Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ochrona drzew i krzewów owocowych przed mszycami. Nietypowy patent na wyeliminowanie kolonii mszyc i mrówek

Mszyce to najgorsze szkodniki ogrodach. Wiosną pojawiają się znienacka, by wyssać życiodajne soki z naszych roślin. Uwielbiają żerować na drzewach i krzewach owocowych, przez co uzyskujemy marne, rozczarowujące plony. Jak walczyć z owadami bez stosowania agresywnych oprysków? Przedstawiamy bezpieczne i skuteczne sposoby na mszyce, które sprawdzą się w każdym ogrodzie.

Ochrona drzew i krzewów owocowych przed mszycami. Nietypowy patent na wyeliminowanie kolonii mszyc i mrówek
Porzeczka jest często atakowana przez mszyce. Fot. orestligetka/123RF.com

Spis treści:

Żerowanie mszyc

Mszyce są niepozornymi owadami wielkości zaledwie kilku milimetrów, jednak szkody, jakie wyrządzają, są ogromne. Mają nieposkromiony apetyt i niesamowicie szybko się rozmnażają, w mgnieniu oka tworząc gigantyczne kolonie. Inwazji mszyc nie wolno lekceważyć – szkodniki te wysysają sok z roślin, doprowadzają do deformacji, przebarwień i zatrzymania wzrostu. Nie tylko osłabiają warzywa, kwiaty, krzewy czy drzewa, ale nawet narażają je na choroby, ponieważ mogą roznosić wirusy.

W Polsce występuje ok. 700 gatunków mszyc, które atakują różne rośliny żywicielskie. W tym drzewa i krzewy owocowe, zwłaszcza jabłonie, grusze, śliwy, porzeczki, maliny czy agrest. Mszyce podczas żerowania wydzielają spadź – słodką, lepką i wodnistą substancję przyciągającą inne owady. Przede wszystkim mrówki, dla których jest ona ulubionym pożywieniem. Niestety, w zamian za ten pokarm mrówki chronią mszyce przed ich naturalnymi wrogami, zwłaszcza biedronkami.

Owady te żyją w symbiozie, w której każda ze stron odnosi korzyści. Dlatego obecność mrówek na roślinach powinna zawsze być dla nas sygnałem ostrzegawczym – jeśli się pojawiły, mamy lub za chwilę będziemy mieli do czynienia z inwazją żarłocznych mszyc. Ważne jest, aby działać szybko, dzięki czemu uda nam się uniknąć powstania poważnych szkód – utraty plonu, a nawet całych roślin.

Wiosną przed mszycami trzeba chronić m.in. jabłonie. Wiosną przed mszycami trzeba chronić m.in. jabłonie. Fot. valerypetr/123RF.com

Przeczytaj również: Atakuje tuje, jałowce i cyprysiki. Dumek jałowcowy – jak rozpoznać i walczyć z groźnym szkodnikiem?

Skuteczne sposoby na mszyce

Mszyce są jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników, nie musimy jednak korzystać z agresywnej chemii, aby szybko się ich pozbyć. Mamy do dyspozycji kilka ekologicznych metod, które doskonale sobie z nimi radzą, nie szkodząc przy tym środowisku. Mszyce są mało ruchliwe, więc warto spłukiwać je silnym strumieniem wody lub usuwać je ręcznie. Możemy też przygotować oprysk z octu i wody (proporcja 1:10) z dodatkiem odrobiny szarego mydła. Dobrze sprawdzi się też napar z oregano – 1 łyżkę suszonej przyprawy zalewamy 1 szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem ok. 20 min. Po tym czasie cedzimy przez sito, mieszamy z 3 szklankami wody i wykorzystujemy jako oprysk.

Igor Bokun, ekspert z kanału Przyziemne Umiejętności na portalu YouTube, zachęca, aby mszyce zwalczać klejem entomologicznym. Ta lepka substancja tworzy na pędach barierę, dzięki której mrówki nie mogą się wspinać po roślinach, a tym samym – chronić mszyc. Preparat rozprowadzamy na dolnych częściach pni drzew lub krzewów owocowych (20-60 cm nad ziemią), a także na podpierających je palikach. Warstwę kleju najlepiej nanieść w kwietniu, zanim w ogrodzie będzie mnóstwo mszyc.

Zamiast kleju entomologicznego możemy zastosować nietypowy patent na pozbycie się mszyc i mrówek. Ekspert zdradził, że równie dobrą barierą na szkodniki może być... smar do łożysk. Nie nakładajmy go jednak bezpośrednio na korę drzew czy krzewów owocowych – najpierw szczelnie owińmy ją folią spożywczą. Podobnie jak w przypadku kleju entomologicznego, smar do łożysk nanosimy na pnie roślin nisko nad ziemią.

Źródła: deccoria.pl, Przyziemne Umiejętności/YouTube.pl

Przeczytaj również:

Jak wytępić mrówki w ogrodzie warzywnym? Ekologiczne sposoby

Jak pozbyć się pędraków z ogrodu? Naturalne metody na groźne szkodniki

Turkuć podjadek – niszczyciel ogrodu. Skuteczne sposoby na pozbycie się szkodnika

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.