Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niesłusznie jest mylony z wrzosem. Jak dobrze zadbasz, będzie kwitł do przymrozków

Zachwycają bogatą paletą barw, potrafią dodać niezwykłego uroku naszym ogrodom i balkonom, ale często są mylone z wrzosami. Wrzośce, bo o nich mowa, z reguły kwitną wiosną, ale mogą cieszyć oko niemal przez cały rok (aż do pierwszych jesiennych przymrozków). Aby jednak tak było, należy spełnić ich wymagania. Jak dbać o wrzośce, żeby długo kwitły? Czym się różnią od wrzosów i co musisz o nich wiedzieć? Wyjaśniamy.   

Niesłusznie jest mylony z wrzosem. Jak dobrze zadbasz, będzie kwitł do przymrozków
Wrzośce zachwycają swoim bujnym kwitnieniem i bogactwem kolorów. Jak o nie zadbać, żeby kwitły jak najdłużej? Fot.krrad/123RF.com

Spis treści:

Wrzos i wrzosiec – jaka jest różnica?

Na pierwszy rzut oka wrzosy i wrzośce mogą wydawać się podobne, dlatego wiele osób stosuje te dwie nazwy wymiennie. Tymczasem okazuje się, że jest to ogromny błąd, ponieważ są to zupełnie inne rośliny. Zarówno wrzosy, jak i wrzośce należą do tej samej rodziny – wrzosowatych. Są to małe, zimozielone krzewy i krzewinki o dużych walorach dekoracyjnych, które z powodzeniem można uprawiać w przydomowych ogródkach, a także w skrzynkach i donicach na balkonie czy tarasie. Natomiast aby je odróżnić, wystarczy przyjrzeć się im z bliska. Należy zwrócić uwagę na wygląd roślin, porę kwitnienia, a także wymagania uprawowe.       

Zaczniemy od tego, że wrzosy wykazują tolerancję na niskie temperatury, dlatego spokojnie mogą rosnąć w ogrodzie czy pojemniku nawet przez kilka lat. Mimo to mogą przemarzać (zwłaszcza w bezśnieżne zimy), co sprawia, że czasem wymagają okrycia. Wrzosiec jest z kolei rośliną sezonową – uwielbia ciepło i nie znosi zimna. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na okres kwitnienia. Wrzosy kwitną od lipca do końca października (przy odpowiedniej pielęgnacji nawet do listopada). Wrzośce zachwycają nas swoimi kwiatami od końca lutego do kwietnia, natomiast jeśli właściwie o nie zadbamy, okres kwitnienia będzie trwał znacznie dłużej.

wrzos i wrzosiec Wrzosy i wrzośce są często ze sobą mylone (po lewej wrzosiec, po prawej wrzos). Fot.Olayola/seven75/CanvaPro

Rośliny można też rozpoznać po wyglądzie liście – wrzosy mają łuskowate liście, które wyrastają z łodygi pod kątem. Jeśli chodzi o liście wrzośców, są one igiełkowate i rosną prostopadle do łodyżki. Ponadto warto przyjrzeć się ich kwiatom. U wrzosów są one kielichowate, drobniejsze i obejmują różne odcienie bieli, różu i fioletu. Kwiaty wrzośców są dzbanuszkowate, ich pręciki są nieco dłuższe od płatków i mogą występować w kolorach białym, różowym, karminowym czy fioletowym.

Jak dbać o wrzośce, żeby długo kwitły?

Większość wrzośców kwitnie już wczesną wiosną, ale niektóre odmiany zachwycają swoim kwitnieniem również jesienią, niekiedy aż do pierwszych przymrozków. Choć nie są wymagające w uprawie, aby długo i bujnie kwitły, należy zadbać o kilka rzeczy. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych i osłoniętych od wiatru. Warto pamiętać, że większość odmian wrzośców nie znosi cienia. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym (pH 4,5-5,5). Rośliny te nie wymagają zbyt obfitego nawadniania. Ważne jest, aby gleba była umiarkowanie wilgotna, ale nie mokra. O regularne podlewanie należy zadbać szczególnie w okresach suszy oraz tuż po posadzeniu.

Dla obfitego kwitnienia wrzośce nie wymagają intensywnego zasilania nawozami. Wręcz przeciwnie, zbyt duże ilości podanych pierwiastków mogą działać bardzo niekorzystnie na rośliny. Raz w roku można zastosować nawóz do roślin kwasolubnych lub obornik granulowany. Wrzoścom sprzyja także ściółkowanie (np. korą lub torfem), które chroni rośliny przed utratą wody i mrozem, a dodatkowo zakwasza podłoże. Nie można też pominąć zabiegu, jakim jest przycinanie. Okazy kwitnące wiosną przycinamy po przekwitnieniu, natomiast wrzośce kwitnące latem tniemy na przełomie marca i kwietnia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najlepszy sposób na zakwaszenie ziemi pod wrzosy. Bujnie rosną do późnej jesieni

Wytrzymała i zdobna roślina nie tylko na skalniaki. Najpiękniejsze odmiany i uprawa smagliczki

Kwitnie nieprzerwanie do przymrozków. Jak dbać o piątaka lancetowatego?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.