Porady ogrodnicze

Krzewuszka słabo rośnie i nie chce kwitnąć? Sprawdź, jak uprawiać barwny krzew

Krzewuszka cudowna to krzew, który w maju i czerwcu zachwyca ilością kwiatów, pod którymi aż uginają się gałęzie. Uprawa krzewuszki nie jest trudna lub wymagająca, jednak jeśli zależy nam na pięknym wyglądzie rośliny, należy zapewnić jej warunki do rozwoju. Odpowiednie podlewanie, nawożenie i przycinanie krzewuszki cudownej pozwolą na ozdobienie ogrodu wiosną.

Krzewuszka słabo rośnie i nie chce kwitnąć? Sprawdź, jak uprawiać barwny krzew
Głównym powodem, dlaczego krzewuszka nie chce rosnąć, może być zacienione stanowisko. Fot.123RF.com

Spis treści:

Krzewuszka cudowna – charakterystyka

Krzewuszka cudowna to krzew, który zaczyna zdobić ogród późną wiosną lub wczesnym latem. Kwitnienie krzewuszki może się powtarzać również jesienią. Ma lekko rozłożysty, wzniesiony pokrój. Krzewuszka cudowna może dorastać od 2 do 3 metrów wysokości.

Kwiaty krzewuszki cudownej wyrastają skupione po kilka w kątach liści, ich kielichy są dosyć duże, o kształcie dzwonkowym. Krzew tak licznie obrasta kwiatami, że pędy uginają się od ich ciężaru. Kwiaty mogą być w kolorze bieli, różu, czerwieni lub purpury.

Liście krzewuszki cudownej są długie i piłkowane. Pokrywają one delikatnie zwisające gałęzie krzewuszki. Różne odmiany krzewu mają różne kolory liści, począwszy od zielonych, zielonożółtych, aż po czerwone lub bordowe.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Angel Crowe (@angel.crowe2)

Uprawa krzewuszki

Krzewuszka cudowna to krzew, który jest łatwy w uprawie. Mimo tego warto zadbać o krzewuszkę, aby każdego roku zdobiła ogród dużą ilością pięknych kwiatów.

  • Stanowisko krzewuszki cudownej

Krzewuszka lubi najbardziej stanowiska dobrze nasłonecznione lub półcieniste. Krzew najlepiej posadzić w miejscu osłoniętym, gdyż źle znosi ostre wiatry. Gleba krzewuszki cudownej powinna być żyzna, próchnicza i wilgotna. Krzew pobiera bardzo dużo minerałów z ziemi, dlatego należy pamiętać o nawożeniu jej.

Czytaj także: Jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie? Popularna alternatywa dla trawnika. Zalety łąki kwietnej

  • Podlewanie krzewuszki cudownej

Krzewuszka źle znosi przesuszenie gleby. Należy ją regularnie podlewać, aby zadbać o jej nawodnienie. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas gorących temperatur i susz. Najlepszą porą do podlewania krzewuszki będzie wieczór.

  • Przycinanie krzewuszki cudownej

Przycinanie krzewuszki cudownej można rozpocząć już w marcu. Dzięki temu zabiegowi krzewuszka zagęści się. Przycinanie pobudzi kwiaty do wzrostu i rozwoju, więc będzie ich jeszcze więcej niż zwykle.

Przycinanie krzewuszki cudownej zaczynamy najlepiej po wsadzeniu krzewu. Pędy skracamy o około połowę długości. Kolejne cięcia krzewuszki cudownej powinny się odbywać pod koniec lata, po przekwitnięciu.

  • Nawożenie krzewuszki cudownej

Nawożenie krzewuszki cudownej to bardzo ważny proces, który nie tylko dostarcza niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym roślina może się rozwijać. Dzięki nawozowi krzewuszka ma też odpowiednią kwaśność ziemi, czyli pH między 5,5 a 6.

Krzewuszkę cudowną należy nawozić od 2 do 3 razy co kilka tygodni w kwietniu oraz maju. Zbyt późne nawożenie krzewu, jak w lipcu i sierpniu, zmniejszą jego odporność na mrozy. Do wspomagania gleby krzewuszki sprawdzą się najlepiej nawozy wieloskładnikowe.

