Spis treści:
Zimowe sadzenie szafirków
Szafirki (Muscari) to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów, które zachwycają swoimi intensywnie niebieskimi (ale występują również odmiany białe, różowe lub żółte). Pojedyncze kwiaty przypominają malutkie dzwoneczki, które są zebrane w gęste grona na bezlistnych łodyżkach. Szafirki, podobnie jak wiele innych roślin cebulowych, które zakwitają wiosną, najlepiej sadzić jesienią (od połowy września do połowy października). Dzięki temu zdążą zadomowić się w podłożu przed nadejściem mrozów i pięknie zakwitną wczesną wiosną. Co w sytuacji, gdy tego nie zrobiliśmy? Można pokusić się o zimowe sadzenie szafirków.
Choć szafirki wyglądają delikatnie, dobrze znoszą mrozy i trudne warunki atmosferyczne. Nie wymagają corocznego wykopywania, co znacznie ułatwia ich uprawę. Już pod koniec zimy w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można kupić szafirki w doniczkach. To właśnie one nadają się do sadzenia zimą, o ile gleba nie jest zamarznięta. Szafirki w doniczkach mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, dlatego szybciej się zadomawiają w nowym miejscu. Wystarczy wykopać dołek i wsadzić z całą bryłą ziemi roślinę z doniczki. W przypadku, gdy zapowiadane są przymrozki, warto dodatkowo wyściółkować podłoże wokół szafirków warstwą kory, liści lub torfu.
Pod ich uprawę należy przeznaczyć stanowiska słoneczne lub lekko zacienione (ważne jest, aby było ono osłonięte od wiatru). Preferują podłoże lekkie, przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze, dlatego przed sadzeniem szafirków warto wzbogacić glebę kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Należy unikać miejsc z tendencją do podmakania, ponieważ nadmiar wilgoci prowadzi do gnicia cebulek. Szafirki posadzone zimą zakwitną nieco później niż w przypadku sadzenia ich jesienią. Mimo to będą dobrze rosły, a ich kwitnienie będzie obfite.
Szafirki w doniczkach są dobrze ukorzenione, dlatego można je sadzić niemal przez całą zimę. Fot.maxsheb/123RF.com
Jak długo kwitną szafirki?
Kwitnienie szafirków rozpoczyna się zwykle w marcu, ale niektóre odmiany tworzą kwiaty już w lutym. To sprawia, że są jednymi z pierwszych zwiastunów wiosny. Doskonale komponują się z innymi wiosennymi roślinami cebulowymi kwitnącymi w tym samym czasie, takimi jak tulipany, narcyzy czy hiacynty. Kwiaty utrzymują się przez około 3-4 tygodnie. Szafirki wymagają regularnego podlewania, jednak należy uważać, by nie przelać roślin (wówczas cebulki zgniją). Choć nie należą do roślin szczególnie żarłocznych, wiosną można zastosować nawozy wieloskładnikowe lub kompost. Po przekwitnięciu kwiaty szafirków należy obciąć, aby rośliny nie traciły energii na zawiązywanie nasion. Z kolei liście roślin należy pozostawić do samoistnego zaschnięcia, dzięki czemu przez dłuższy czas będą mogły dostarczać cebulom potrzebnych składników odżywczych.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy sadzić piwonie na wiosnę. Czy zakwitną w pierwszym roku?
Pachnące rośliny do ogrodu. W tym roku nie może ich zabraknąć na rabatach
Zmiana koloru hortensji na niebieski. Ten zabieg trzeba wykonać w zimie