Porady ogrodnicze

Ogród ozdobny. Jak rozmnażać hortensje i pielęgnować irysy?

W dzisiejszym artykule z cyklu „Ogród Ozdobny” będzie mowa o irysach i rozmnażaniu hortensji. 

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Przełom maja i czerwca to czas, kiedy kwitną kosaćce, czyli irysy. Zachwycają różnorodnością barw, ponieważ rośliny te mogą poszczycić się kwiatami niemal we wszystkich kolorach tęczy. Kosaćce można podzielić na trzy główne grupy o różnym zastosowaniu: kosaćce cebulowe, kosaćce syberyjskie nazywane też wodnymi i kosaćce bródkowe, nazywane tak z powodu włosków na zewnętrznych płatkach, tworzących charakterystyczną bródkę. Są to rośliny łatwe w uprawie. Lubią miejsca słoneczne lub lekko zacienione.

src: Hortensja - rozmnażanie przez sadzonki zielne. Irysy - kosaćce wymagania. Ogród ozdobny, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień 

Irys bródkowy lubi podłoże przepuszczalne, nadaje się na rabaty, a nawet na skalniaki. Irys syberyjski woli miejsca wilgotne, tę roślinę możemy np. sadzić przy oczkach wodnych. Irysy cebulowe są chyba najrzadziej uprawiane w naszych ogrodach, dla wielu odmian polski klimat jest często zbyt mroźny. Za to zakwitają jako pierwsze. Często można je także wczesną wiosną kupić w sklepach ogrodniczych.

Zobacz więcej zdjęć

Najbardziej różnorodne i najczęściej spotykane w naszych ogrodach są kosaćce bródkowe. Warto wiedzieć, że z biegiem lat kwitnienie tych roślin może słabnąć. Jeżeli tak się stanie, należy odmłodzić roślinę. Wykopujemy ją wczesną wiosną lub mniej więcej 2 tygodnie po całkowitym przekwitnięciu, czyli zazwyczaj w lipcu. Następnie duże kępy dzielimy na mniejsze części, usuwamy stare, uschnięte lub spróchniałe elementy. Zdrowe liście skracamy do 1/3 wysokości i sadzimy ponownie w podłożu, najlepiej wzbogaconym kompostem.

Zobacz więcej zdjęć

Irysy to rośliny dość odporne na choroby, zazwyczaj nie stwarzają problemów w uprawie, aczkolwiek mogą być atakowane przez mszyce. Pokryte szkodnikami części roślin słabiej się rozwijają, nie dorastają do zazwyczaj osiąganej wysokości, kwiaty są zdeformowane i się nie rozwijają. Po ich zauważeniu należy jak najszybciej je usunąć. Można np. wykonać oprysk naturalnym preparatem na bazie oleju rydzowego, który jest nieszkodliwy dla pszczół i innych owadów zapylających. Jednakże zawsze, wszelkie opryski starajmy się wykonywać wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy są one najmniej aktywne.

Podczas gdy o tej porze możemy podziwiać kwitnące kosaćce, z innych bylin i krzewów kwitnących, które jeszcze nie rozwinęły swoich kwiatów, możemy pobrać sadzonki zielne. Dotyczy to np. hortensji.

Zobacz więcej zdjęć

O tym jak rozmnażać hortensję przed odkłady oraz sadzonki zdrewniałe już pisaliśmy. Pobieramy je, gdy roślina jest w stanie bezlistnym. Tymczasem sadzonki zielne można pobierać od maja do sierpnia, najlepiej ścinać je możliwie najwcześniej, gdy tylko pojawią się młode przyrosty, wtedy jest większa szansa, że się one przyjmą i ukorzenią do jesieni.

Sadzonki zielne to niezdrewniałe, zielone części pędów. Mogą być to pędy wierzchołkowe. Najlepiej ścinać je w pochmurne dni, trzeba bardzo uważać, żeby nie przeschły w czasie po ścięciu, a także po ich późniejszym posadzeniu. Rozmnażanie roślin przez sadzonki zielne uda się jeżeli zadbamy o wysoką wilgotność powietrza i podłoża.

Zobacz więcej zdjęć

Do ukorzeniania hortensji nadają się młode, jednoroczne, dobrze ulistnione pędy, bez pąka kwiatowego. Sadzonka powinna mieć zazwyczaj długość 7-12 cm, cięcie dolne można wykonać mniej więcej centymetr nad górną parą liści, następnie usuwamy liście z dolnej części sadzonki, by nie dotykały podłoża i nie gniły. Jeżeli górne liście są bardzo duże, ucinamy je w poprzek, co zmniejsza powierzchnię transpiracji wody. Tak przygotowaną sadzonkę sadzimy w podłożu, może być to np. podłoże do wysiewu i pikowania. Możemy też przed posadzeniem zanurzyć fragment rośliny w ukorzeniaczu. Zagłębiamy go w doniczce z podłożem mniej więcej do połowy ich długości. Podłoże musi być wilgotne i jak już wspomniano, wilgotne powinno być też powietrze. Dlatego zaleca się przykrycie mniejszej ilości sadzonek folią wspartą na podpórkach, słoi odwróconych do góry dnem, czy jak w moim przypadku miniszklarni.

Zobacz więcej zdjęć

Tak przygotowane sadzonki najlepiej ustawić w domu. Wymagają one miejsca jasnego, ale z dala od bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Warto je często zraszać. Pilnujemy też, aby nie zalewać zbyt mocno ziemi w doniczkach. W optymalnych warunkach rozmnażane w taki sposób hortensje powinny ukorzenić się w ciągu 3-4 tygodni. Poznamy to po tym, że zaczną rosnąć liście i wierzchołki pędowe.

Poprzez sadzonki zielne możemy rozmnażać nie tylko hortensje, ale również takie rośliny jak np. bluszcz, winobluszcz, dereń, forsycja, krzewuszka czy tamaryszek.

Izabela Schick
Ogród na co dzień 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ogród ozdobny. Jak rozmnażać hortensje i pielęgnować irysy?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.