Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

7 powodów, przez które kwiaty pomidorów usychają i opadają. Możesz im zapobiec

Nie sposób wyobrazić sobie przydomowego warzywnika bez soczystych i pachnących pomidorów. Niestety, bardzo często się zdarza, szczególnie w uprawie pod osłonami, że kwiaty krzaków zasychają, a następnie opadają. Dlaczego tak się dzieje? Dowiedz się, dlaczego kwiaty pomidorów usychają oraz co można zrobić, aby zapobiec temu problemowi!

7 powodów, przez które kwiaty pomidorów usychają i opadają. Możesz im zapobiec
Usychanie kwiatów pomidorów to problem, z którym spotyka się wielu ogrodników. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego kwiaty pomidorów usychają? Problemy z pyłkiem

Jednym z powodów, dlaczego kwiaty pomidorów usychają i opadają, jest pyłek, który skleja się między sobą i nie może brać udziału w procesie wiązania owoców. Przyczyną tego jest zbyt wysoka wilgotność podłoża. W szklarni nie powinna ona przekraczać 65 proc., gdyż wówczas pyłek ulega nadmiernemu zwilżeniu. W związku z tym należy zadbać o odpowiednią wentylację oraz ściółkowania podłoża, aby ograniczyć parowanie wody. Ważne jest także regularne podlewanie pomidorów. Nawadniać krzaki należy rano, a nie wieczorem.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, na noc warto pozostawić przewiew pod osłonami. Dobrze by było zastosować w szklarni wietrzniki w dachu, które odprowadzą ciepłe powietrze, a na suficie nie będzie zbierać się para wodna.

Jeśli pyłek traci na jakości i staje się jałowy, przyczyną może być nadmiernie wysoka temperatura, zwłaszcza podczas upałów. Wówczas w szklarni i pod osłonami panują dość specyficzne warunki, gdyż jest tam znacznie cieplej niż na zewnątrz. Aby obniżyć temperaturę, należy zapewnić pomidorom odpowiednią wentylację. Ponadto szklarnię można cieniować wapnem, białą włókniną lub siatkę cieniującą. Dzięki temu można obniżyć temperaturę nawet o 5-7 stopni.

Zasychanie kwiatów pomidora a zbyt niska wilgotność podłoża

Kolejną przyczyną zasychania i odpadania kwiatów pomidorów może być niedobór wody. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju krzaki należy regularnie podlewać. Zbyt rzadkie nawadnianie roślin przyczynia się do osłabienia systemu korzeniowego, co powoduje słabsze pobieranie i przyswajanie składników odżywczych z gleby. W przypadku nadmiernie rozrośniętych krzaków pomidorów kwiaty mogą nie otrzymywać dostatecznej ilości niezbędnych składników pokarmowych. W rezultacie może to doprowadzić m.in. do żółknięcia szypułki, a później do opadania kwiatu.    

Zła budowa kwiatu

Dlaczego kwiaty pomidorów usychają i opadają? Jedną z przyczyn jest też nieprawidłowa budowa kwiatu uniemożliwiająca prawidłowe zapylanie. Nagle spadki temperatury, niewłaściwe nawożenia, duża kwasowość podłoża, a nawet brak lub nadmierne podlewanie są przyczynami tego stanu rzeczy.

Powszechnie wiadomo, że pomidory są roślinami samopylnymi, a ich kwiaty teoretycznie nie potrzebują zapylaczy. Natomiast aby wspomóc kwiaty krzaków po okresach stresujących, pomocne może być zapylanie przez dobroczynne owady lub przeprowadzenie zapylania ręcznego.  

