Spis treści:
Jakie szkodniki atakują porzeczki?
Porzeczki to krzewy owocowe, które warto mieć w ogrodzie. Plonują bardzo obficie i nie są szczególnie wymagające, dzięki czemu z ich uprawą doskonale radzą sobie nawet mało doświadczeni ogrodnicy. Zdarza się jednak, że porzeczki sprawiają problemy, ponieważ nagle zostają zaatakowane przez szkodniki. Ich obecność nie tylko pogarsza wygląd i kondycję roślin, ale też osłabia owocowanie, dlatego należy je zwalczać bez zbędnej zwłoki.
Niektóre szkodniki porzeczki są widoczne gołym okiem, obecność innych rozpoznamy po charakterystycznych objawach. Częstymi symptomami ataku są deformacje, zwijanie się oraz żółknięcie liści. Mogą występować na nich plamy i wybrzuszenia. Niekiedy możemy też zaobserwować, że pąki porzeczki w ogóle się nie rozwijają, tylko usychają i opadają z pędów. Część szkodników żeruje w młodych pędach tego krzewu, drążąc w nich korytarze. Takie łodygi są kruche, zamierają i można łatwo je złamać.
Jakie szkodniki atakują porzeczki? Najczęściej są to:
- mszyce,
- wielkopąkowiec porzeczkowy,
- przędziorek chmielowiec,
- przeziernik porzeczkowiec,
- opuchlaki,
- przędziorki,
- gąsienice zwójek,
- pryszczarek porzeczkowiak.
Porzeczka często jest atakowana przez mszyce. Fot. loraliu/123RF.com
Przeczytaj również: Nawożenie agrestu po przekwitnięciu. Czym nawozić agrest, by miał dużo owoców?
Czym pryskać porzeczkę w trakcie kwitnienia?
Warto pamiętać, że systematyczne przycinanie, podlewanie i dostarczanie składników odżywczych podnosi odporność krzewów na szkodniki. Niestety, nawet najbardziej staranna pielęgnacja nie zawsze jest w stanie uchronić nasze rośliny przed ich atakiem. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie porzeczki i ocalenie przyszłych plonów jest wykonanie prewencyjnych oprysków. Część z nich trzeba zrealizować w okresie kwitnienia, aby wykazały się największą skutecznością.
Czym pryskać porzeczkę w trakcie kwitnienia? Choć możemy skorzystać z chemicznych środków zakupionych w sklepie ogrodniczym, w przydomowym ogródku dużo lepiej sprawdzą się ekologiczne preparaty. Dzięki nim otrzymamy zdrowe, pełne smaku owoce bez grama chemii. Jednym z najlepszych środków na szkodniki na porzeczce jest czosnek. Jak zrobić z niego naturalny oprysk?
- W pierwszym kroku 2 główki czosnku dzielimy na ząbki. Rozgniatamy je i wrzucamy do garnka.
- Zalewamy 5 l wody i doprowadzamy do wrzenia, po czym na małym ogniu gotujemy pod przykryciem ok. 15 min.
- Zostawiamy na całą dobę i cedzimy przez sito.
Środek ten, na który wydamy ok. 3 zł, doskonale radzi sobie przede wszystkim z mszycami, wielkopąkowcem porzeczkowym oraz przędziorkami. Starannie spryskujemy nim liście w okresie kwitnienia porzeczki. W razie potrzeby oprysk powtarzamy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak mieć słodkie truskawki? Stosuj prosty, naturalny nawóz do podlewania
Drugie ważne nawożenie porzeczek. Płynny, naturalny nawóz podwaja plonowanie