmierne cięcie. Młode, nowo posadzone rośliny potrzebują cięcia, by się rozrosnąć i nabrać ładnego pokroju. Rośliny nieprzycinane często słabo kwitną i owocują, a ponadto rozrastają się nadmiernie, zacieniają i zarastają ogród. W takich warunkach nie tylko ogród czy sad robi się nieestetyczny, ale szybciej rozwijają się choroby roślin.

Regularne przycinanie roślin w ogrodzie jest kluczowe, by był on estetyczny, ale i zdrowo funkcjonował. Drzewa i krzewy przycina się wczesną wiosną, po kwitnieniu, a także jesienią. Majowe przycinanie drzew i krzewów jest szczególnie ważne dla drzewek owocowych. Dzięki temu zabiegowi można poprawić jakość plonów, co jest szczególnie istotne dla sadowników.

Przeczytaj również: Czym nawozić jagodę kamczacką? Najlepsze warunki i ziemia dla jagody kamczackiej

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.