Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kwitnie nieprzerwanie do przymrozków. Jak dbać o piątaka lancetowatego?

Piątak lancetowaty to roślina egzotyczna, której miododajne kwiatostany przyciągają do naszych ogrodów setki owadów zapylających. Kwiaty przypominają drobne gwiazdki i mogą występować w całej gamie kolorów: od bieli, przez róże, aż po intensywną purpurę. Uprawa piątaka lancetowatego w naszym klimacie jest sezonowa. Zastanawiasz się, jakie warunki mu zapewnić, aby obficie kwitł? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.

Kwitnie nieprzerwanie do przymrozków. Jak dbać o piątaka lancetowatego?
Piątak lancetowaty (Pentas lanceolata) zachwyca urokliwymi kwiatami. Fot. Michel VIARD/CanvaPro

Spis treści:

Piątak lancetowaty (Pentas lanceolata)

Piątak lancetowaty (Pentas lanceolata) to pochodząca z tropikalnych rejonów Afryki roślina, którą z powodzeniem możemy posadzić w przydomowym ogrodzie. W naszym klimacie jednak może być uprawiana tylko sezonowo. Ta ciepłolubna i kochająca słońce roślina nie jest w stanie przetrwać polskiej zimy i niestety ginie, gdy tylko słupek rtęci spadnie poniżej 5°C. Nie zmienia to jednak faktu, że piątak lancetowaty jest piękną ozdobą ogrodu przez całe lato aż do jesieni.

Piątak lancetowaty kwitnie od lata do przymrozków. Piątak lancetowaty kwitnie od lata do przymrozków. Fot. ThuTruong/CanvaPro

Roślina ta jest byliną, ale w naszych warunkach nie może zimować w gruncie. Jeśli chcemy ocalić piątaka przed zniszczeniem przez niską temperaturę, możemy wykopać go z ziemi, zanim nadejdą jesienne przymrozki. Taki egzemplarz przechowujemy w donicy w jasnym pomieszczeniu, w którym przez całą zimę będzie utrzymywała się temperatura 10-15°C. Jeśli nie mamy takiego miejsca, uprawę piątaka lancetowatego możemy co roku rozpoczynać na nowo z sadzonek.

Piątak lancetowaty w naszych ogrodach osiąga ok. 1 m wysokości, w doniczce natomiast ok. 50 cm. Jest gęstym krzewem o atrakcyjnym ulistnieniu. Jego soczyście zielone, lancetowate liście z wyraźnym unerwieniem i delikatnym meszkiem stanowią piękne tło dla kwiatów. Kwitnienie piątaka trwa od końca czerwca aż do września lub dłużej, jeśli pogoda sprzyja i jesień jest łagodna.

Charakterystyczne, rurkowate kwiaty piątaka lancetowatego, złożone z pięciu płatków i przypominające gwiazdki, zebrane są w duże kwiatostany. Półkuliste baldachogrona tej rośliny przyciągają spojrzenia z daleka. Mogą mieć różne kolory – biały, różowy, liliowy, fioletowy czy czerwony. Uwielbiają je owady zapylające, które przez cały sezon chętnie odwiedzają kwitnące krzewy piątaka.

Piątak lancetowaty nie przetrwa mrozów w gruncie, ale możemy go przezimować w pomieszczeniu. Piątak lancetowaty nie przetrwa mrozów w gruncie, ale możemy go przezimować w pomieszczeniu. Fot. aimintang/CanvaPro

Przeczytaj również: Sadzenie azalii we wrześniu. Już na wiosnę rozkwitnie dziesiątkami kwiatów

Uprawa piątaka lancetowatego

Naturalnym środowiskiem piątaka lancetowatego jest tropikalna Afryka. Trudno stworzyć w naszych ogrodach identyczne warunki jak w jego siedlisku, powinniśmy jednak postarać się, aby były możliwie jak najbardziej do nich zbliżone. Jeśli liczymy na to, że krzew będzie zdrowo rósł i intensywnie kwitł przez całe lato aż do przymrozków, musimy zagwarantować mu ciepłe, dobrze nasłonecznione stanowisko. Nie bez znaczenia jest także utrzymywanie odpowiedniego odczynu oraz wilgotności gleby.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, decydując się na posadzenie tej egzotycznej rośliny w przydomowym ogrodzie? Najważniejsze zasady uprawy piątaka lancetowatego przedstawiamy poniżej.

