Porady ogrodnicze

Hortensje - przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie

Hortensja będzie kwitnąć nawet bez cięcia, ale regularnie przycinana pokryje się kwiatami znacznie obficiej. Wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia możemy przyciąć wszystkie zeszłoroczne pędy do zdrewniałego szkieletu, pozostawiając na nich 2-3 pary oczek. Usuwamy też gałęzie martwe.

Hortensje - przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie

Fot.123RF.com

Nasz ekspert głównie skupi się na gatunku hortensji krzewiastej, do której należy piękna i popularna odmiana "Annabelle". Tworzy ona duże, kuliste, białe kwiatostany na pędach wytworzonych w danym roku. Pod koniec kwietnia krzew ten przycinamy nisko, skracając jednoroczne pędy nad 2-3 parą pąków. Wewnętrzne mocne zdrowe pędy można poprowadzić nieco wyżej, dzięki czemu krzew nabierze kulistego kształtu. Wycinamy wszystkie cienkie i wiotkie pędy.

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Źrodło: ogród na co dzień

Zabieg najlepiej przeprowadzić w słoneczny, bezdeszczowy dzień. Pamiętajmy, aby używany sekator był dobrze naostrzony, żeby rana po cięciu była gładka, a nie poszarpana. Gdy skończymy, warto odżywić krzew kompostem lub nawozem do hortensji.

KONKURS: Pochwal się aranżacją swojego parapetu i wygraj  zestaw pięknych zasłon!

Hortensja Annabelle często sama się rozmnaża. Widać to dokładnie po wiosennym cięciu. Niekiedy w niewielkiej odległości od naszego krzewu możemy zauważyć nową roślinę. Jeśli chcemy posadzić drugą hortensję w innym miejscu w ogrodzie lub np. obdarować nią jakąś osobę wystarczy oddzielić nowo powstałą roślinę od głównego krzewu i posadzić oddzielnie.

Przycinanie hortensji bez błędów

Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens)

Przycinamy ją tak samo jak hortensję bukietową. Wiosną tniemy nisko, ale nie za nisko. Lepiej nie skracać jej więcej niż o 1/3, gdyż ma bardzo wiotkie pędy, które mogą leżeć na ziemi bez podtrzymującego palika.

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)

Nie wymaga cięcia. Aby nie rozrosła się za bardzo, możemy ją przyciąć zaraz po kwitnieniu, jednak nie jest to konieczne.

Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)

Podobnie jak ogrodowa, kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego jej nie przycinamy. Jedyne co możemy zrobić, to wiosną usunąć zeszłoroczne kwiaty, jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią. Jest bardzo delikatna i rośnie wolno, więc róbmy to ostrożnie.

Hortensja kosmata (Hydrangea aspera)

Kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc jej nie przycinamy.

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata)

Również kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego cięcia nie wykonujemy.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Jest najpopularniejsza. Zawiązuje pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitnie w roku następnym. Zdarza się, że hortensje pomimo licznych pędów nie zakwitają. Powodem tego może być przemarznięcie wierzchołków lub całych pędów. Żeby tego uniknąć, krzew należy odpowiednio zabezpieczyć przed przemarznięciem: podsypujemy go torfem, liśćmi lub korą na wysokość 20-30 cm i okrywamy stroiszem. Możemy również okryć roślinę papierem.

Kolejnym powodem, dla którego hortensje ogrodowe nie zakwitają, jest nieprawidłowe cięcie. W związku z faktem, iż krzew zakwita na pędach zeszłorocznych, musimy uważać podczas zabiegu cięcia, aby nie usunąć gałązek z zawiązanymi pąkami kwiatowymi.

KONKURS: Pochwal się aranżacją swojego parapetu i wygraj  zestaw pięknych zasłon!

Krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc najlepiej wcale go nie przycinać. Jedyne cięcie, jakie wykonujemy, to sanitarne. Wczesną wiosną, po zdjęciu zimowego okrycia wycinamy pędy zmarznięte, chore i złamane. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy pęd jest martwy, to lepiej poczekajmy do maja, gdyż czasem soki w roślinie docierają do pędów później.
 

Izabela Schick
Ogród na co dzień

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.