Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

W większych grupach prezentują się wyjątkowo i barwnie. Kamasje - odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Związana silnie z kulturą pierwotnych ludów Ameryki kamasja – piękna roślina cebulowa – stanowiła przez lata symbol odnawiania się życia. Zakwita w maju, co sprawia, że jest jedną z roślin przejścia, gdy wiosna zaczyna z wolna ustępować latu. W naszych ogrodach to nowinka, ale ogrodnicy coraz bardziej zachwycają się jej formą, kolorem i prostotą uprawy. Świetnie rośnie nie tylko w ogrodzie, lecz także w donicy w kompozycjach, które dopełnią czosnki, stipy i narcyzy. Jest zimotrwała i naprawdę wszechstronna, najwyższa pora, abyś ją wypróbował.

W większych grupach prezentują się wyjątkowo i barwnie. Kamasje - odmiany, sadzenie i pielęgnacja
Kamasja, piękna roślina cebulowa, wciąż jest mało znana i niezbyt popularna. Najwyższy czas to zmienić, bo prezentuje się wspaniale, gdy rozkłada swoje fioletowawe kłosy. Fot. krrad/123rf.com

Spis treści:

Kamasja – piękna roślina cebulowa

Jeszcze nie tak dawno drobne, gwiazdkowate kwiaty kamasji, rozwijające się na wysokich, mięsistych kłosach, nie były u nas znane, a tym samym rzadko kiedy można było natknąć się na nie w ogrodach. Na szczęście moda szybko przekracza granice i z najdalszych zakątków świata w okamgnieniu dociera w nowe rejony. Tym samym kamasja, pochodząca z ziem obu Ameryk, gdzie przed setkami lat stanowiła m.in. źródło wartościowego pożywienia, pomału wypełnia nasze zielone przestrzenie.  

Kwiaty tej zimotrwałej rośliny mają oryginalny kolor – stanowią idealnie zrównoważone połączenie błękitu, chabru i fioletu. Gdziekolwiek ich nie posadzisz, tam będą źródłem wyjątkowych kontrastów. Wśród coraz bardziej popularnych odmian kamasji znajdziesz też propozycje różowe oraz śnieżnobiałe okazy, intensywnie rozjaśniające rabaty. Wszystkie odmiany rozkwitają w ten sam sposób, powolną falą, otwierając najpierw najniższe pąki kwiatostanu. W naszych warunkach trwa to od maja do czerwca lub od czerwca do lipca.

Wielkim atutem kamasji jest nie tylko ich barwa, choć to głównie dla niej postanowiłam posadzić swoje pierwsze cebulki, lecz także sposób, w jaki uzupełniają się z rozmaitymi roślinami. Kwiat doskonale wygląda otoczony wyższymi i niższymi trawami. Jego mięsiste, pełne kłosy wyglądają wówczas spomiędzy falujących, lekkich pióropuszy stipy czy miskantów i już z daleka przyciągają spojrzenia.

kamasja Ogrodowa kompozycja z kamasjami w roli głównej to barwna dekoracja - może znaleźć się w centralnym punkcie ogrodu lub w tle innych roślin łąkowych. Fot. sanddebeautheil/123rf.com

Z uwagi na to, że nie tak dawno przesadzałam stare kompozycje i szukałam roślin zimotrwałych, które mogłoby zastąpić wcześniejsze okazy, na próbę połączyłam kamasje w pojemniku z ozdobnym czosnkiem, bodziszkami i barwnymi tulipanami. Aż słów mi brakuje, by opisać, jak pięknie wkomponowały się w ich rozmaite odmiany.

Przeczytaj również: Mają kilkaset gatunków, ich kwiaty wzbudzają zachwyt. Jakie rutewki wybrać do ogrodu i jak je pielęgnować?

Kamasje – odmiany i gatunki

Wśród najpopularniejszych odmian kamasji o strzelistych łodygach i dużych kwiatostanach, jakie z łatwością dostaniesz w większej szkółce kwiatowej, za najpiękniejsze uważam: 

  • kamasje leichtlinii 'Alba',
  • kamasje leichtlinii 'Caerulea',
  • kamasje leichtlinii 'Silk River',
  • kamasje leichtlinii 'Violet Candle',
  • kamasje leichtlinii 'Semiplena'. 

