Porady ogrodnicze

Jak zwalczać żerowanie ćmy azjatyckiej?

Do Europy ćma dotarła ponad 10 lat temu, ale w Polsce została zaobserwowana dopiero w 2016 roku. Motyl przybył do nas najprawdopodobniej wraz z roślinami przywożonymi zza granicy i od razu zaczął pustoszyć nasze ogrody. Jak zwalczyć jego żerowanie i ochronić rośliny?

REKLAMA

Od blisko dwóch lat, posiadacze bukszpanu wiecznie zielonego (Buxus sempervirens)  zaczęli zauważać masowe zanikanie części roślin, a nawet obumieranie egzemplarzy. Po wielu obserwacjach i badaniach za przyczynę tego zjawiska uznano ćmę azjatycką (Cydalima perspectalis), ze względu na żer ukierunkowany tylko na bukszpan, potocznie zwaną ćmą bukszpanową.

Jak wskazuje nazwa gatunkowa, ćma pochodzi z Azji. W Europie zaczęła się stopniowo rozprzestrzeniać w wyniku importowania roślin. Najbardziej problematyczne są gąsienice, które obgryzają młode oraz częściowo zdrewniałe części roślin oraz są trudne do zlokalizowania ze względu na ubarwienie bardzo zbliżone do liści bukszpanu. 

Źródło: YouTube: Flatterman Island

Dlaczego walka z ćmą bukszpanową jest trudna

Powodów, dla których ćma bukszpanowa bezkarnie panoszy się w naszych ogrodach jest kilka. Po pierwsze motyl nie ma jeszcze u nas naturalnych wrogów. W swojej ojczyźnie zjadany jest przez szerszenia (Vespa velutina), który w Europie prawie nie występuje. Ponadto gąsienica odżywiając się liśćmi bukszpanu gromadzi w swoim ciele toksyny, przez co staje się nieatrakcyjna dla ptaków.

Po drugie motyl składając na bukszpanie swoje jaja, umieszcza je wewnątrz krzewu, dlatego na pierwszy rzut oka są one zupełnie niewidoczne. Kolejny problem stanowi płodność owada, gdyż w trakcie jednego sezonu może on wydać na świat dwa lub nawet trzy pokolenia.


Fot. 123RF.com

Jak rozpoznać szkodnika?

Dorosły owad jest dość duży i ma brązowe lub biało-brązowe skrzydła. W takim stadium nie jest groźny dla roślin. Dorosła samica składa jednak na liściach żółte jaja, z których wylegają się kolorowe, żarłoczne gąsienice.


Fot. ©Didgeman - pixabay.com

Gąsienice tworzą oprzędy i kokony pokryte czarnymi odchodami. Gałęzie pokryte są obficie białą, wełnistą powłoką. Zaatakowane przez szkodnika krzewy wyglądają bardzo nieestetycznie, a czasem nawet całkiem zamierają, dlatego owad bez problemu może zniszczyć całe bukszpanowe żywopłoty lub dorodne okazy krzewów.

Źródło: YouTube: endless fields

Jak zwalczać żerowanie ćmy azjatyckiej w ogrodzie?

Na początek, należy pod roślinami rozłożyć maty i "przeczesywać" krzewy, co 10-14 dni w trakcie sezonu. Zebrane na macie jaja, larwy oraz gąsienice należy zniszczyć, wyklucza się składanie odpadów na kompostownik. Kolejną metodą jest wykonanie oprysku preparatem Mospilan 20. Oprysk należy stosować w porze wieczornej, przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie, po oblocie pszczół w okresie najintensywniejszego składania jaj przez ćmy oraz wylęgu larw.


Fot. 123RF.com

Pułapki feromonowe

Motyle wabią siebie nawzajem poprzez zapach. Pułapka zwabia męskie osobniki, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia. Pułapka składa się z pojemnika lejkowego oraz wkładu, który stanowi dyspenser feromonowY CDP. Pojemnik należy wypełnić niedużą ilością wody z płynem do naczyń oraz umieścić dyspenser, po czym powiesić go nad bukszpanem na wysokości 1,5 - 2 m. Jeden pojemnik wystarcza na obszar do 2500 m2. Jeśli ogród podzielony jest na strefy architekturą lub drzewostanem, należy umieścić pułapki w poszczególnych sekcjach. Wkłady należy wymieniać, co ok. 5 tygodni, rozpoczynając w marcu, a kończąc na jesieni. Pojemnik należy cyklicznie opróżniać z dorosłych osobników. 

UWAGA: jeśli wytniemy zaatakowane krzewy, nie umieszczajmy ich na kompoście! Najlepiej je spalić.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

CeeGee

Krzak bukszpanu to pojedynczy egzemplarz. Ja u siebie mam problem z trawnikiem i powodem sa tez cmy. Te cmy skladaja swoje jajka pod zadaszeniem, pod pergola, pod rynna w miejscach trudno dostepnych. Po jakims czasie spadaja w trawe i tam zaczyna sie to cale przedstawienie. Wilgoc, gorac i podobne liszki jak na fotce (w j. angielskim "army worms") potrafia zjesc trawnik 100m2 w 3,4 noce. Jedynie chemia to uratuje ale jak sie ma w domu psy lub koty to jest to ryzykowne. Z drzeniem serca czekam na ten sezon ale sprawdzam wszystkie mozliwe miejsca i jak zobacze ich jajka (podobne fo malutkiej czastki gabki) to opalam palnikiem gazowym i tak trwa moja walka bo nie chce uzywac chemi ze wzgledu na nasze psy, ktore lubia skubnac sobie trawe. Narazie jestem dobrej mysli. Pozdrawiam z Sydney.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zwalczać żerowanie ćmy azjatyckiej?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.