Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Alternarioza pomidora – groźna choroba grzybowa. Jak rozpoznać i naturalnie zwalczyć alternariozę?

Pomidory to popularne rośliny uprawne, należące do rodziny psiankowatych. Wyróżniają się wyglądem, charakterystycznym smakiem i mnogością zastosowań. Uprawa pomidorów nie jest jednak łatwa, ponieważ wymagają one odpowiedniej pielęgnacji i ochrony przed chorobami. Alternarioza pomidora to często atakująca rośliny choroba grzybowa, która może całkowicie zniszczyć plony. Jak ją rozpoznać i jak zwalczyć? Podpowiadamy, jakie naturalne metody najlepiej się sprawdzą.

Alternarioza pomidora – groźna choroba grzybowa. Jak rozpoznać i naturalnie zwalczyć alternariozę?
Zobacz, jak rozpoznać alternariozę pomidora i jak ją zwalczyć naturalnymi metodami. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Alternarioza pomidora – jak rozpoznać?

Alternarioza pomidora to choroba grzybowa pomidora, wywołana przez gatunek grzybów Alternaria solani. Należy do grupy alternarioz, grzybowych chorób roślin. Jej inna nazwa to sucha plamistość liści pomidora. Choroba atakuje przede wszystkim uprawy pomidora gruntowego, choć niekiedy występuje również wśród roślin uprawianych pod osłonami. Ciepła i sucha pogoda tworzą idealne warunki dla rozwoju tej choroby.

Jak rozpoznać, że uprawy zostały zaatakowane przez alternariozę pomidora? Pierwsze objawy widoczne są na liściach, które obsypują ciemnobrunatne plamy, osiągające nawet 2 cm. Plamy mogą też pojawić się na ogonkach liściowych i łodydze. Alternarioza pomidora nie omija też samych owoców. Na pomidorach pojawiają się zagłębione plamy o nieregularnym kształcie, ale wyraźnych brzegach. Przy dużej wilgotności może również uwidocznić się czarny nalot grzybni.

Z czasem następuje zlewanie się plam, a także zasychanie i zamieranie liści. Podobne objawy dostrzec można na innych częściach chorujących roślin. Ostatecznie skórka owoców w okolicach szypułki staje się skórzasta, zasycha i pokrywa się nalotem grzybni.

Przeczytaj również: Szara pleśń widmowa. Sezonowa zmora pomidorów, jak uchronić pomidory przed gniciem?

Alternarioza a zaraza ziemniaczana na pomidorach

Alternarioza pomidora i zaraza ziemniaczana pomidora to dwie często spotykane choroby tych upraw, które są trudne do zwalczenia. Ta druga choroba potrzebuje do infekcji i rozwoju utrzymującej się, wysokiej wilgotności. Jeśli zaś naprzemiennie występują opady deszczu i susze, na pomidorach może się rozwinąć alternarioza. W początkowym okresie objawy obu chorób mogą być ze sobą mylone. Warto jednak dodać, że opryski stosowane na zarazę zwalczają również grzyby Alternaria solani.

Przeczytaj również: Najskuteczniejsze sposoby na choroby pomidorów. Rozpoznanie i zapobieganie

Jak zwalczyć alternariozę pomidora – naturalne sposoby

Zwalczanie alternariozy pomidora jest trudne, ale konieczne, gdy chcemy ochronić uprawy przed zniszczeniem. Jeśli chodzi o środki chemiczne, przydadzą się te same, które stosuje się przy zaawansowanej zarazie ziemniaczanej na pomidorach. Warto jednak zdecydować się także na metody naturalne.

Co przyda się w walce z alternariozą pomidora?

  • Ekstrakt z pestek grejpfruta – to skuteczny i naturalny środek, chroniący uprawy przed chorobami grzybowymi. Opryski wzmacniają też naturalny system ochronny roślin, przedłużają trwałość zebranych plonów i podnoszą ich jakość.

  • Wywar z pokrzywy – nie tylko pomoże zwalczyć alternariozę pomidora, ale przyczyni się też do lepszej ochrony przed przędziorkami i mszycami.

  • Wywar ze skrzypu polnego – wyciąg podnosi ochronę nie tylko przed alternariozą pomidora, ale też zarazą ziemniaka na pomidorze i mączniakom rzekomym. Stosowany jest także do zwalczania przędziorków i mszyc.

Dla jeszcze lepszej ochrony warto w pobliżu pomidorów posadzić lawendę lub szałwię lekarską. Wydzielane przez nie olejki eteryczne sprawią, że alternarioza pomidora przestanie się rozprzestrzeniać.

Alternarioza pomidora – zapobieganie

Alternarioza pomidora powoduje zamieranie roślin, a także gnicie korzeni i owoców. Nic dziwnego, że tak wiele osób poszukuje skutecznych porad nie tylko na zwalczanie, ale i zapobieganie chorobie. By zminimalizować ryzyko jej rozwoju, należy sadzić zdrową rozsadę, uzyskaną z nasion pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Wszelkie resztki roślinne, pochodzące z porażonych chorobą upraw, powinniśmy zaś dokładnie zniszczyć.

Jeśli choroba się pojawiła, warto przed posadzeniem nowych pomidorów przekopać dokładnie teren pod uprawę. Ewentualne opryski na alternariozę pomidora należy zaś zastosować na możliwie jak najwcześniejszym etapie jej rozwoju – gdy tylko zauważymy pierwsze zmiany na pędach bocznych, pędzie głównym czy spodniej stronie liści.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: Usuwanie liści pomidorów. Jeśli źle to zrobisz, narobisz więcej szkody niż pożytku

"Na zdrowie": Pomidor. Włosi i dietetycy go uwielbiają na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.