Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Roślina księżycowego ogrodu. Złoci się na rabatach do jesieni i ma właściwości zdrowotne

Wiesiołek to nie tylko efektowna ozdoba ogrodu, która przyzdabia rabaty złotymi kwiatami – to także roślina pełna zdrowotnych właściwości. Nazywany "kwiatem jednej nocy" wabi nocne zapylacze. Sprawdź, jak uprawiać wiesiołka, które gatunki najlepiej sprawdzą się w ogrodzie i jak wykorzystuje się jego cenne właściwości w domowej pielęgnacji oraz diecie.

Roślina księżycowego ogrodu. Złoci się na rabatach do jesieni i ma właściwości zdrowotne
Wiesiołek doskonale sprawdza się w ogrodach naturalistycznych, skalniakach i na rabatach bylinowych. Fot. petegar/CanvaPro

Spis treści: 

Wiesiołek - roślina księżycowego ogrodu

Wiesiołek Oenothera to rodzaj roślin zielnych z rodziny wiesiołkowatych Onagraceae, obejmujący łącznie ponad 100 gatunków. Wiesiołki to rośliny o wyprostowanych, często owłosionych łodygach, osiągających od 30 cm do nawet 2 m wysokości (np. wiesiołek dwuletni). Liście są lancetowate lub eliptyczne, ułożone skrętolegle.

Jego najbardziej rozpoznawalną cechą są kwiaty o czterech płatkach, najczęściej w intensywnie żółtym kolorze, choć u niektórych gatunków mogą być różowawe lub pomarańczowe. Kwiaty są duże i kielichowate, a owocem jest wydłużona, czteroklapowa torebka z drobnymi nasionami.

W Polsce spotyka się głównie wiesiołka:

  • Dwuletniego O. biennis – wysoki (do 2 m) o żółtych, dużych i wonnych kwiatach, kwitnących nocą. Jest bardzo pospolity w Polsce i stanowi cenny surowiec zielarski i olejowy.
  • Krzewiastego O. fruticosa – dorasta do 30-70 cm, ma złotożółte kwiaty i kwitnie od czerwca do września, popularny w ogrodach, także w odmianie 'Yellow River'.
  • Missouryjskiego O. macrocarpa – płożące się, owłosione pędy do 15 cm długości, bardzo duże żółte kwiaty do 12 cm średnicy, kwitnie od czerwca do października, idealny do ogrodów skalnych.
  • Czworokątnego O. tetragona – tworzy luźne kępy, ma czerwone pędy i błyszczące liście oraz duże żółte kwiaty. Kwitnie dopiero w drugiej połowie lata.

Wiesiołek jest nazywany "rośliną księżycowego ogrodu", "nocną świecą" lub "kwiatem jednej nocy", ponieważ jego kwiaty rozwijają się i rozchylają przeważnie wieczorem oraz nocą, odbijając niekiedy światło Księżyca. To właśnie wtedy roślina wydziela intensywny, przyjemny zapach, wabiąc nocne zapylacze. 

Przeczytaj również: 8 długowiecznych bylin, które wspaniale kwitną. Posadź, by latami upiększały ogród

Uprawa wiesiołka

Wiesiołek to roślina niewymagająca w uprawie, bardzo dobrze przystosowana do różnych warunków ogrodowych. Jest idealna do ogrodów naturalistycznych, skalniaków oraz dla początkujących ogrodników. 

  • Stanowisko

Wiesiołek najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, choć toleruje także lekki półcień – w pełnym słońcu kwitnie jednak najobficiej i wykształca najwięcej kwiatów.

  • Gleba

Roślina preferuje podłoże lekkie, przepuszczalne, piaszczysto-próchniczne, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (pH 5,6–6,5). Dobrze radzi sobie także na glebach słabszych i suchych, a nawet na terenach zdegradowanych, natomiast nie toleruje podmokłych i ciężkich gleb, gdzie korzenie mogą gnić. Nawożenie nie jest konieczne, bo wiesiołek ma małe wymagania pokarmowe. Wystarczy wiosną lub jesienią dodać do podłoża kompost lub biohumus.

  • Podlewanie 

Podlewanie ogranicza się wyłącznie do okresów suszy i pierwszych tygodni po posadzeniu. Młode rośliny dobrze jest podlewać systematycznie co 1-2 dni, aż dobrze się ukorzenią.

Przeczytaj również: Ogród dla leniwych. Wybieramy rośliny łatwe w uprawie do cienia i do słońca

Jakie właściwości ma wiesiołek?

Wiesiołek, a dokładniej olej pozyskiwany z jego nasion zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 (kwas linolowy i gamma-linolenowy – GLA), fitosterole, witaminę E oraz minerały. Wspomaga utrzymanie równowagi hormonalnej, łagodzi objawy PMS i menopauzy, a także poprawia nastrój oraz wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego. Olej ten wspomaga leczenie chorób reumatycznych, bóli stawów oraz działa odtruwająco i wzmacniająco na organizm. Pomaga także w leczeniu problemów trawiennych, wspiera pracę wątroby i żółciopędność oraz poprawia pamięć i koncentrację.

Wiesiołek toleruje lekki półcień, jednak w pełnym słońcu wykształca więcej kwiatów. Fot. samudri7/CanvaPro

Oprócz licznych właściwości zdrowotnych, wiesiołek znajduje także szerokie zastosowanie w dermatologii i kosmetyce – olej z jego nasion nawilża, regeneruje i wygładza skórę, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie zmian trądzikowych, łuszczycowych i atopowych, poprawia kondycję włosów i paznokci oraz spowalnia procesy starzenia. Dzięki tak wszechstronnym właściwościom wiesiołek jest polecany zarówno jako suplement diety, jak i naturalny składnik preparatów pielęgnacyjnych dla skóry i włosów.

Źródła: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Marchew nie pęka, jest słodziutka i chrupiąca. Prosta odżywka, którą stosujesz co dwa tygodnie

Czym nawozić ogórki w lipcu? Naturalna odżywka na wiadra pełne zdrowych owoców

Ślimaki wreszcie przestaną niszczyć twoje hosty. Wystarczy rozsypać wokół krzaczków

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.