Czytaj także: 8 najbardziej kolorowych krzewów. Posadź je w ogrodzie, a będą jego wizytówką

Nawożenie krzewuszki rozpoczynamy dopiero 2 lata od wsadzenia jej do ziemi. Wcześniejsze nawożenie może doprowadzić do zbyt szybkiego rozrostu rośliny i przemarzania młodych pędów.

  • Ściółkowanie krzewuszki cudownej

Do ściółkowania krzewuszki cudownej warto użyć kompostu z dodatkiem igliwia, kory oraz szyszek. Ściółkowanie pozwoli na dłuższe utrzymanie wody i kwaśnego odczynu gleby. Zaletą ściółkowania krzewuszki, jest też to, że ziemia nie będzie się przegrzewać lub przemarzać, a nawożenie krzewuszki cudownej okaże się efektywniejsze. 

  • Sadzenie krzewuszki cudownej 

Krzewuszka to krzew, który nada się do samodzielnego wsadzenia, ale także takiego w grupach. Może być sadzona w doniczkach lub rabatach ogrodowych. Krzewuszkę cudowną należy sadzić wiosną, na przełomie kwietnia i maja. Można ją także zacząć uprawiać na jesień, jednak krzewuszka jest wtedy mniej odporna na mrozy, przez co może się nie przystosować do warunków. 

  • Rozmnażanie krzewuszki ozdobnej

Do rozmnażania krzewuszki można użyć pędów, które zostały po wiosennym przycinaniu rośliny. Takie gałęzie oczyszcza się z liści i ścina skośnie na dolnym końcu. Następnie pęd krzewuszki cudownej zakopujemy w ziemi na jedną trzecią długości. Powinien się on ukorzenić do jesieni.

Czytaj także: Czym podlewać rododendrony, by obficie kwitły? Domową miksturę przygotujesz w minutę

  • Choroby i szkodniki krzewuszki ozdobnej

Krzewuszka cudowna jest krzewem odpornym na mrozy, a także działanie chorób lub ataki szkodników. Jeśli jednak nie dostarczymy jej odpowiednich warunków, a tym samym osłabimy roślinę, to może dojść do zaatakowania krzewuszki.

Szkodniki, które niszczą krzewuszkę cudowną to przede wszystkim mszyce. Do chorób krzewuszki zaliczamy natomiast mączniaka prawdziwego oraz rdzę. Obie to choroby grzybowe. Mączniak prawdziwy może dopaść krzewuszkę, jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniego nawodnienia. Rdzę natomiast wywołują zarodniki grzybów, które zostały przeniesione z wiatrem z innych zainfekowanych roślin. Aby uchronić przed nią krzewuszkę cudowną, należy wykonywać oprysk z substancjami o działaniu przeciwgrzybicznym.

Dlaczego krzewuszka nie chce rosnąć

Głównym powodem, dlaczego krzewuszka nie chce rosnąć, może być zacienione stanowisko. W miejscu bez dostępu do światła krzew nie może odpowiednio się rozwijać i wypuszczać kwiatów. Dodatkowo na mały wzrost krzewuszki cudownej może wpłynąć zły moment wsadzenia. Jeśli krzewuszkę wsadzimy za późno, czyli np. jesienią, jest ona o wiele mniej odporna na mrozy, przez co w następnym roku nie zakwitnie.

Utrudnienia w rośnięciu krzewuszki wywołuje również niedostateczne nawodnienie i nawożenie gleby. Ten krzew kwitnący pobiera bardzo dużo składników odżywczych z gleby, więc niedostateczne nawożenie doprowadzi do wyjałowienia ziemi. Bez nawożenia krzewuszka cudowna nie będzie miała możliwości rosnąć.

Zobacz również: 

Budleja – jak sadzić i pielęgnować motyli krzew. Najpiękniejsze odmiany budlei

Jaśminowce — najpiękniejsze gatunki do ogrodu. Kiedy sadzić i jak pielęgnować jaśminowce?

Suchodrzew tatarski – cudownie kwitnie, zmienia barwy, idealny na żywopłot. Posadź go w swoim ogrodzie

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.