Spis treści:
Kiedy najlepiej sadzić chrzan?
Chrzan to tradycyjna przyprawa w kuchni polskiej, która jest znana od wieków. Słynie z ostrego i wyrazistego smaku, a przy tym ma wiele właściwości korzystnie wpływających na organizm. Właśnie dlatego warto zdecydować się na uprawę chrzanu w ogrodzie.
Korzeń chrzanu należy posadzić od razu, jak go dostaniesz lub kupisz. Jeśli tego nie zrobimy, ewentualnie do 2 dni możemy przechowywać go w zimnym pomieszczeniu lub lodówce. Najlepszym terminem na sadzenie chrzanu jest wczesna wiosna, kiedy gleba się rozmarznie. Można również zasadzić go jesienią (podobnie jak czosnek lub cebulę). Dzięki temu wraz z nadejściem ciepła zacznie rosnąć.
Chrzan najlepiej sadzić na stanowiskach półcienistych. Fot.123RF.com
Jak sadzić chrzan?
Chrzan jest rośliną wieloletnią, dlatego należy wybrać dla niego odpowiednie stanowisko. Nie lubi rosnąć w pełnym słońcu, więc powinno się go uprawiać w miejscach półcienistych. Preferuje żyzne, głęboko uprawiane, zasobne w próchnicę oraz umiarkowanie wilgotne gleby o odczynie pH 5,5-6,5.
Jak sadzić chrzan? Przed samym sadzeniem należy szmatką zetrzeć pąki i drobne korzenie. Dzięki temu chrzan nie wypuści zbędnych pędów, zaś wytworzy mocne korzenie główne. Następnie należy wykopać dołek i wypełnić go żyznym kompostem. Umieść w nim przygotowany korzeń chrzanu pod kątem 30-45 stopni tak, by górna część znajdowała się około 3 cm pod ziemią. Tak posadzoną roślinę przysypujemy ziemią i ugniatamy. Chrzan najlepiej sadzić w rzędach, w odległości 30-40 cm od siebie oraz 60-70 cm między rzędami.
Pielęgnacja chrzanu po posadzeniu
Po posadzeniu chrzan obficie podlewamy wodą. Kiedy pojawią się pierwsze listki, należy roślinę lekko cieniować w dni słoneczne. Dzięki temu szybciej przyzwyczai się do nowego stanowiska. Oprócz podlewania warto również zadbać o nawożenie. W okresie wzrostu chrzan wykazuje największe zapotrzebowanie na azot. Pierwiastek ten wpływa bezpośrednio na wielkość i jakość plonu. Kluczowym zabiegiem podczas wzrostu rośliny jest też odchwaszczanie terenu, na którym rośnie. Warto również zaznaczyć, że chrzan jest odporny na mróz, więc nie wymaga okrywania na zimę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy wyrywać i jak suszyć cebulę? Najlepsze sposoby przechowywania cebuli
Alternarioza pomidora – groźna choroba grzybowa. Jak rozpoznać i naturalnie zwalczyć alternariozę?
Ukorzeniacz do roślin - działanie i zastosowanie. Jak i z czego zrobić domowy ukorzeniacz?
Nazywany słowiańskim żeń-szeniem. Moc chrzanu na INTERIA.TV.