Porady ogrodnicze

Storczyki lepiej rosną i spektakularnie kwitną. Wypróbuj tę metodę uprawy

Storczyki są bardzo chętnie wręczane na prezent. Wyglądają elegancko, a do tego występują w wielu różnych kolorach, dzięki czemu można łatwo znaleźć okaz, który idealnie pasuje do gustu obdarowanej osoby. Szczególnie interesująco prezentują się storczyki w szkle. Jednak uprawa roślin w ten sposób nie jest łatwa. Dowiedz się, jak je hodować. 

REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Uprawa storczyków w szkle – na czym to polega? 

Storczyki, łac. orchis, są epifitami, czyli roślinami, które rosną na pniach lub w koronach drzew i pobierają składniki mineralne oraz wodę z powietrza. W rezultacie mogą być uprawiane bez podłoża. W ich naturalnych środowisku panują wysoka wilgotność powietrza i temperatura.  

Jednak w domowych warunkach trudno zapewnić im podobny klimat. Dlatego powstał pomysł z uprawą storczyków w szkle. Polega on na umieszczeniu rośliny w wysokim, przezroczystym pojemniku wypełnionym keramzytem i odpowiednim podłożem. Pielęgnacja takiej rośliny polega na uzupełnianiu wody i regularnym nawożeniu, tak aby nie zalać korzeni i nie doprowadzić do ich gnicia.  

Storczyk w szkle – wady i zalety  

Uprawa storczyków w szkle ma wiele pozytywnych, jak i negatywnych stron. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania, jest to, że w wysokim pojemniku panuje wyższa wilgotność powietrza, dzięki czemu roślina lepiej rośnie i bardziej spektakularnie kwitnie. Nie ma też ryzyka, że storczyk będzie narażony na przeciągi lub zimne powietrze – szkło świetnie izoluje od wiatru. W rezultacie roślina nie jest narażona na przemarznięcie.  

Kolejna zaleta storczyka w szkle to piękny wygląd! Taka dekoracja wspaniale prezentuje się w nowoczesnych, glamour, minimalistycznych i klasycznych wnętrzach. Można mieszać kształty naczyń oraz kolory naczyń i w ten sposób tworzyć niesamowite kompozycje, które przyciągają wzrok i budzą zainteresowanie innych.   

Jednocześnie brak odpływu w szklanym pojemniku sprawia, że uprawa storczyka w ten sposób ma jedną, dość ważną wadę – wyższe ryzyko gnicia korzeni. Brak dostępu powietrza oraz zgromadzona na dnie naczynia woda to idealne warunki do rozwoju grzybów, które prowadzą do rozwoju zgnilizny. Aby temu zapobiec, należy zadbać o odpowiednio grubą warstwę drenażu, umieścić roślinę tak, żeby korzenie znajdowały się nad lustrem wody oraz nauczyć się prawidłowo ją podlewać.

Kolejną wadą jest możliwość ustawienia storczyka w szkle tylko w wybranych miejscu. Jeśli latem umieścisz szkło z rośliną w nasłonecznionym miejscu, temperatura wewnątrz pojemnika drastycznie wzrośnie. W rezultacie po kilku godzinach storczyk się ugotuje lub spali. Dlatego trzeba rozsądnie wybrać dla niego miejsce. 

storczyki w szkle Do uprawy w szkle nadają się głównie miniaturowe odmiany storczyków Fot. 123RF/PICSEL

Storczyk w szkle – odmiany 

Nie wszystkie odmiany storczyków radzą sobie równie dobrze w szkle. Niektóre z nich osiągają duże rozmiary, więc ścianki mogłyby ograniczać ich wzrost. Dlatego do hodowli roślin w ten sposób sprawdzają się głównie storczyki miniaturowe, takie jak: 

  • Phalaenopsis gibbosa – ma urocze, białe kwiaty z żółtym środkiem i dwoma plamkami na dolnym płatku. Kwitnie zazwyczaj w marcu, dzięki czemu swoimi jasnymi płatkami urozmaica wiosenne kompozycje. Osiąga wysokość kilkunastu centymetrów, dzięki czemu świetnie sprawdza się w uprawie w szkle, 
  • Dendrobium jenkinsii – wyjątkowa odmiana storczyka, która tworzy żółte kwiaty z dolnym płatkiem w kształcie serca. W stosunku do całej rośliny są one dość duże – mają aż trzy centymetry, podczas gdy roślina osiąga wysokość do dziesięciu centymetrów, 
  • Warmingia eugenii – intrygująca odmiana, obok której trudno przejść obojętnie. Tworzy białe kwiaty, które składają się z pięciu, wąskich płatków. Całość wygląda jak pięcioramienna, pierzasta gwiazda. 

Jednocześnie należy pamiętać, że miniaturowe odmiany są bardzo wrażliwe na zalewanie wodą oraz przesuszenia. Dlatego tak istotne jest, aby dobrze poznać ich potrzeby. 

