Spis treści:
Żerowanie mszyc
Mszyce są niepozornymi owadami wielkości zaledwie kilku milimetrów, jednak szkody, jakie wyrządzają, są ogromne. Mają nieposkromiony apetyt i niesamowicie szybko się rozmnażają, w mgnieniu oka tworząc gigantyczne kolonie. Inwazji mszyc nie wolno lekceważyć – szkodniki te wysysają sok z roślin, doprowadzają do deformacji, przebarwień i zatrzymania wzrostu. Nie tylko osłabiają warzywa, kwiaty, krzewy czy drzewa, ale nawet narażają je na choroby, ponieważ mogą roznosić wirusy.
W Polsce występuje ok. 700 gatunków mszyc, które atakują różne rośliny żywicielskie. W tym drzewa i krzewy owocowe, zwłaszcza jabłonie, grusze, śliwy, porzeczki, maliny czy agrest. Mszyce podczas żerowania wydzielają spadź – słodką, lepką i wodnistą substancję przyciągającą inne owady. Przede wszystkim mrówki, dla których jest ona ulubionym pożywieniem. Niestety, w zamian za ten pokarm mrówki chronią mszyce przed ich naturalnymi wrogami, zwłaszcza biedronkami.
Owady te żyją w symbiozie, w której każda ze stron odnosi korzyści. Dlatego obecność mrówek na roślinach powinna zawsze być dla nas sygnałem ostrzegawczym – jeśli się pojawiły, mamy lub za chwilę będziemy mieli do czynienia z inwazją żarłocznych mszyc. Ważne jest, aby działać szybko, dzięki czemu uda nam się uniknąć powstania poważnych szkód – utraty plonu, a nawet całych roślin.
Wiosną przed mszycami trzeba chronić m.in. jabłonie. Fot. valerypetr/123RF.com
Przeczytaj również: Atakuje tuje, jałowce i cyprysiki. Dumek jałowcowy – jak rozpoznać i walczyć z groźnym szkodnikiem?
Skuteczne sposoby na mszyce
Mszyce są jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników, nie musimy jednak korzystać z agresywnej chemii, aby szybko się ich pozbyć. Mamy do dyspozycji kilka ekologicznych metod, które doskonale sobie z nimi radzą, nie szkodząc przy tym środowisku. Mszyce są mało ruchliwe, więc warto spłukiwać je silnym strumieniem wody lub usuwać je ręcznie. Możemy też przygotować oprysk z octu i wody (proporcja 1:10) z dodatkiem odrobiny szarego mydła. Dobrze sprawdzi się też napar z oregano – 1 łyżkę suszonej przyprawy zalewamy 1 szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem ok. 20 min. Po tym czasie cedzimy przez sito, mieszamy z 3 szklankami wody i wykorzystujemy jako oprysk.
Igor Bokun, ekspert z kanału Przyziemne Umiejętności na portalu YouTube, zachęca, aby mszyce zwalczać klejem entomologicznym. Ta lepka substancja tworzy na pędach barierę, dzięki której mrówki nie mogą się wspinać po roślinach, a tym samym – chronić mszyc. Preparat rozprowadzamy na dolnych częściach pni drzew lub krzewów owocowych (20-60 cm nad ziemią), a także na podpierających je palikach. Warstwę kleju najlepiej nanieść w kwietniu, zanim w ogrodzie będzie mnóstwo mszyc.
Zamiast kleju entomologicznego możemy zastosować nietypowy patent na pozbycie się mszyc i mrówek. Ekspert zdradził, że równie dobrą barierą na szkodniki może być... smar do łożysk. Nie nakładajmy go jednak bezpośrednio na korę drzew czy krzewów owocowych – najpierw szczelnie owińmy ją folią spożywczą. Podobnie jak w przypadku kleju entomologicznego, smar do łożysk nanosimy na pnie roślin nisko nad ziemią.
Źródła: deccoria.pl, Przyziemne Umiejętności/YouTube.pl
Przeczytaj również:
Jak wytępić mrówki w ogrodzie warzywnym? Ekologiczne sposoby
Jak pozbyć się pędraków z ogrodu? Naturalne metody na groźne szkodniki
Turkuć podjadek – niszczyciel ogrodu. Skuteczne sposoby na pozbycie się szkodnika