Porady ogrodnicze

Rozmnażanie iglaków – terminy i sposób pobierania sadzonek

Drzewa dają cień, zapewniając ukojenie w upalne dni. Są też naturalnym filtrem, który pochłania dwutlenek węgla z powietrza. Jeśli na twojej działce rosną już sosny lub świerki i chcesz je rozmnożyć, to masz do wyboru przynajmniej cztery metody, w tym rozmnażanie przez sadzonki. Poznaj zasady rozmnażania iglaków – terminy i sposób pobierania sadzonek.

Rozmnażanie iglaków – terminy i sposób pobierania sadzonek
Istnieją cztery metody, które możesz wykorzystać do rozmnożenia iglaków. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak się rozmnaża iglaki?

Planujesz zwiększyć populację drzew w swoim ogrodzie lub planujesz zasadzić las? Jeśli masz już drzewa iglaste, to możesz spróbować je rozmnożyć. Istnieją cztery metody, które możesz wykorzystać do tego celu. Są to: sadzonki, okłady, nasiona i szczepienie. W niniejszym artykule znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące tej pierwszej techniki, wraz ze wskazaniem okresów pozyskiwania sadzonek.

Rozmnażanie iglaków za pomocą sadzonek

Jak się rozmnaża iglaki? Najpowszechniejszym sposobem na rozmnażanie roślin iglastych jest sadzonkowanie pędów, które pobiera się z tzw. drzewa matecznego. Pomimo tego, że to świeże fragmenty rośliny, to gałązki są zwykle zdrewniałe. Sprawia to, że ciężko się ukorzeniają. Dlatego do rozmnażania wybieraj tylko jednoroczne wierzchołki pędów. Zachowaj jednak ostrożność, ponieważ pozyskane sadzonki są szczególnie narażone na choroby.

Przeczytaj również: Jak rozmnożyć tuje? Przygotowanie własnych sadzonek

Kiedy najlepiej pozyskać sadzonki drzew iglastych?

Rozmnażanie iglaków za pomocą sadzonek polega na wyborze częściowo zdrewniałych pędów i utworzeniu z nich nowych drzewek. Pobiera się je poza okresem intensywnej wegetacji, czyli najczęściej od jesieni do wiosny. Pomiń jednak okresy przymrozków i zwróć uwagę na preferencje niektórych gatunków.

Dobry okres na pozyskanie sadzonek drzew iglastych to:

  • wczesna jesień (wrzesień-październik) – to dobry okres na pobranie sadzonek tui (żywotników), cyprysików i jałowców;
  • po pierwszych przymrozkach pozyskuje się sadzonki choin i cisów;
  • świerki karłowate – sadzonki tych gatunków najlepiej pobrać w okresie wegetacji (czerwiec–lipiec) ze względu na dobrze uformowany pąk.

Pozyskując sadzonki w określonych porach roku, zyskujesz większe prawdopodobieństwo ukorzenienia, a także późniejszego prawidłowego rozwoju rośliny.

Przeczytaj również: Dowiedz się, jak rozmnożyć tuję przez nasiona. To nic trudnego

Na wysiew nasion tui najlepsza jest wczesna wiosna Fot. 123RF/PICSEL

Jak zrobić sadzonki drzew iglastych?

Sadzonkę, czyli młode pędy rośliny, pobiera się przy pomocy ostrego noża lub sekatora. Doświadczeni ogrodnicy polecają jeszcze inną metodę. Polega ona na energicznym odrywaniu pędów przy użyciu rąk. Jak zrobić sadzonki drzew iglastych

Niezależnie od sposobu, który wybierzesz, na sadzonce powinny znajdować się fragmenty starszego pędu, tzw. piętkę i języczek. Optymalnej długości sadzonki mają od 6 do 10 cm. Jeśli trafią się dłuższe, to skróć wierzchołek do zalecanej długości. W przypadku karłowatych odmian świerka sadzonka może mieć 5–8 cm długości.

Sadzonki powinny być dość krótkie, zwarte i mocne, ale jej ostateczna długość zależy od danego gatunku. W przypadku żywotników (tui) zaleca się pozyskiwać sadzonki o długości około 15–20 cm. Z kolei z cisów najlepiej ucinać krótkie, 5–8 cm pędy.

 

Przygotowanie sadzonek iglaków

Z dolnej części sadzonki, na odcinku 2 cm od dołu, trzeba usunąć wszystkie igły i łuski. Pamiętaj, aby nie dotykać rękoma ran sadzonki, bo zwiększa to ryzyko przedostania się drobnoustrojów chorobotwórczych. W celu ograniczenia prawdopodobieństwa infekcji użyj pod sadzonki dobrej jakościowo ziemi.

Po pobraniu sadzonek warto umieścić je w foliowej torebce. Dzięki temu nie będą wysychały, a jednocześnie ochronisz je przed zanieczyszczeniami i potencjalnymi chorobami. W miarę możliwości postaraj się je jak najszybciej zasadzić.

