Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ma proste zasady uprawy! Jak pielęgnować krwawnik ogrodowy?

Krwawnik ogrodowy, regionalnie nazywany tysiąclistem, złocieniem lub żeniszkiem, to popularna roślina sadzona np. na skwerach. Znacznie częściej spotkać ją można na łąkach i polach. To właśnie tam występuje w swojej pierwotnej, dzikiej postaci. Poznaj odmiany krwawnika ogrodowego i sprawdź, jak należy go uprawiać! 

Ma proste zasady uprawy! Jak pielęgnować krwawnik ogrodowy?
Krwawnik ogrodowy to odmiana krwawnika pospolitego Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Krwawnik ogrodowy charakterystyka 

Krwawnik ogrodowy to nic innego jak hodowlana odmiana dziko rosnącego krwawnika pospolitego (Achillea millefolium). Zalicza się go do rodzaju astrowatych (Asteraceae). Jak sama nazwa wskazuje, ta roślina jest przeznaczona do uprawy na działkach i prywatnych zieleńcach. W naturalnym środowisku występowania porasta łąki, pastwiska i przydroża.  

Krwawnik pospolity licznie występuje na terenach całej Polski. Niestety, z racji swojej ekspansywności, nierzadko uznawany jest za chwast przez co często się go usuwa. 

Dorosłe egzemplarze złocieni osiągają od 50 do 80 cm wzrostu. Ich łodygi są proste, wzniesione i rozgałęzione ku górze. Gęste, podwójne lub potrójne liście rośliny mają ciemnozieloną barwę, są dość wąskie i kłębiaste. Od spodu można na nich zauważyć drobne włoski. U szczytu zakończone są białymi obwódkami. Kłącza podziemne rośliny są białe, a te nadziemne żółte. Owocem krwawnika pospolitego jest tzw. niełupka. 

Krwawnik ogrodowy rozpoczyna kwitnienie wczesnym latem, w czerwcu. Trwa ono aż do końca października. Wówczas pojawiają się na nim białe kwiaty zebrane w równe kwiatostany. 

Barwa kwiatów krwawnika ogrodowego zależy od wybranej odmiany. W sklepach ogrodniczych jest dostępnych wiele dekoracyjnych egzemplarzy w bogatej gamie kolorystycznej. Dużą popularnością w ogrodzie cieszą się żeniszki o jasnoróżowych, pomarańczowych, żółtych i czerwonych kwiatach. 

Dodatkowym atutem tych niepozornych i drobnych roślin jest fakt, iż przyciągają one pożyteczne owady sezonowe, takie jak biedronki czy motyle. A wszystko za sprawą ich silnego, ale przyjemnego, korzennego zapachu. 

Krwawnik ogrodowy odmiany 

W centrach ogrodniczych znaleźć można wiele odmian złocienia o bardzo atrakcyjnym wyglądzie. Zaliczają się do nich m.in.:  

 • 'Cerise Queen' – odmiana, której kwiaty kwitną na ciemnoróżowo; 
 • 'Paprika' – krwawnik kwitnący na kolor różowo-czerwony; 
 • 'Pretty Belinda' – o różowych kwiatach; 
 • 'Moonshine' – odmiana, której kwiaty są żółte; 
 • 'Red Velvet' – wypuszczająca intensywnie czerwone kwiaty; 
 • 'Summer Fruits Lemon' – kwiaty tej odmiany są żółte lub kremowe, a nawet mieszane; 
 • 'Terrakota' – o intensywnie pomarańczowej barwie. 

Jak można zauważyć, bylina ma wiele ciekawych wariantów, które występują w różnorodnych kolorach i odcieniach. Nasiona krwawnika ogrodowego są łatwo dostępne w sprzedaży. Jednak, jeśli planujesz stworzyć niebanalny, oryginalny i harmonijny ogród przemyśl, który rodzaj złocieni będzie do niego odpowiedni. 

Krwawnik ogrodowy – uprawa, wymagania i pielęgnacja 

Uprawia krwawnika ogrodowego jest stosunkowo prosta. Bylina nie potrzebuje też specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Złocień nie ma też wygórowanych wymagań co do stanowiska. Oprócz tego żeniszek dobrze rośnie praktycznie w każdym podłożu i nie potrzebuje nawożenia. Wszystkie te atuty wpływają na dużą popularność kwiatu w Polsce.