  • Gleba – podłoże, w którym rośnie piątak lancetowaty, musi być lekkie, przepuszczalne, żyzne i bogate w próchnicę. Pamiętajmy, że roślina ta nie toleruje kwaśnej gleby, jeśli zatem mamy taką w ogrodzie, powinniśmy ją zwapnować. Ziemia musi być również stale lekko wilgotna.

  • Stanowisko – piątak lancetowaty pochodzi z gorącego klimatu, potrzebuje zatem ciepłego i słonecznego miejsca wzrostu. Najlepiej, jeśli wybrane stanowisko będzie znajdowało się w pobliżu muru, ściany lub żywopłotu, które będą chronić roślinę przez silnymi podmuchami wiatru.

  • Podlewanie – to ważny zabieg pielęgnacyjny podczas uprawy piątaka lancetowatego. Jeśli zależy nam na jego długim i obfitym kwitnieniu, musimy pilnować, aby miał stale lekko wilgotne podłoże. Najlepiej podlewać go często, ale z wykorzystaniem niewielkich porcji miękkiej wody.

Słoneczne stanowisko to ważny aspekt uprawy piątaka lancetowatego. Słoneczne stanowisko to ważny aspekt uprawy piątaka lancetowatego. Fot. boontham/123RF.com

  • Nawożenie – krzew ten intensywnie kwitnie przez całe lato aż do przymrozków, co zwiększa jego zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Z tego względu piątaka należy zasilać przez cały sezon wegetacyjny co 2 tygodnie, wykorzystując mineralne nawozy wieloskładnikowe dla roślin kwitnących.

  • Przycinanie – piątak lancetowaty nie potrzebuje regularnego formowania, ponieważ nawet bez cięcia zachowuje ładny pokrój. Podczas kwitnienia warto jednak pozbywać się z niego suchych kwiatów, dzięki czemu będzie dłużej zawiązywał nowe pąki.

  • Mrozoodporność i zimowanie – roślina ta nie może zimować w gruncie. Jeśli chcemy zachować ją na następny sezon, przed mrozami wykopujemy okaz, sadzimy w donicy i przechowujemy w temperaturze 10-15°C. Wiosną, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków, ponownie sadzimy na stałym miejscu w ogrodzie.

  • Rozmnażanie – wczesną wiosną z krzewu warto ściąć pędy, aby ukorzenić je w przepuszczalnym, wilgotnym podłożu. Piątaka lancetowatego można rozmnożyć również poprzez wysiew nasion, ale jest to trudniejsze i często kończy się niepowodzeniem.

  • Choroby i szkodniki – krzew ten bywa atakowany przez mszyce, mączliki i przędziorki.

Jeśli chcemy przedłużyć kwitnienie piątaka lancetowatego, usuwajmy z niego suche kwiaty. Jeśli chcemy przedłużyć kwitnienie piątaka lancetowatego, usuwajmy z niego suche kwiaty. Fot. Michel VIARD/CanvaPro

Zastosowanie piątaka lancetowatego

Piątaka lancetowatego warto sadzić w pobliżu okien lub tarasu, aby móc podziwiać jego efektowne kwiaty. Pięknie prezentuje się również na rabatach, gdzie może rosnąć wśród innych długo kwitnących roślin mających podobne wymagania. Dobrym pomysłem jest zestawienie piątaka lancetowatego z roślinami o ozdobnych liściach, np. kocanką włochatą czy winobluszczem pięciolistkowym. Gatunek ten możemy uprawiać nie tylko w gruncie, ale również w donicy na balkonie lub w pomieszczeniu jako roślinę domową.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zwykła roślina o niezwykłych właściwościach. Ciekawa odmiany i uprawa macierzanki w ogrodzie oraz w domu

Przesadzanie hortensji we wrześniu. Jak wykopać i posadzić hortensje w nowym miejscu?

Żywopłot liściasty czy iglasty? Najlepsze gatunki, sposób i terminy sadzenia

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.