Spis treści:
Wiesiołek - roślina księżycowego ogrodu
Wiesiołek Oenothera to rodzaj roślin zielnych z rodziny wiesiołkowatych Onagraceae, obejmujący łącznie ponad 100 gatunków. Wiesiołki to rośliny o wyprostowanych, często owłosionych łodygach, osiągających od 30 cm do nawet 2 m wysokości (np. wiesiołek dwuletni). Liście są lancetowate lub eliptyczne, ułożone skrętolegle.
Jego najbardziej rozpoznawalną cechą są kwiaty o czterech płatkach, najczęściej w intensywnie żółtym kolorze, choć u niektórych gatunków mogą być różowawe lub pomarańczowe. Kwiaty są duże i kielichowate, a owocem jest wydłużona, czteroklapowa torebka z drobnymi nasionami.
W Polsce spotyka się głównie wiesiołka:
- Dwuletniego O. biennis – wysoki (do 2 m) o żółtych, dużych i wonnych kwiatach, kwitnących nocą. Jest bardzo pospolity w Polsce i stanowi cenny surowiec zielarski i olejowy.
- Krzewiastego O. fruticosa – dorasta do 30-70 cm, ma złotożółte kwiaty i kwitnie od czerwca do września, popularny w ogrodach, także w odmianie 'Yellow River'.
- Missouryjskiego O. macrocarpa – płożące się, owłosione pędy do 15 cm długości, bardzo duże żółte kwiaty do 12 cm średnicy, kwitnie od czerwca do października, idealny do ogrodów skalnych.
- Czworokątnego O. tetragona – tworzy luźne kępy, ma czerwone pędy i błyszczące liście oraz duże żółte kwiaty. Kwitnie dopiero w drugiej połowie lata.
Wiesiołek jest nazywany "rośliną księżycowego ogrodu", "nocną świecą" lub "kwiatem jednej nocy", ponieważ jego kwiaty rozwijają się i rozchylają przeważnie wieczorem oraz nocą, odbijając niekiedy światło Księżyca. To właśnie wtedy roślina wydziela intensywny, przyjemny zapach, wabiąc nocne zapylacze.
Przeczytaj również: 8 długowiecznych bylin, które wspaniale kwitną. Posadź, by latami upiększały ogród
Uprawa wiesiołka
Wiesiołek to roślina niewymagająca w uprawie, bardzo dobrze przystosowana do różnych warunków ogrodowych. Jest idealna do ogrodów naturalistycznych, skalniaków oraz dla początkujących ogrodników.
- Stanowisko
Wiesiołek najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, choć toleruje także lekki półcień – w pełnym słońcu kwitnie jednak najobficiej i wykształca najwięcej kwiatów.
- Gleba
Roślina preferuje podłoże lekkie, przepuszczalne, piaszczysto-próchniczne, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (pH 5,6–6,5). Dobrze radzi sobie także na glebach słabszych i suchych, a nawet na terenach zdegradowanych, natomiast nie toleruje podmokłych i ciężkich gleb, gdzie korzenie mogą gnić. Nawożenie nie jest konieczne, bo wiesiołek ma małe wymagania pokarmowe. Wystarczy wiosną lub jesienią dodać do podłoża kompost lub biohumus.
- Podlewanie
Podlewanie ogranicza się wyłącznie do okresów suszy i pierwszych tygodni po posadzeniu. Młode rośliny dobrze jest podlewać systematycznie co 1-2 dni, aż dobrze się ukorzenią.
Przeczytaj również: Ogród dla leniwych. Wybieramy rośliny łatwe w uprawie do cienia i do słońca
Jakie właściwości ma wiesiołek?
Wiesiołek, a dokładniej olej pozyskiwany z jego nasion zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 (kwas linolowy i gamma-linolenowy – GLA), fitosterole, witaminę E oraz minerały. Wspomaga utrzymanie równowagi hormonalnej, łagodzi objawy PMS i menopauzy, a także poprawia nastrój oraz wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego. Olej ten wspomaga leczenie chorób reumatycznych, bóli stawów oraz działa odtruwająco i wzmacniająco na organizm. Pomaga także w leczeniu problemów trawiennych, wspiera pracę wątroby i żółciopędność oraz poprawia pamięć i koncentrację.
Wiesiołek toleruje lekki półcień, jednak w pełnym słońcu wykształca więcej kwiatów. Fot. samudri7/CanvaPro
Oprócz licznych właściwości zdrowotnych, wiesiołek znajduje także szerokie zastosowanie w dermatologii i kosmetyce – olej z jego nasion nawilża, regeneruje i wygładza skórę, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie zmian trądzikowych, łuszczycowych i atopowych, poprawia kondycję włosów i paznokci oraz spowalnia procesy starzenia. Dzięki tak wszechstronnym właściwościom wiesiołek jest polecany zarówno jako suplement diety, jak i naturalny składnik preparatów pielęgnacyjnych dla skóry i włosów.
Źródła: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Marchew nie pęka, jest słodziutka i chrupiąca. Prosta odżywka, którą stosujesz co dwa tygodnie
Czym nawozić ogórki w lipcu? Naturalna odżywka na wiadra pełne zdrowych owoców
Ślimaki wreszcie przestaną niszczyć twoje hosty. Wystarczy rozsypać wokół krzaczków