Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak sadzić chrzan, żeby zebrać duże zbiory? Tylko jedna technika się sprawdza

Chrzan to doskonale znana nam przyprawa, która nadaje potrawom wyrazistego charakteru. Co ciekawe, znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w przydomowej apteczce, gdyż wykazuje szereg właściwości leczniczych. Dlatego warto uprawiać go w ogrodzie. Zastanawiasz się, jak sadzić chrzan? Dzięki tej technice będziesz mieć obfite zbiory.    

Jak sadzić chrzan, żeby zebrać duże zbiory? Tylko jedna technika się sprawdza
Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić chrzan, aby dawał obfite plony. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy najlepiej sadzić chrzan?

Chrzan to tradycyjna przyprawa w kuchni polskiej, która jest znana od wieków. Słynie z ostrego i wyrazistego smaku, a przy tym ma wiele właściwości korzystnie wpływających na organizm. Właśnie dlatego warto zdecydować się na uprawę chrzanu w ogrodzie.  

Korzeń chrzanu należy posadzić od razu, jak go dostaniesz lub kupisz. Jeśli tego nie zrobimy, ewentualnie do 2 dni możemy przechowywać go w zimnym pomieszczeniu lub lodówce. Najlepszym terminem na sadzenie chrzanu jest wczesna wiosna, kiedy gleba się rozmarznie. Można również zasadzić go jesienią (podobnie jak czosnek lub cebulę). Dzięki temu wraz z nadejściem ciepła zacznie rosnąć.     

jak sadzić chrzan Chrzan najlepiej sadzić na stanowiskach półcienistych. Fot.123RF.com

Jak sadzić chrzan?  

Chrzan jest rośliną wieloletnią, dlatego należy wybrać dla niego odpowiednie stanowisko. Nie lubi rosnąć w pełnym słońcu, więc powinno się go uprawiać w miejscach półcienistych. Preferuje żyzne, głęboko uprawiane, zasobne w próchnicę oraz umiarkowanie wilgotne gleby o odczynie pH 5,5-6,5.  

Jak sadzić chrzan? Przed samym sadzeniem należy szmatką zetrzeć pąki i drobne korzenie. Dzięki temu chrzan nie wypuści zbędnych pędów, zaś wytworzy mocne korzenie główne. Następnie należy wykopać dołek i wypełnić go żyznym kompostem. Umieść w nim przygotowany korzeń chrzanu pod kątem 30-45 stopni tak, by górna część znajdowała się około 3 cm pod ziemią. Tak posadzoną roślinę przysypujemy ziemią i ugniatamy. Chrzan najlepiej sadzić w rzędach, w odległości 30-40 cm od siebie oraz 60-70 cm między rzędami.         

Pielęgnacja chrzanu po posadzeniu

Po posadzeniu chrzan obficie podlewamy wodą. Kiedy pojawią się pierwsze listki, należy roślinę lekko cieniować w dni słoneczne. Dzięki temu szybciej przyzwyczai się do nowego stanowiska. Oprócz podlewania warto również zadbać o nawożenie. W okresie wzrostu chrzan wykazuje największe zapotrzebowanie na azot. Pierwiastek ten wpływa bezpośrednio na wielkość i jakość plonu. Kluczowym zabiegiem podczas wzrostu rośliny jest też odchwaszczanie terenu, na którym rośnie. Warto również zaznaczyć, że chrzan jest odporny na mróz, więc nie wymaga okrywania na zimę.  

Źródło: deccoria.pl  

Przeczytaj również: 

Kiedy wyrywać i jak suszyć cebulę? Najlepsze sposoby przechowywania cebuli

Alternarioza pomidora – groźna choroba grzybowa. Jak rozpoznać i naturalnie zwalczyć alternariozę?

Ukorzeniacz do roślin - działanie i zastosowanie. Jak i z czego zrobić domowy ukorzeniacz?

Nazywany słowiańskim żeń-szeniem. Moc chrzanu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.