Storczyk w szkle – pielęgnacja 

Zastanawiasz się, jak hodować storczyki w szkle? Najprościej byłoby, gdy roślinę można było wyjąć. Dzięki temu będziesz mógł ją nawodnić poza pojemnikiem, a tym samym zmniejszyć ryzyko gnicia korzeni.  

Jeśli nie masz takiej możliwości, należy zadbać przede wszystkim o właściwe podłoże. Storczyk w szkle najlepiej rośnie, gdy w naczyniu znajduje się: 

  • 2-3 cm warstwa drenażu – do tego możesz użyć keramzytu lub drobnych kamieni. Odizolują one korzenie od wody, dzięki czemu ryzyko przelania, 
  • odpowiednio gruba warstwa podłoża – najlepiej użyć specjalnej ziemi do storczyków. Znajdziesz w niej korę sosnową, łupiny orzecha kokosowego, węgiel drzewny, torf i mech torfowiec we właściwych proporcjach, dzięki czemu roślina będzie mogła zdrowo się rozwijać. 

Na górę można położyć warstwę mchu, a także ozdobne kamyczki, muszelki czy inne dekoracje, które sprawią, że kompozycja ze storczykiem będzie elegancko się prezentować. 

Po umieszczeniu rośliny w naczyniu należy regularnie ją podlewać. Najlepiej robić to za pomocą strzykawki lub pipety – dzięki temu można kontrolować ilość wlewanej wody do środka. Do naczynia należy dodać tyle płynu, aby jego poziom nie wykraczał poza warstwę drenażu. Jeśli zdarzy się, że wlejesz za dużo wody, odciągnij jej nadmiar. Pozostawiona woda na dnie naczynia będzie powoli parować, dzięki czemu w środku będzie panować specyficzny mikroklimat. 

Storczyk w szkle – nawożenie 

Wszystkie storczyki, niezależnie od sposobu uprawy, trzeba nawozić. Dzięki temu rośliny mają energię do kwitnienia. Jednak przy ich hodowli w szkle istnieje ryzyko przenawożenia, dlatego należy uważać z ilością stosowanego preparatu, a także sposobem jego aplikacji. Nie można wlać nawozu bezpośrednio do naczynia – w ten sposób łatwo doprowadzisz do porażenia korzeni. 

W przypadku storczyków na stałe umieszczonych w szkle najlepszym sposobem nawożenia jest rozpylanie na rośliny preparatu w temperaturze pokojowej rozcieńczonego w miękkiej wodzie. Natomiast jeśli możesz wyciągnąć rośliny z pojemnika, dodaj odmierzoną ilość nawozu do wody, w której namaczasz korzenie. Dzięki temu składniki mineralne trafią bezpośrednio tam, gdzie powinny. 

Storczyk w szkle – stanowisko 

Nie wiesz, gdzie postawić storczyka w szkle? Światło nie powinno padać na roślinę bezpośrednio przez cały dzień, dlatego najlepiej sprawdzą się wschodni lub zachodni parapet albo półka naprzeciwko okna południowego. Najkorzystniej, jeśli do pojemnika docierają rozproszone promienie słońca. Jednocześnie pamiętaj o tym, aby nie ustawiać storczyka w szkle w ciemnym korytarzu i całkowicie pozbawiać go światła. Bez niego roślina nie jest w stanie rozpocząć fotosyntezy, co prowadzi do jej szybkiego obumarcia. 

Problemy z uprawą storczyka w szkle 

Wiele osób, które hoduje storczyki w szkle, skarży się, że roślina traci kwiaty lub ma wyblaknięte liście. Takie problemy powodują przelewanie oraz nadmierna ekspozycja na słońce. Aby uratować swój egzemplarz, powinieneś natychmiast: 

  • wyjąć storczyka z donicy i sprawdzić stan korzeni – usuń wszystkie zgniłe i nadgniłe części, aby grzyb nie rozprzestrzeniał się dalej, 
  • posmarować obcięte miejsca specjalną maścią ogrodniczą, której składniki pomagają zapobiec rozwojowi patogenów, 
  • wymienić podłoże w szkle na nowe, 
  • posadzić storczyka na nowo i ograniczyć podlewanie. 

Niestety, jeśli bulwy zostały trwale uszkodzone, nie ma zbyt wiele szans na to, żeby storczyk wrócił do dawnego stanu. Dlatego warto stale obserwować jego stan i w razie potrzeby odpowiednio zareagować. 

Storczyk w szkle nie jest łatwą rośliną. Jednak wystarczy przestrzegać wspomnianych zasad, aby móc cieszyć się piękną dekoracją. Sprawdź! 

Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Storczyki lepiej rosną i spektakularnie kwitną. Wypróbuj tę metodę uprawy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.