Spis treści:
Śniedek baldaszkowaty
Jego bajkowy wygląd i subtelna nazwa, śpioszek, którą stosują powszechnie starsi ogrodnicy, podkreślają wyjątkowy charakter tej drobnocebulowej rośliny. Śniedek baldaszkowaty to gatunek objęty na swoich naturalnych stanowiskach ścisłą ochroną. Co ciekawe, kwiatek ten nie należy do rzadkości. Rozległe, białe plamy, które tworzy już w maju w pełnym słońcu po rozwinięciu płatków, można zauważyć zarówno na miejskich nieużytkach, terenach zaniedbanych, jałowych polach, jak i wysuszonych łąkach.
Jego pędy kwiatowe mogą dorastać nawet do 30 cm wysokości, jednak wzrost kępki zależy od stanowiska, na jakim się rozwinęła. Im bardziej skrywa się ona w półcieniu, tym wyżej sięgną pąki kwiatowe. W pełnym słońcu śniedek wyrośnie niższy, ale równie pięknie się rozwinie. Zwykle na jednej kępie wykształca się od 6 do nawet 20 pąków kwiatowych, z których w porze pełnego otwarcia wyglądają gwiazdkowate, pełne kwiaty.
Budowa śniedka jest o tyle ciekawa, że wzniesione na odkrytych pędach kwiaty wyglądają spomiędzy wysokich, wąskich, trawiastych liści, które z daleka do złudzenia przypominają niskie, "chwastowate" trawy.
Kwiaty śniedka rozwijają się w pełnym słońcu i to tylko na kilka godzin. To dodaje mu uroku. Fot. Mariia Romanyk/CanvaPro
Płatki śniedka od środka są śnieżnobiałe i otaczają słoneczną rozetę, wypełniającą wnętrze kwiatu. Z zewnątrz płatki pokrywa szeroki pas zieleni, a na brzegach rozciąga się cienka, biała obwódka. Ich urok nie polega na tym, że są ogromne, pełne i intensywnie pachną, jak wiele ozdobnych roślin zakwitających w maju. Są drobne i niepozorne, ale rozlewając się po ogrodzie bielą licznych kwiatostanów, tworzą efektowne, świeże plamy, których nie sposób nie zauważyć.
Przeczytaj również: Piękne byliny odporne na suszę. Zniosą palące słońce i długi okres bez wody
Jak uprawiać śniedka baldaszkowatego?
Wielką zaletą śniedka baldaszkowatego jest fakt, że w uprawie ogrodowej ma on naprawdę niewielkie wymagania. Pięknie zaprezentuje się na stanowiskach specjalnie dla niego przygotowanych, jednak nie musisz wkładać w to wiele pracy. Wystarczy, że ziemia pod sadzonki będzie lekka i dobrze przepuszczalna. Nie mogą tworzyć się tam zastoje wody, bo to nie sprzyja wzrostowi i kwitnieniu rośliny. Jeśli gleba we wskazanym miejscu jest gliniasta i mocniej zbita, warto przed sadzeniem nieco ją rozluźnić. To proste: przekop rabatę, nanieś na nią trochę czystego piaski i drobnego żwiru, następnie dokładnie zmieszaj ze sobą wszystkie warstwy.
W twoim ogrodzie gleba bardziej przypomina osiedlową piaskownicę? W takim przypadku najlepiej będzie stanowisko pod uprawę nieco wzbogacić odrobiną ogrodowej ziemi lepszej jakości oraz przygotowanym sezon wcześniej, dobrze przerobionym kompostem. Jeśli raz na jakiś czas ogrodową uprawę zasilisz dawką domowego kompostu, możesz liczyć na to, że kępiaste roślinki wyrosną znacznie bardziej gęste niż na początku i stworzą najprawdziwszą kolonię.
Pamiętaj, że śniedki w nadmiernym zagęszczeniu mogą słabiej kwitnąć, dlatego jeśli na rabacie brakuje już prześwitów, przerwij tu i tam biało-zielone zarośla. Umiejętne rozdzielenie kęp odmłodzi rabatę, pozwoli na poprawę warunków wzrostu roślin cebulowych i doda im urody. Rozdzielanie po zaschnięciu liści na kępach kwiatowych pozwoli też wybrać tylko najzdrowsze, największe i najsilniejsze okazy na kolejny sezon.
Starsi ogrodnicy radzą, by prowadząc uprawy śniedka baldaszkowatego, pamiętać o ścinaniu przekwitających kwiatostanów. To ważne zadanie, ponieważ po usunięciu wyższych pędów, które i tak tracą swój urok w chwili zasychania, cała energia zostanie przekierowana na odżywienie, regenerację i wzmocnienie cebulek przed ich wykopaniem.
Zastosowanie śniedka w ogrodzie
Wraz ze swoim kuzynem, śniedkiem wątpliwym, o którym miłośnicy kwiatów mawiają "gwiazda słońca", drobny kwiatek potrafi stworzyć bardzo ciekawą, subtelną kompozycję zarówno na kolekcjonerskiej, jak i bardziej naturalistycznej rabacie. Możesz wykorzystać go do wypełnienia niewielkiej przestrzeni wśród ozdobnych kamieni, ukrytej w półcieniu pod innymi, wyższymi roślinami. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś posadził śniedka baldaszkowatego w słońcu, będzie bardziej krępy, jego liście nie opadną tak bardzo ku ziemi, a kwiatów będzie zatrzęsienie.
Jeżeli chcesz sprawić, że twój ogród będzie zmieniał się w sezonie z dnia na dzień, przyjmując wciąż nową formę, posadź śniedki na kilku różnych stanowiskach. Będą rozlewać się bielą po ogrodzie w ściśle określonym rytmie i kolejności, zaczynając od pąków kwiatowych w słońcu po te otwierające się w półcieniu.
Śniedek doskonale rośnie w towarzystwie innych roślin cebulowych, które zakwitają wiosną i na początku lata. Ze względu na swój wzrost i pokrój roślinka sprawdza się wzdłuż linii ścieżek, zarysowując je wyraźniej na planie ogrodu. Możesz też posadzić go na rabacie tuż obok wyższego czosnku ozdobnego, dokładając do kompozycji trochę koloru: wniosą go wielobarwne mieszanki hiacyntów, warstwy piaskowej macierzanki czy poszarpane, intensywnie żółte tulipany.
Sposób, w jaki wyrasta śniedek baldaszkowaty, bywa zaskakujący. Nie przejmuj się stanem swojego ogrodu, nawet w niskiej klasy ziemi kwiatek stworzy kompozycję pełną uroku. Fot. John Cartwright/iropa/CanvaPro
Co ciekawe, śniedek równie efektownie prezentuje się sam, okalając formy nieożywione np. na ogrodowych skalniakach. Nie masz miejsca w ogrodzie na kolejne kwiaty? Nic straconego. Ten gatunek o niewielkich potrzebach świetnie zaprezentuje się w uprawie doniczkowej na balkonie lub tarasie. W okresie intensywnego kwitnienia już od końca maja do sierpnia, gdy kępy zagęszczają się, a kwiatów wciąż pojawia się więcej i więcej, możesz spokojnie ścinać je i trzymać w wazonie. Zakończone białymi koronami gwiazdkowatych kwiatów pędy potrafią utrzymać kształt, formę i śnieżnobiały kolor płatków nawet do 2 tygodni.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Szybko rosnące pnącza zapewniające prywatność. Kwitną długo i obficie
Jak wyhodować hortensję bukietową na pniu? Cięcie i formowanie krzewu
Czy szafirki można sadzić w zimie? Zakwitną już tej wiosny, ale pod jednym warunkiem