Porady ogrodnicze

Kiedy i jak wysiewać maciejkę? Uprawa maciejki w ogrodzie i na balkonie

Maciejka to urocza roślina, która wytwarza drobne, fioletowe i przyjemnie pachnące kwiaty. Nie jest wysoka i ma bardzo delikatne pędy. To sprawia, że wspaniale wypełnia puste przestrzenie na rabacie. Może więc pięknie urozmaicić nie tylko ogród, ale także balkon czy taras. Roślina uwalnia ładny zapach, który sprawia, że pobyt na zewnątrz jest przyjemniejszy. Dowiedz się więc, kiedy i jak wysiewać maciejkę.

Kiedy i jak wysiewać maciejkę? Uprawa maciejki w ogrodzie i na balkonie
Lewkonię dwupłatkową warto siać zwłaszcza wokół tarasów, a także pod oknami. Fot.123RF.com

Spis treści:

Maciejka — charakterystyka

Maciejka, a właściwie lewkonia długopłatkowa, łac. Matthiola Longipetala, jest rośliną jednoroczną, która pochodzi m.in. z Afryki Północnej i Azji Zachodniej. Dość szybko dziczeje.

Maciejkę można rozpoznać po:

  • cienkich łodygach o długości od 20 do 40 cm,
  • fioletowych kwiatków z czterema płatkami, które zamykają się w ciągu dnia i otwierają wieczorem,
  • delikatnych, szarozielonych liściach.

Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Warto jednak pamiętać, że nie powtarza kwitnienia. Zatem jeśli chcesz się cieszyć jej zapachem przez całe lato, najlepiej siej ją co 2 tygodnie.

Kiedy i jak wysiewać maciejkę?

Maciejka jest rośliną jednoroczną. Zatem, aby móc cieszyć się nią w ogrodzie każdego lata, trzeba ją wysiewać wiosną. Ten gatunek należy do rodziny kapustnych, więc z powodzeniem wykiełkuje nawet przy niskich temperaturach i nie przemarznie. Dlatego można go siać w kwietniu lub w maju. Im wcześniej, tym mniejsze ryzyko, że maciejką zainteresują się ślimaki. Ponadto roślina szybciej zakwitnie.

Ten gatunek nie lubi, gdy mu się rusza korzenie. Zatem źle reaguje na przesadzanie. Dlatego nie wysiewaj maciejki do wielodoniczek i nie stawiaj na parapecie, tylko od razu rozsyp nasiona na miejsce docelowe bezpośrednio do gruntu.

Aby zwiększyć szanse na to, że roślina wykiełkuje, wcześniej odpowiednio przygotuj podłoże.

  • Wyplew wszystkie chwasty, aby nie kradły składników odżywczych.
  • Możesz dodać nieco obornika, aby wzbogacić glebę.
  • Zrób wgłębienia w miejscu, gdzie chcesz siać maciejkę.
  • Zwilż ziemię wodą z konewki.
  • Rozsyp nasiona rośliny.
  • Przykryj delikatnie ziemią. Nie trzeba ponownie podlewać.

Pamiętaj, aby patykami lub kamieniami otoczyć miejsca, w których udało Ci się zasiać maciejkę. Dzięki temu, gdy roślina wykiełkuje, nie potraktujesz jej jako chwastu i nie wyrwiesz. Ponadto nie zasadzisz w tym miejscu innych kwiatów.

Uprawa maciejki

Maciejka to świetny wybór dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na zajmowanie się ogrodem. Jej uprawa nie sprawia większych kłopotów, a roślina dobrze sobie radzi na większości stanowisk.

  • Ziemia — aby maciejka pięknie rosła, najlepiej wysiać ją na spulchnioną, piaszczysto-gliniastą glebę. Może być zarówno kwaśna, jak i zasadowa. Dzięki temu można ją sadzić zarówno w kącikach z lawendami oraz lilakami, jak i na rabatach leśnych.

  • Podlewanie — podobnie jak większość roślin, maciejka lubi wilgotną glebę. Dlatego gdy są upały, warto ją regularnie podlewać. Jednocześnie warto pamiętać, aby nie lać wodą po liściach czy kwiatach. Pędy tej rośliny są dość miękkie, więc mogą zacząć się pokładać. Lejek konewki najlepiej kierować bezpośrednio na glebę.

