Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najczęstsze choroby malin. Tak im zapobiegniesz

Maliny to jedne z najbardziej ulubionych letnich owoców. Z tego powodu wiele osób decyduje się zasadzić krzaczki w swoim ogrodzie. Jednak przy nieodpowiedniej pielęgnacji, a także w niesprzyjających warunkach maliny mogą paść ofiarą różnych chorób. Na szczęście można im przeciwdziałać. Dowiedz się więcej. 

Najczęstsze choroby malin. Tak im zapobiegniesz
Maliny są proste w uprawie, ale mimo starań czasami łapią je groźne choroby Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Jakie choroby malin występują najczęściej? 

Maliny należą do roślin, które są dość proste w uprawie. Jednak czasami pomimo najlepszej pielęgnacji i doskonałego podłoża, krzewy mogą paść ofiarą grzybów i wirusów. Wtedy może dojść do utraty nawet całych upraw. Oto lista chorób, które najczęściej występują u malin. 

  • Szara pleśń na malinach 

Szara pleśń jest jedną z najgroźniejszych chorób, która może dotknąć owocowe krzewy. Wywołuje ją popularny grzyb Botrytis cinerea, który atakuje nadziemne części roślin w deszczowe i wilgotne lata oraz na plantacjach o dużym zagęszczeniu.  

Objawy tej choroby są podobne, do tych które znajdują się na innych chorych roślinach w ogrodzie. Są to: 

  • brunatne plamy na pędach, 
  • szary i pylący nalot na owocach.  

Z czasem porażone maliny zaczynają obumierać. Zdarza się, że pierwsze symptomy choroby są widoczne dopiero przy zbiorach. 

Aby uratować roślinę, należy niezwłocznie wyciąć wszystkie chore części. Warto również rozważyć wykonanie oprysków chemicznych. Jednak w tym przypadku należy pamiętać, aby nie stosować ciągle tego samego jednego preparatu – grzyb może się na niego uodpornić.  

Co więcej, aby zapobiec rozwojowi choroby, trzeba regularnie przycinać pędy malin, aby był pomiędzy nimi przepływ powietrza. Natomiast jesienią należy zbierać uschnięte gałęzie i stare owoce. Dzięki temu grzyb nie będzie miał warunków do rozwoju.  

  • Zamieranie pędów malin 

Zamieranie pędów malin to choroba, którą wywołuje kilka różnych grzybów, w tym Botrytis cinerea, Didymella applanata, Leptosphaeria coniothyrium oraz patogeny grzybopodobne rodzaju Phytophthora. Najczęściej pojawiają się one na zaniedbanych malinach, które rosną na wilgotnej, ciężkiej, zalewowej glebie.  

Choroba najczęściej atakuje pędy, jednak jej ofiarą mogą paść także liście i pąki. Latem objawia się ona fioletowo-brązowymi plamami u nasady młodych części rośliny. Natomiast zimą zamieranie pędów rozpoznasz po srebrzystych śladach i pękającej korze. Choroba ta w ostateczności prowadzi do obumarcia całej rośliny. 

Aby wyleczyć maliny, należy najpierw pozbyć się wszystkich porażonych pędów, a następnie zniszczyć je najlepiej przez spalenie. Kolejny krok to oprysk. Należy powtarzać go regularnie co 10-14 dni.  

Jeśli nie chcesz, żeby doszło do zarażenia rośliny, systematycznie przycinaj pędy, aby był pomiędzy nimi przewiew oraz usuwaj stare owoce.  

  • Antraknoza malin 

Antraknoza jest niegroźną, ale za to bardzo często występującą chorobą malin. Za jej powstawanie odpowiada grzyb Plectodiscella veneta, który atakuje roślinę już wczesną wiosną. Jego powstawaniu sprzyjają nadmierna wilgotność powietrza i gleby oraz obfite deszcze.  

Typowymi objawami choroby są szare plamy z ciemną obwódką rozmieszczone na liściach i szypułkach kwiatów oraz zniekształcone, drobne i suche owoce. Wraz z rozwojem antraknozy dochodzi do zahamowania wzrostu krzewów i zamierania wierzchołków pędów, na których pojawiają się białe plamy. W rezultacie zaczynają powstawać zmiany rakowe i zniekształcenia. 

Choroby malin doprowadzają do zaniku plonów Fot. 123RF/PICSEL

Walka z antraknozą wygląda podobnie jak w przypadku zamierania pędów czy szarej pleśni. Chore części rośliny należy niezwłocznie usunąć i spalić, aby choroba się nie rozprzestrzeniała. Dodatkowo należy wykonać oprysk środkami przeciwgrzybiczymi i regularnie przycinać pędy rośliny. 