Podział kamasji na odmiany i gatunki wymaga umieszczenia w zestawieniu kamasji jadalnej, znanej lepiej jako quamash. Rośliny te są nieco mniejsze od kamasji leichtlinii zarówno pod względem wytwarzanych kwiatostanów, jak i wzrostu, jednak należą do nich jedne z najurokliwszych, barwnych odmian. Jej kwiaty rosną w gęsto zbitych gronach, a gdy rozwijają się, roślina wypełnia górne partie rabaty, cała wręcz tonie w niebieskawych pomponach. W twoim ogrodzie nie powinno zabraknąć: 

  • kamasji quamash 'Blue Melody',
  • kamasji quamash 'Orion',
  • kamasji quamash 'Esculenta'. 

Wśród ciekawych propozycji ważne miejsce zajmują odmiany gatunku Camassia cusickii. Rosną średniej wielkości, ale wyróżniają je długie, wąskie liście oraz przepełniona forma kwiatostanu. Wypielęgnowane okazy potrafią na mięsistych łodygach dźwigać kłosy, w których niektórzy ogrodnicy zdołali doliczyć się nawet 100 kwiatów. Pragniesz mieć takie rekordzistki na swoich rabatach? Nic prostszego, sprawdziliśmy bowiem krok po kroku, jak przebiega ich uprawa.

Jak uprawiać kamasje?

Przygoda z uprawą kamasji zaczyna się w chwili, gdy decydujesz się na konkretne odmiany. Zanim je posadzisz, zastanów się nad tym, jaką kompozycję pragniesz stworzyć – w donicy czy na rabacie, jednogatunkową czy mieszaną. Wybierając tę drugą, pamiętaj, aby dosadzane rośliny miały podobne wymagania zarówno pod względem podlewania, nasłonecznienia, odżywiania, jak i zimowania. Im większa zgodność gatunkowa wewnątrz kompozycji, tym lepiej dla wzrostu i prezentacji twoich roślin. 

kamasje Kolory kamasji zachwycają niezależnie od odmiany, te białe są niezwykle czyste i świeże, z kolei te w odcieniu niebieskiego fioletu wyróżniają się w ogrodzie i nigdy nie wychodzą z mody. Fot. krrad/123rf.com

Jak uprawiać kamasje? Oto kilka prostych porad, które sprawią, że praca przebiegnie szybciej i bez komplikacji.

  • Sadzenie kamasji

To zadanie nie należy do najtrudniejszych, musisz tylko przestrzegać terminów. Najbezpieczniej jest wprowadzać rośliny w postaci cebulek do ogrodu wczesną jesienią. Powinny trafić do przygotowanego wcześniej podłoża na głębokość minimum 10 cm. Optymalna rozstawa dla cebul to 15 cm. Sadzenie rozpocznij już w pierwszej połowie września, co pozwoli kwiatom przywyknąć do warunków na nowym stanowisku i dobrze ukorzenić się, zanim w tle pojawi się choćby wizja nadchodzącej zimy.

Do posadzenia niektórzy ogrodnicy wybierają terminy na początku zimy, co uzasadniają tym, że nie ma ryzyka pojawienia się nowych, młodych pędów w najsroższym okresie w roku. Kamasje sadzone we wrześniu mogą puścić pierwsze liście, ale wtedy wystarczy, że dobrze je okryjesz i powinny nienaruszone doczekać wiosny. 

  • Stanowisko i gleba

Rośliny najlepiej czują się tam, gdzie dociera sporo światła słonecznego, ale lekko rozproszonego. Ważne, by stanowisko odpowiadało ich potrzebom cieplnym oraz chroniło w pewien sposób strzeliste łodygi przed uszkodzeniami przez wiatr. Świetnie sprawdzą się przestrzenie przy częściowo nasłonecznionych ścianach budynków, obok ogrodzeń, wyższych elementów małej architektury lub tam, gdzie inne rośliny rzucają odrobinę cienia. U mnie nie było miejsca i zaryzykowałam posadzenie kamasji w słońcu, przyznam, że solidnie podlewane radzą sobie... kwitnąco. 

Kamasje potrzebują do wzrostu wartościowej gleby próchniczej, dobrze przepuszczalnej i utrzymującej względnie stałe pH w zakresie od neutralnego do lekko kwaśnego. Szykujesz rabatę pod nowe kwiaty? Zadbaj, aby ziemia została dobrze spulchniona i przerobiona, możesz uzupełnić ją odrobiną kompostu na kilka tygodni przed wysadzeniem cebulek kamasji, szczególnie wtedy, gdy mają trafić one do gleb bardziej wymagających np. gliniastych. 

