Porady ogrodnicze

Hortensja ‘Polar Bear’ - stanowisko, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Hydrangea paniculata ‘Polar Bear’, hortensja bukietowa ‘Polar Bear’, nosząca również polską nazwę hortensja wiechowata ‘Polar Bear’ jest odmianą wyhodowaną w Holandii, poprzez skrzyżowanie odmian ‘Limelight’ oraz ‘Grandiflora’. Ze względu na swoje estetyczne walory znajduje zastosowanie w przydomowych ogrodach, dekoruje parki i miejskie klomby. Chętnie ozdabiamy jej kwiatami mieszkania, bowiem nadaje się na kwiaty cięte oraz stanowi oryginalny składnik suchych bukietów.

REKLAMA

Opis odmiany

Hortensja bukietowa odmiany ‘Polar Bear’ jest szeroko rozrastającym się krzewem, osiągającym do 1,5 - 2 m wysokości. Na sztywnych pędach rosną ciemnozielone, szorstkie, owłosione obustronnie, liście. Na ich tle ciekawie prezentują się płonne kwiaty, ujęte w kwiatostany o kształcie stożków. Ciężkie wiechy mogą osiągnąć 40 cm długości. Kwiaty w początkowej fazie kwitnienia wybarwiają się na żółtozielono, by następnie przybrać śnieżnobiały kolor, a pod koniec kwitnienia – różowawy.

Duże kwiaty pojawiają się latem, na jednorocznych pędach. Hydrangea paniculata kwitnie od sierpnia do końca października. Po przekwitnięciu możemy pozostawić zaschnięte kwiatostany na krzewach, dla dekoracji jesiennych i zimowych ogrodów. Liście krzewu na zimę opadają. Hortensja ‘Polar Bear’ – MIŚ POLARNY – jest wytrzymała na mróz, sięgający nawet – 24 stopni Celsjusza. Sadzonki  hortensji MIŚ POLARNY pojawiły się na polskim rynku w 2013 roku i zdobyły od razu popularność wśród miłośników hortensji. Odmiana nadaje się do zasadzenia na terenie całego kraju. Za zdrową, dobrze ukorzenioną sadzonkę w pojemniku 2 -3 l zapłacimy około 26 - 30 zł. Natomiast za hortensję ‘Polar Bear’ na pniu musimy zapłacić około 70-100 zł, w zależności od wysokości drzewka.

fot. Wikimedia Commons, CC BY 3.0 Frank Vincentz

Sadzenie

Sadzonki Hydrangea paniculata ‘Polar Bear’ sadzimy w rozstawie 150 cm. Najlepiej zapewnić krzewom stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Odmiana MIŚ POLARNY dobrze rośnie na glebie próchnicznej, wilgotnej i przepuszczalnej, o pH 5,5. Sadzonki nabywamy już ukorzenione, w doniczkach. Kiedy sadzić hortensje na wybrane stanowisko? Możemy to czynić przez cały czas wegetacji, ale zalecane jest sadzenie od kwietnia do sierpnia.

Zobacz więcej zdjęć

Przygotowanie gleby polega na jej odchwaszczeniu i wykopaniu odpowiednio dużego dołka, by bezproblemowo zmieściła się w nim bryła korzeniowa. Dokładnie wypełniamy miejsce wokół korzenia. Wskazane jest wymieszanie ziemi z kwaśnym torfem, w stosunku 1:1. Wokół rośliny rozścielamy ściółkę, np. z igliwia lub kory sosnowej. Sadzenie rośliny kończymy obfitym jej podlaniem. Jeśli woda wypłucze część podłoża, odsłaniając korzeń, koniecznie musimy dosypać ziemię, by dobrze okryła bryłę korzenia.

Hortensja bukietowa wymaga nawożenia specjalistycznymi nawozami do hortensji. Zasilamy rośliny na wiosnę, przed pojawieniem się kwiatów. Nawóz sypki, w postaci granulatu, rozsypujemy wokół hortensji, mieszając go z ziemią i podlewając ten krzew ozdobny, co spowoduje rozpuszczenie się granuli i uwolnienie substancji odżywczych. Nawozy w postaci żelów i koncentratów należy dodać do wody, według załączonej receptury i podlewać rośliny, na ogół 1-2 razy w miesiącu. Zaprzestajemy zasilania najczęściej na początku sierpnia.

Zobacz więcej zdjęć

Pielęgnacja

Pielęgnacja krzewów hortensji polega na odpowiednim podlewaniu oraz radykalnym przycinaniu pędów. Pozbycie się słabszych i cienkich gałązek pozwoli roślinie rozkrzewić się, a na przyciętych pędach pojawią się kwiatostany. Zabieg przeprowadzamy wiosną, w czasie bezchmurnej pogody.  Młode gałęzie tniemy nad 4-5 parą oczek, natomiast starsze pędy przycinamy nad 3-4 parą oczek. Cięcie należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą.

Hortensja na pniu, w postaci atrakcyjnego drzewka, może stanowić ozdobę ogrodu, tarasów i balkonów. Pielęgnacja roślin wymaga stałej troski o wilgotne podłoże oraz odpowiedniego przycinania i zasilania.

Zobacz więcej zdjęć

Drzewko hortensji na pniu można wyhodować samodzielnie. Po wyłonieniu najmocniejszego pędu, pozostałe gałązki należy wyciąć, a pozostawiony pęd przywiązać do palika. Systematycznie pozbywamy się przyrostów, pielęgnując jedynie górny pąk. Kiedy hortensja na pniu osiągnie wymaganą wysokość, przycinamy wierzchołek, co zahamuje dalszy wzrost i umożliwi roślinie utworzenie korony.

Jeśli planujesz uprawę tej wyjątkowej rośliny w ogrodzie, sprawdź także więcej informacji na temat hortensji.Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również:

Krzew często spotykany w parkach, który możesz posadzić we własnym ogrodzie

Jak się pozbyć nornic z ogrodu? Sprawdzone sposoby 

Na jakie choroby najczęściej zapadają rododendrony?

Jak rozmnażać tuje? sadzenie i pielęgnacja krok po korku

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązanie

Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu

Jedno z najpiękniejszych wiosennych drzew - judaszowiec

Najpopularniejsze byliny do ogrodu

Najpiękniejsze odmiany pierwiosnków w pierwszych dniach wiosny

Krzew często spotykany w parkach, który możesz posadzić we własnym ogrodzie

Jeden z najpiękniejszych rododendronów w polskich ogrodach

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Hortensja ‘Polar Bear’ - stanowisko, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.