Porady ogrodnicze

Jak uprawiać borówkę amerykańską? Najlepsze odmiany, podlewanie, przycinanie

Jeżeli chcemy urozmaicić nasze nasadzenia ogrodowe, najlepiej posłużyć się w tym celu borówką amerykańską. Wbrew panującej opinii, jest to krzew bardzo łatwy w uprawie. Borówki pochodzą z Ameryki Północnej, ich krzewy mogą osiągać nawet do 2 m wysokości. Kwitną w maju, a owoce dojrzewają od lipca do września. Borówka amerykańska - jak uprawiać w ogrodzie? 

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Jak sadzić borówkę amerykańską?

Dla borówki amerykańskiej wybierzmy miejsce ze stałym dopływem promieni słonecznych. Borówki uwielbiają rosnąć w podłożu o kwaśnym odczynie (pH 3,5 - 5) . Najpierw wykopujemy dołek, najlepiej wielkości wiaderka, a następnie wsypujemy do niego trociny wymieszane z kwaśnym torfem. Zachowujemy proporcje 70% do 30 %, dodajemy również trochę ziemi organicznej.

Co ile sadzić borówkę amerykańską - odstępy między krzaczkami

Pamiętajmy, że borówki amerykańskie dorastają do dwóch metrów wysokości. Minimalna odległość pomiędzy krzewami powinna wynosić 1,5 metra. Ze względu na płytki i zagęszczony system korzeniowy, rośliny te są bardzo wrażliwe na brak wody.

Zobacz więcej zdjęć

Kiedy nawozić borówkę amerykańską? 

Krzew ten ma specyficzne wymagania uprawy, ale nie ma dużych potrzeb pokarmowych. Systematyczne nawożenie borówki amerykańskiej jest ważne jeśli ziemia w ogrodzie nie ma właściwych parametrów i zależy nam na prawidłowym wzroście i obfitym plonie. Od początku maja do połowy czerwca stosuje się nawozy azotowe przeznaczone do tych roślin.  Przeważnie używa się trzech dawek - pierwszej tuż po kwitnieniu, a ostatniej po zakończeniu fazy wzrostu, ale trzymajmy się zaleceń producenta. Jesienią aplikuje się nawozy z potasem, fosforem i magnezem. 

Przenawożenie borówki amerykańskiej 

Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie nie jest trudna, ale łatwo o popełnienie błędów. Szczególnie często zdarza się przenawożenie borówki amerykańskiej. Można je rozpoznać, regularnie doglądając roślin. Jeśli pędy roślin rosną nadmiernie i długo, nawet do jesieni, to znak, że krzewom dostarczono zbyt wiele azotu. 

Podlewanie borówki amerykańskiej

Pamiętaj o systematycznym podlewaniu borówki amerykańskiej, zwłaszcza tuż po posadzeniu i w pierwszym roku po posadzeniu. To czas, kiedy borówki są najbardziej narażone na przesuszenie. Jeżeli mamy do czynienia z okresem bezdeszczowym, wówczas co najmniej raz w tygodniu musimy dostarczać roślinie ok. 10-20 litrów wody. 

Zobacz więcej zdjęć

Czym podlewać borówkę amerykańską?

Roślina preferuje glebę o niskim odczynie pH, dlatego wodę do podlewania borówki amerykańskiej należy zakwaszać. Zwykła woda z domowej instalacji ma zwykle odczyn neutralny lub lekko zasadowy (pH 7-8).  Do obniżenia tej wartości stosuje się nawozy do roślin kwasolubnych (np. Insol) lub torf. Jak zakwasić wodę do podlewania borówki amerykańskiej? Domowy sposób to przygotowanie wywaru z liści szczawiu lub rabarbaru. Do podlewania borówki amerykańskiej najlepiej sprawdzi się deszczówka - w tym artykule przeczytasz o jej zaletach

Pielęgnacja borówki amerykańskiej

Nie zapominajmy o zwalczaniu chwastów. Możesz to robić przy pomocy odpowiednich herbicydów lub mechanicznie. Odchwaszczanie w przypadku borówek jest niezbędne. Chwasty konkurują z borówkami o wodę oraz składniki mineralne zawarte w podłożu. Najlepiej ściółkować rośliny korą dekoracyjną lub igliwiem. Zmniejsza to straty wody i reguluje temperaturę gleby. Przeczytaj, jak pozbyć się chwastów.

Kiedy przycinać borówkę amerykańską?