  • Werticilioza 

Za powstawanie werticiliozy odpowiada grzyb Verticillium dahliae. Atakuje on liście i pędy oraz w przeciągu 1-3 lat doprowadza do obumarcia całej rośliny. Rozwojowi choroby sprzyjają niewłaściwe nawożenie, ciężka gleba i wysoka temperatura. 

Objawy werticiliozy pojawiają się, gdy jest ciepło i gorąco. Najpierw na liściach powstają ciemne smugi, które wraz z rozwojem choroby zmieniają kolor na żółty, aż w końcu przybierają brunatną barwę. Porażone listki zwijają się, aż w końcu więdną i obumierają. Bardzo charakterystyczne są plamy na pędach – mają brunatno-niebieski kolor i postać smug. 

Najlepszym sposobem, aby zwalczyć werticiliozę, jest obcinanie porażonych części rośliny i spalanie ich. Warto również wykonać oprysk, jednak należy pamiętać o regularnym zmianie stosowanego środka. Grzyb szybko się uodparnia.  

Jeśli nie chcesz dopuścić do rozwoju werticiliozy, przed posadzeniem malin rozsiej w tym miejscu gorczycę. Gdy wyrośnie i zakwitnie przeoraj dokładnie ziemię. Składniki w niej zawarte pomagają zwalczyć grzyba odpowiedzialnego za tę chorobę.  

  • Chloroza nerwów liści maliny 

Chloroza nerwów liści maliny to choroba wywoływana przez wirusa, który jest niezwykle popularny na terenie całego kraju. Jest on roznoszony głównie przez larwy mszycy malinowej, które żywią się liśćmi.  

Typowymi objawami chlorozy są chlorotyczne, żółte smugi na powierzchni liści i w okolicy ich nerwów. Z czasem części deformują się, a młode listki nie rozwijają się do końca. Dodatkowo zostaje zahamowany wzrost rośliny. 

Aby pozbyć się tej choroby, należy rozpocząć walkę z mszycą. Do tego najlepiej użyć odpowiednich środków chemicznych, np. Mospilanu. Zawarte w nich składniki odstraszą szkodniki, które dzięki temu nie złożą na krzewach jaj i nie doprowadzą do zakażenia rośliny.  

  • Karłowatość malin 

Karłowatość malin to bardzo groźna choroba, która daje objawy dopiero na drugi rok od zakażenia. Wywołują ją mikroplazmy, które są przenoszone przez szkodniki – skoczki i mszyce. 

Rozpoznanie karłowatości malin jest dość proste. Po zarażeniu na dole każdego pędu zaczynają wyrastać cienkie pędy pozbawione kwiatów. Dodatkowo na dwuletnich częściach rośliny wyrastają liczne odgałęzienia ze zniekształconymi kwiatami, które słabo zawiązują owoce. Po niedługim czasie krzew przybiera miotlasty pokrój, zaczyna słabnąć i obumierać. 

Niestety nie ma możliwości "wyleczenia" maliny z karłowatości. Jeśli zauważysz objawy tej choroby, należy niezwłocznie wyrwać cały krzew z korzeniami z ziemi i spalić, aby szkodniki nie przenosiły mikroplazm na inne rośliny w ogrodzie. Aby w przyszłości uniknąć karłowatości malin, należy regularnie walczyć z mszycą i skoczkami.  

Jak zapobiec powstawaniu chorób malin? 

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby nie dopuścić do rozwoju chorób malin? Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim podłożu. Nie może być zbyt ciężkie, zbite i wilgotne. Dlatego przed posadzeniem warto przeorać ziemię i wymieszać ją np. z kompostem i perlitem. Dzięki temu gleba będzie lżejsza, a składniki mineralne łatwiej dostępne dla rośliny. Dodatkowo podłoże można wyłożyć kartonami i słomą. Dzięki temu zapobiegniesz odparowywaniu wody i wyjaławianiu się ziemi. 

Profilaktyką w chorobach malin jest prawidłowa pielęgnacja Fot. 123RF/PICSEL

Dodatkowo, aby przeciwdziałać rozwojowi chorób malin, istotne jest regularne przycinanie ich pędów. Gałęzie nie mogą rosnąć zbyt gęsto, ponieważ wtedy powstaje nadmierna wilgotność pomiędzy nimi. W rezultacie powstają idealne warunki do rozwoju grzybów i szkodników.  

Choroby malin mogą pojawić się w każdym momencie. Dlatego regularnie oglądaj rośliny i jeśli jest taka potrzeba – szybko reaguj. Dzięki temu unikniesz utraty całej plantacji krzewów.  

Przeczytaj: 

Zwalcza choroby i szkodniki pomidorów niczym chemiczne środki ochrony roślin. Jak stosować oprysk z mleka?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.