  • Nawożenie — aby maciejka pięknie i długo kwitła, warto ją nawozić preparatami do roślin kwitnących. Jest to szczególnie ważne, jeśli uprawiasz ją w donicy. Dobrze sprawdzą się te same środki, których używa się np. do pelargonii czy petunii. Natomiast jeśli maciejka rośnie w gruncie, wystarczy zasilić glebę obornikiem przed posadzeniem. Potem możesz ją dodatkowo podlewać np. gnojówkami z żywokostu.

  • Kwitnienie — aby maciejka kwitła przez całe lato, warto ją wysiewać co 2 tygodnie. Dzięki temu, gdy jedna roślina przekwitnie, druga będzie miała już piękne pąki. Ten gatunek nie wymaga ogławiania.

  • Szkodniki i choroby — maciejka jest dość odporna na choroby. Natomiast może ją atakować mszyca. Ten szkodnik żywi się miękkimi, młodymi częściami roślin. Aby go usunąć, najlepiej spryskać roślinę np. mieszaniną mydła potasowego i wywaru z czosnku. Maciejka należy do roślin kapustnych, więc może się nią zainteresować także bielinek kapustnik, który składa jaja na młodych okazach. Z nich wykluwają się głodne larwy. Trzeba je natychmiast wyzbierać, ponieważ mogą zjeść całą roślinę. Dodatkowo można opryskać pędy specjalnym preparatem przeciwko szkodnikom. W ostateczności trzeba będzie usunąć maciejkę, aby owad nie przeniósł się na pozostałe uprawy.

Maciejka — zastosowanie

Maciejka, ze względu na swoje rozmiary, a także delikatne pędy, nie sprawdzi się jako główna ozdoba rabaty czy donicy. Jednak wspomniane cechy sprawiają, że idealnie nadaje się także:

  • jako towarzystwo do bardziej ozdobnych roślin. Maciejka dodaje lekkości, np. różom, hortensjom czy piwoniom i razem z nimi nadaje ogrodowi wiejskiego charakteru. Ten kwiat warto łączyć zwłaszcza z roślinami o wysokich sztywnych pędach, np. czosnkami ozdobnymi, szałwią omszoną czy cyniami. Dzięki temu, że opisywany gatunek jest niższy, zasłoni ich korzenie i sprawi, że dolne piętro rabaty nie będzie puste;

  • jako uzupełnienie wolnych przestrzeni na rabacie. Maciejka szybko zarasta ziemię, dzięki czemu gleba nie pozostaje pusta i nie porastają jej chwasty. To duża zaleta, zwłaszcza jeśli nie masz czasu na pielenie!

Maciejkę można zastosować również na tarasach i na balkonach. Świetnie rośnie w donicach i dobrze znosi towarzystwo innych roślin. Dzięki temu możesz ją siać np. pomiędzy bratkami, petuniami, pelargoniami a także begoniami. Ponadto lewkonia dwupłatkowa nie ma dużych wymiarów. Zatem nie będzie pokładać się na wietrze i nie trzeba stosować podpór.

Maciejka idealnie będzie współgra z wyższymi kwiatami. Razem tworzą piękną kompozycję i w donicy powstaje „żywy” bukiet.  

Lewkonię dwupłatkową warto siać zwłaszcza wokół tarasów, a także pod oknami. Jej zapach rozsnuje się po ogrodzie wieczorem i wniknie do domu. Dzięki temu będzie można odpoczywać delektując się pięknym aromatem tej rośliny.

Maciejka — właściwości

Coraz więcej osób „wraca do korzeni” i odkrywa, że kwiaty oraz liście roślin, które znajdują w ogrodzie, mają cenne właściwości. Maciejka niestety do nich nie należy.

Lewkonia dług opłatkowa nie jest jadalna. Ponadto jej części nie zawierają składników, które mogłyby nadawać jej specjalne cechy. Nic nie wskazuje na to, żeby w przeszłości była wykorzystywana w kuchni czy lecznictwie.

Masz puste miejsca na rabacie? Nie wiesz, co posiać na balkonie? Wybierz maciejkę i spraw, że wokół będzie unosić się przyjemny aromat!

Przeczytaj również: 

Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu. Zobacz, jakie krzewy uczynią ogród bajkowym

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.