Od momentu, kiedy posadzimy krzew, aż do 4 roku zalecane jest tzw. cięcie sanitarne. Polega ono na usuwaniu słabych, chorych i uszkodzonych mechanicznie lub pod wpływem mrozu pędów. Cięcia takie jak prześwietlające i odmładzające, stosujemy dopiero w 6 roku  od momentu posadzenia borówki amerykańskiej. Skracamy wówczas i usuwamy najstarsze i najbardziej zagęszczone pędy, na których brak jest jednorocznych przyrostów. Kiedy przycinamy borówkę amerykańską? Zabieg przycinania wykonujemy pod koniec zimy lub wczesną wiosną. Borówki, zazwyczaj  nie wymagają ochrony przed chorobami, czy szkodnikami. Jeżeli jednak zauważymy pojawienie się jakiegoś szkodnika, należy usunąć go mechanicznie - najlepiej poprzez wycięcie porażonych pędów. 

Kiedy zbierać borówkę amerykańską?

Dokładny termin zbioru borówki jest zależny od wielu czynników, gdyż w zależności od gleby, warunków klimatycznych czy nawet sposobu cięcia, czas dojrzewania owoców może być różny. Uśredniając jednak przypada na maj, ok. 2,5 miesiąca po okresie kwitnienia.  Po pierwszym zbiorze kolejne powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu lub. Przetrzymanie owoców na krzewie sprawia, że tracą na właściwościach smakowych i  są mniej wytrzymałe na przechowywanie.

Zobacz więcej zdjęć

Borówka amerykańska - odmiany

Najpopularniejsze odmiany borówki amerykańskiej to: 

Borówka amerykańska 'Bluecrop' - o luźnym, kulistym pokroju. Odznacza się silnym wzrostem, z jednego krzaka można uzyskać ok. 3-9 kg dużych, lekko spłaszczonych owoców, o słodko-kwaśnym smaku. Prosta w uprawie, mrozoodporna. 

Borówka amerykańska ‘Bluegold’ - odmiana uznawana za najlepszą do amatorskiej uprawy. Szybko rośnie, jej pokrój jest średniorozłożysty. Owoce ma mniejsze, niż w przypadku 'Bluecrop', i słodsze. Z jednego egzemplarza można uzyskać do 6 kg plonu. 

Borówka amerykańska ‘Bluejay’ - krzew szybko rosnący, popularny w uprawie przemysłowej ze względu na podatność do mechanicznego zbioru. Owoce tej odmiany są bardzo trwałe - po zebraniu można je przechowywać w lodówce nawet kilka tygodni. 

Borówka amerykańska ‘Chandler’ - plonuje bardzo obficie i długo. Duże i smaczne owoce zbiera się od lipca aż do września. 

Borówka amerykańska ‘Pink lemonade’ - owoce tej odmiany łatwo rozpoznać. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych wybarwiają się na różowo i mają lekko cytrynowy smak. Odmiana wysoce mrozoodporna. 

Co sadzić w sąsiedztwie borówki amerykańskiej?

Obok borówki amerykańskiej sadzić warto: krwawnik, żurawinę, poziomki oraz czerwoną borówkę. 

Borówki bogate w witaminy!

Borówki są niskokaloryczne, a dzięki zawartości drobnych pestek w środku - regulują trawienie. Są źródłem wapnia, selenu, cynku, miedzi, fosforu, kwasu foliowego i witaminy C. Zawarte w niej antocyjany, zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworu i poprawiających mikrokrążenie w oku. Powinny je jeść osoby chore na cukrzycę, kierowcy oraz osoby długo pracujące na komputerze. Borówki obniżają stężenie cholesterolu we krwi i zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego. 

Zobacz więcej zdjęć

Co można zrobić z borówki amerykańskiej?

Owoce borówki amerykańskiej nadają się na przetwory soki, dżemy (słodkie i bardziej wytrawne do mięs i serów), nalewki. Są świetnym dodatkiem do ciast, muffinek i różnych deserów.

Czy borówki można mrozić?

Borówki amerykańskie bobrze znoszą mrożenie - warto przechować je w ten sposób do zimy, by cieszyć się ich smakiem. Po rozmrożeniu nie tracą soków, smaku i zachowują jędrność. Jak mrozić borówki amerykańskie? Przed schowaniem do zamrażarki owoce należy umyć na sicie, rozłożyć na ręczniku papierowym do wyschnięcia. Następnie przekładamy je do woreczków lub czystych pojemników po lodach i mrozimy. 

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać borówkę amerykańską? Najlepsze odmiany, podlewanie, przycinanie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.