Oczywiście, jak każda roślina ogrodowa, również i krwawnik ma swoje preferencje co do uprawy i pielęgnacji. Gdy zapewnisz mu odpowiednie warunki, z pewnością będzie się szybciej i łatwiej rozwijał. Chodzi tu przede wszystkim o dobór właściwej gleby. Najlepiej, żeby była próchnicza i przepuszczalna. Warto unikać natomiast ciężkiego i wilgotnego podłoża. Co istotne, roślina zdecydowanie lepiej znosi krótkotrwałe susze niż zbyt wilgotną ziemię. Oznacza to, że należy ją podlewać z umiarem. 

Szybki wzrost żeniszka będzie zauważalny szczególnie w sezonie letnim. Krwawnik ogrodowy lubi światło i nie przeszkadza mu nawet bezpośredni dostęp do promieni słonecznych. Takie warunki mają wpływ na przedłużenie okresu jego kwitnienia. Ponadto ziele krwawnika ogrodowego całkiem dobrze rozwija się w półcieniu.  

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących krwawnika ogrodowego można też zaliczyć regularne usuwanie przekwitniętych części rośliny. Dodatkowo można, ale nie trzeba zasilać roślinę naturalnymi nawozami np. kompostem. 

Krwawnik ogrodowy – rozmnażanie 

Rozmnażanie krwawnika ogrodowego odbywa się poprzez podział bryły korzeniowej. Zabieg wykonuje się wczesną wiosną, najlepiej w kwietniu. Aby przedłużyć żywotność złocienia, zaleca się powtarzanie tej czynności co ok. 3-4 lata. 

Drugą metodą rozmnażania jest popularny wysiew nasion. Niestety, w przypadku niektórych, szczególnie tych ozdobnych, odmian krwawnika ogrodowego istnieje niewielka szansa na powtórzenie cech rośliny matecznej. 

Jak sadzić krwawnik ogrodowy na działce? 

Jeśli zdecydujesz się na uprawę krwawnika ogrodowego na swojej działce, pamiętaj, że jest on ekspansywną rośliną. Dlatego miejsce na jego rozsadę powinno być dobrze przemyślane. Najlepiej zapewnić mu dużo przestrzeni, w której będzie mógł się prawidłowo rozwijać. W momencie wysiewu lub sadzenia warto zachować 30-centymetrowe odstępy między innymi kwiatami. 

Wysiew nasion krwawnika ogrodowego powinien odbywać się wiosną. W przypadku korzystania z sadzonek młode egzemplarze można umieścić w glebie nawet jesienią. 

Warto wspomnieć, iż krwawnik ogrodowy ma wysoką odporność na mróz. Dzięki temu, w sezonie jesienno-zimowym nie trzeba go okrywać. 

Krwawnik ogrodowy jest rośliną ekspansywną Fot. 123RF/PICSEL

Krwawnik ogrodowy – nawożenie i choroby 

Krwawnik ogrodowy nie należy do roślin wymagających częstego nawożenia. Jednak od czasu do czasu warto dokarmiać go kompostem, biohumusem lub preparatami zawierającymi potas i magnez. 
 
Warto zaznaczyć, iż roślina jest całkowicie odporna na wszelkie choroby i szkodniki. 

Czy warto uprawiać żeniszka w swoim ogrodzie? 

Jak najbardziej tak! Krwawnik ogrodowy to niepozorna roślina, która nadaje się świetnie do uprawy na przydomowym terenie. W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele ciekawych odmian żeniszka, które charakteryzują się bogatą paletą barw.  

Złocień może być łączony z innymi bylinami. Z samych jego odmian da się stworzyć niezwykle uroczy i barwny ogród. Roślina ta nadaje się także na kwiaty cięte. Będzie też idealnym dopełnieniem suchych bukietów. 

Przypominamy, że: 

 • złocień nie ma wysokich wymagań pielęgnacyjnych, dzięki czemu może być hodowany przez początkujących ogrodników;  
 • warto pamiętać, że kwiat ten jest z natury mocno ekspansywny. Jeśli zdecydujesz się na jego uprawę zapewnij mu odpowiednio dużo miejsca – tak, by mógł się prawidłowo rozwijać;  
 • najlepsze dla niego będzie ciepłe i dobrze nasłonecznione stanowisko;  
 • bylina lubi gleby lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie żyzne. Najlepiej sprawdzą się te o zasadowym odczynie pH. 

Wystarczy pamiętać o tych prostych wskazówkach, aby zapewnić żeniszkowi doskonałe warunki do zdrowego wzrostu. 

Jak widać, uprawa krwawnika ogrodowego na działkach kwiatowych ma bardzo dużo atutów. Warto więc zaprosić tę roślinę do swojego ogrodu i cieszyć się wspaniałą dekoracją od wczesnego lata aż po jesień. 

Reklama

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.