  • Podlewanie i nawożenie 

Woda w rozwoju kamasji jest niezwykle istotna, jednak nie wolno dopuścić do tego, by cebulki kwiatów tkwiły w nadmiernie wilgotnym podłożu. Podlewaj rośliny regularnie, gdy tego potrzebują. Sprawdź suchość podłoża, dotykając górnej warstwy ziemi. W ten sposób łatwo ocenisz, czy ziemia ponownie potrzebuje nawodnienia. 

Kamasje potrzebują odżywek, by okazale kwitnąć. Najważniejsze jest wsparcie roślin na etapie zawiązywania pąków kwiatostanowych oraz w czasie ich rozwijania, czyli w sumie przez około 4 pełne tygodnie. Podczas pielęgnacji doskonale sprawdza się gotowy nawóz dla roślin cebulowych o wyższej zawartości fosforu. Zawsze też możesz przyjąć postawę ekologiczną, podając kwiatom naturalne odżywki – biohummus lub dobrze przerobiony kompost. 

  • Zimowanie 

Większość odmian kamasji uznana została za zimotrwałe, co oznacza, że dobrze radzą sobie w naszych warunkach, zimując w gruncie. Niektórzy stosują technikę zimowania w pomieszczeniu po wykopaniu cebul, ale ja postanowiłam, że zostawię te piękne okazy po wcześniejszym przygotowaniu do zimy na rabacie. To druga szkoła posezonowej pielęgnacji, która zakłada, że po przekwitnięciu barwnych kwiatostanów wystarczy ograniczyć podlewanie i poczekać aż liście oraz kwiaty kamasji uschną naturalnie. 

Potrzebę wykopywania cebulek skonsultowałam ze znajomym ogrodnikiem. Poradził mi, abym raz na jakiś czas, najlepiej jeszcze w lipcu, wyciągnęła je z ziemi, ale bardziej w celu oceny ich kondycji i ewentualnego rozmnożenia niż przezimowania. Taki odpoczynek z pewnością przyda się roślinie, a ty zyskasz młodziutkie, zdrowe cebulki przybyszowe, idealne do powiększenia barwnych łąk lub wysp kwiatowych.

Gdzie sadzić kamasje?

Ważną zasadą przy szykowaniu stanowiska dla kamasji jest dobranie odpowiedniego towarzystwa. Powinno mieć podobne wymagania, nie konkurować z rośliną, a przy tym nie ściągać na nią szkodników. Kamasję są szczególnie wrażliwe na mszyce, te chętnie wyjadają ich liście i pędy, dlatego lepiej odpuść sobie gatunki, na których często występują te niewielkie szkodniki. Podobnie ze ślimakami. Jeśli planowane nasadzenia przyciągają mięczaki, lepiej zamień je na inne. Kamasje stanowią bowiem przysmak, którego grasujące tuż obok szkodniki z pewnością sobie nie odmówią. 

Gdzie najbezpieczniej sadzić kamasje? W kompozycjach łączących je np. z czosnkami, irysami, narcyzami, intensywnie żółtymi jaskrami, liliowcami, bodziszkami, ciekawszymi odmianami tulipanów oraz ozdobnymi trawami o wyższym, bardziej rozłożystym pokroju. Kamasje mogą tworzyć pierwszy plan przed różanecznikami lub malować barwne, nieregularne plamy na kwiatowych łąkach.

kamasje w ogrodzie Kamasje można łączyć z rozmaitymi roślinami. Ciekawie wyglądają wśród żółtych jaskrów, kolorowych tulipanów, jaśniutkich narcyzów. Fot. lembi/liudmilachernetska/123rf.com

Prostota połączona z efektowną kolorystyką tych kwiatów sprawia, że świetnie udekorują angielskie rabaty, wprowadzając na nie odrobinę barwnego kontrastu. Ja postawiłam na naturalny styl, gdzie kamasje przeplatają się z roślinami o swobodnej formie, tworząc spójny element większej całości.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ostatni moment na posadzenie kosaćców. Wybierz najlepsze odmiany irysów bródkowych i syberyjskich

Kwitnie od lata do późnej jesieni, kielichy kwiatów otwiera na wieczór. Uprawa dziwaczka peruwiańskiego

Niespotykanie piękna i zdrowa. Ciekawe odmian, uprawa i pielęgnacja kurkumy wąskolistnej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.