Przygotowanie podłoża

Przed posadzeniem sadzonki, zanurz pęd w ukorzeniaczu, a następnie umieść w podłożu. Najlepiej, gdy będzie to połączenie torfu wysokiego z dodatkiem perlitu lub piasku, w proporcji 1:1.

Ukorzeniacz to grupa preparatów, które ułatwiają ukorzenianie się sadzonek, zwiększają efektywność rozmnażania i wspierają roślinę w rozwoju.

Przygotowana w ten sposób sadzonka iglaka powinna być przechowywana w ciepłym i wilgotnym miejscu. Korzenie wykształcają się w podłożu o temp. od 16°C do 18°C i temperaturze powietrza od 12°C do 15°C. Wśród gatunków, które łatwo się rozmnaża, np. jałowce czy żywotniki, pierwsze korzenie pojawią się po 6–8 tygodniach, ale ten proces może potrwać dłużej. 

Z sadzonek rozmnożysz większość roślin iglastych:

  • świerki;
  • choiny;
  • kosodrzewinę;
  • cyprysiki (Lawsona i groszkowy);
  • tuje (żywotniki);
  • cisy;
  • jałowce.

Pozyskanie sadzonki i zapewnienie jej dobrych warunków do ukorzenienia pozwoli na prawidłowy rozwój rośliny. Istnieje jednak kwestia przezimowania sadzonek iglaków – zima to ważny czas dla młodych drzewek.

Przeczytaj również: W jakiej ziemi najlepiej posadzić iglaki?

Ziemię do iglaków powinieneś wykorzystać zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie. Fot.123RF.com

Sadzonki iglaków – jak przezimować?

Idealnym miejscem na przeczekanie mrozów jest szklarnia. Jeśli jednak nie masz do niej dostępu, to trzeba liczyć się z tym, że ukorzenianie będzie trwało dłużej. Doniczki sadzonek przechowywanych w nieogrzewanych pomieszczeniach zabezpiecz po bokach słomianymi matami, a wieko okryj grubą warstwą włókniny ogrodniczej.

Sadzonki przetrwają niskie temperatury np. 0–5°C, ale mogą mieć problem z mrozami. Jeśli nie masz osłoniętej werandy, możesz postawić je w inspektach lub niskich tunelach i zabezpieczyć słomianymi matami oraz włókniną, która przepuszcza światło, niezbędne w procesie fotosyntezy. Nie można jednak przesadzać z jego nadmiarem.

Dobrze zabezpieczone rośliny wiosną będą miały już własne systemy korzeniowe. To dobry moment, aby przesadzić je do niedużych, ale pojedynczych doniczek. Zaleca się, aby nowe pokolenie iglaków przez cały okres wegetacyjny przechowywać w miejscu osłoniętym od wiatru i zabezpieczonym tzw. cieniówką, która ochroni je przed intensywnymi promieniami słońca. Ważne jest także systematyczne nawadnianie, gdyż ziemia w mniejszych pojemnikach szybko wysycha.

Pielęgnacja sadzonek iglaków

Rośliny ukorzeniają się w różnym tempie. Cały proces może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, a więc przyda się nieco cierpliwości. Najszybciej ukorzeniają się sadzonki żywotników, bo wokoło dwa miesiące. Nieco więcej czasu potrzebują cisy, jałowce i cyprysiki, a najdłużej poczekasz na świerki, sosny i jodły.

W trakcie ukorzeniania obserwuj, jak rozwijają się rośliny. Z pojemników usuń wszystkie chore, zasuszone lub obumarłe sadzonki. Zadbaj o odpowiednią wilgotność podłoża, wietrz pomieszczenie i chroń rośliny przez nadmierną ilością promieni słonecznych oraz mrozem. Pielęgnacja sadzonek iglaków zimą jest bardzo ważna, bo umożliwia im przezimowanie i rozwój systemu korzeniowego. Dzięki temu wiosną będą gotowe do posadzenia w ogrodzie. 

Rozmnażanie drzew iglastych

Zwiększenie populacji iglaków to szansa na zwiększenie zacienienia w ogrodzie, a także urozmaicenie jego architektury. Istnieją cztery sprawdzone sposoby, jak rozmnożyć drzewa iglaste. Najpopularniejszym, a zarazem jednym z najprostszych są sadzonki. Ważne, aby swoje działania dostosować do odpowiedniej pory roku i zapewnić roślinom dogodne warunki do przetrwania zimy. Po rozwinięciu systemu korzeniowego możesz zasadzić młode drzewka w miejscach docelowych. Z czasem wyrosną z nich piękne i dorodne okazy, które podkreślą charakter twojego ogrodu.

Przeczytaj również: Nawożenie iglaków domowymi sposobami. Przepis na niezawodną mieszankę

Drzewa iglaste nie wymagają kosztownej pielęgnacji. Dlatego ich nawożenie warto zacząć od domowych sposobów. Fot.123RF.com

Pachnące i zdrowe. Zaskakujące właściwości iglaków na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.