Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Stara metoda rozmnażania róż. Dzięki niej możesz mieć w ogrodzie nawet unikatowe odmiany

Rozmnażanie róż jest sztuką, którą warto opanować, aby cieszyć się wieloma kwitnącymi krzewami w ogrodzie. Do wyboru mamy metody o różnym poziomie trudności. Na którą z nich warto się zdecydować? Prostą drogą do sukcesu jest rozmnażanie róż przez ukorzenianie pędów. Dowiedz się, jak to zrobić w kilku krokach.

Stara metoda rozmnażania róż. Dzięki niej możesz mieć w ogrodzie nawet unikatowe odmiany
Sprawdź, jak rozmnażać róże przez ukorzenianie pędów. Fot. jahidul2358/123RF.com

Spis treści:

Jakie róże można rozmnażać przez ukorzenianie pędów?

W wielu ogrodach rosną stare, piękne róże w unikatowych odmianach, których próżno szukać w centrach ogrodniczych. Jeśli chcemy, możemy rozmnożyć ulubione krzewy, korzystając z jednej z metod samodzielnego pozyskiwania sadzonek. W ten sposób zachowamy rzadko spotykane odmiany, stworzymy własne rosarium lub będziemy mieli okazję rozdać cenne róże bliskim, którzy posadzą je w swoich ogrodach.

Zastanawiasz się, jak rozmnażać róże? Do wyboru mamy następujące sposoby:

  • sadzonki zielne,
  • sadzonki zdrewniałe,
  • odkłady,
  • podział,
  • nasiona.

Zdecydowanie najtrudniej otrzymać nowe rośliny metodą generatywną, czyli poprzez wysiew nasion. Nie jest polecana osobom stawiającym pierwsze kroki w ogrodnictwie. Dużo łatwiej rozmnożyć róże wegetatywnie, najlepiej poprzez sadzonki zielne lub zdrewniałe, które możemy pozyskać z krzewów latem albo jesienią.

Ukorzenianie pędów to stary sposób na uzyskanie nowych roślin, stosowany już przez nasze babcie. Korzystając z niego, łatwo otrzymamy młode róże mające te same cechy co rośliny mateczne (nie dotyczy to roślin szczepionych na podkładce). Poprzez ukorzenianie pędów można rozmnażać wszystkie gatunki i odmiany róż. To świetna metoda dla tych, którzy chcą pomnożyć swoje ulubione krzewy lub zdobyć unikatowe odmiany.

Rozmnażanie róż przez sadzonki pozwala zachować unikatowe odmiany. Rozmnażanie róż przez sadzonki pozwala zachować unikatowe odmiany. Fot. ovdonchuk/123RF.com

Przeczytaj również: Ostatni moment na posadzenie kosaćców. Wybierz najlepsze odmiany irysów bródkowych i syberyjskich

Rozmnażanie róż przez ukorzenianie pędów

Jednym ze starych i sprawdzonych sposobów rozmnażania róż jest ukorzenianie ich pędów. To metoda, którą sama od lat wykorzystuję w swoim ogrodzie, aby powielić posiadane już przeze mnie odmiany. Proces otrzymywania nowych roślin jest stosunkowo prosty, choć wymaga cierpliwości. Trzeba się w nią uzbroić, ponieważ pozyskane tej jesieni sadzonki będzie można posadzić na stałym miejscu w ogrodzie dopiero w przyszłym roku. Jak rozmnożyć róże poprzez ukorzenianie pędów? Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Wybór łodyg – na sadzonki możemy przeznaczyć częściowo zdrewniałe pędy o długości ok. 20 cm, na których jest kilka par liści i co najmniej 2 węzły. Najlepiej, aby łodygi były grube (ok. 5 mm), zdrowe, nieuszkodzone i nie znajdowały się na nich kwiaty. Ścinamy je z krzewu skośnie – pod kątem 45°;

  2. Przygotowanie pędów – z dolnej części łodyg usuwamy wszystkie liście, a na górze zostawiamy jedną lub dwie pary;

  3. Użycie ukorzeniacza – dolną część pędów zanurzamy w ukorzeniaczu, czyli zakupionym w sklepie ogrodniczym preparacie stymulującym wytwarzanie korzeni;

  4. Sadzenie – tak przygotowane pędy sadzimy w doniczkach wypełnionych żyznym i lekkim podłożem. Dobrze sprawdzi się mieszanka odkwaszonego torfu oraz piasku. Łodygi sadzimy tak głęboko, aby były przykryte ziemią w 2/3 ich wysokości;

  5. Pielęgnacja – sadzonki róż osłaniamy przeciętą na pół, plastikową butelką lub szklanym naczyniem. Systematycznie je podlewamy, aby podłoże było stale lekko wilgotne. Przechowujemy w temperaturze ok. 16°C przez kilka tygodni, aż się ukorzenią;

  6. Przesadzanie – po 1-2 miesiącach młode rośliny przesadzamy do większych doniczek i świeżego podłoża. Przetrzymujemy przez całą zimę w jasnym pomieszczeniu, gdzie utrzymuje się temperatura ok. 0°C.

W maju kolejnego roku sadzonki mogą znaleźć się na stałym stanowisku. Musimy pamiętać, że młode róże po posadzeniu w ogrodzie wymagają systematycznego podlewania, aby przyjęły się w gruncie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

W większych grupach prezentują się wyjątkowo i barwnie. Kamasje - odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Najbardziej odporna lawenda. Wybierz jej najlepsze odmiany

Dlaczego warto uprawiać dziką różę w ogrodzie? Ciekawe odmiany i pielęgnacja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.