Warto jednak pamiętać, że skromne małe kwiaty pomidorów nie są tak atrakcyjne dla owadów zapylających. Aby je przyciągnąć do szklarni, można ustawić w niej pojemnik z wodą, w której rozpuszczony jest cukier. Ponadto w pobliżu okien i drzwi zaleca się posadzić rośliny miododajne.

dlaczego kwiaty pomidorów usychają Przyczyną zasychania i opadania kwiatów pomidorów może być niewłaściwe nawożenie. Fot.123RF.com

Dlaczego kwiaty pomidorów usychają? Niedobory potasu i fosforu

Pomidory potrzebują wielu składników odżywczych do prawidłowego wzrostu. Z kolei niedostateczne lub nadmierne nawożenie krzaków może powodować zasychanie, żółknięcie i opadanie kwiatów pomidorów. W okresie kwitnienia i wiązania owoców rośliny szczególnie potrzebują potasu i fosforu, dzięki którym lepiej formują się owoce. Naturalnym źródłem potasu jest m.in. popiół drzewny. Jednocześnie należy praktycznie całkowicie wyeliminować nawozy azotowe.

Świetnym sposobem dodatkowego odżywiania pomidorów jest nawożenie dolistne, które pozwala na szybszą absorpcję składników pokarmowych. Nawóz podany pod korzeń jest skuteczny, jednak zbyt długo się wchłania.   

Słabe wchłanianie boru i manganu

Zasychanie i opadanie kwiatów pomidorów może być też przyczyną zbyt wysokiego pH gleby. Gdy odczyn gleby wynosi powyżej pH 6,5, krzaki gorzej przyswajają takie składniki jak bor i mangan, które są niezbędne do rozwoju kwiatów. Aby zapobiec zasychaniu i opadaniu kwiatów pomidorów, warto zastosować opryski dolistne borem (75 ml kwasu borowego na litr wody).  

Usychające kwiaty pomidorów? Przyczyną jest nadmierne zagęszczenie

Nadmierne zagęszczenie pomidorów i nieobrywanie odrostów, tzw. wilków, sprawia, że krzak karmi masę zieloną, a nie kwiaty. Dlatego obrywanie liści jest niezbędne. Zabieg ten sprawia, że pomidory uzyskają znacznie lepszy dostęp do światła, dzięki temu będą mogły skupić się na rozwoju kwiatów i zawiązywaniu owoców. Ponadto, aby zapobiec problemowi zasychania i opadania kwiatów krzewy należy sadzić w odstępach minimum 50 cm.     

Przeczytaj również: Obrywanie liści pomidorów. Jak i kiedy ogławiać krzaki, by zebrać jak największe plony?

obrywanie liści pomidorów Obrywanie liści pomidorów jest jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych mający na celu m.in. przyspieszenie dojrzewania owoców na krzaku. Fot.123RF.com

Choroby powodujące zasychania i opadania kwiatów pomidorów

Jedną z głównych przyczyn, dlaczego kwiaty pomidorów usychają i opadają, są także choroby grzybowe, zwłaszcza szara pleśń. Objawia się szarym, puszystym, pylącym nalotem oraz brunatnymi plamami, które pojawiają się na liściach. Porażone chorobą pąki kwiatowe brunatnieją i opadają, a owoce gniją. Najczęściej szara pleśń atakuje pomidory w szklarniach, inspektach i tunelach foliowych, gdzie panuje duża wilgotność powietrza, niska temperatura w granicach 15 st. C, a wietrzenie jest znacznie ograniczone.

Aby uchronić krzaki przed chorobą, warto zadbać o właściwą profilaktykę. Warto przede wszystkim dobrze wietrzyć szklarnie, tunele foliowe oraz inspekty, w których rosną pomidory. Istotne znaczenie mają odpowiednio przeprowadzane zabiegi pielęgnacje roślin, m.in. usuwanie liści. W przypadku zaobserwowanie pierwszych objawów szarej pleśni na pomidorach konieczne jest zastosowanie chemicznych oprysków lub domowych sposobów na choroby grzybowe.    

Przeczytaj również: Ogławianie - na czym polega zabieg i dlaczego jest tak ważny?

ogławianie pomidorów Każdy ogrodnik chce, aby jego ogród prezentował się efektownie, a rośliny były zdrowe i okazałe. Aby tak się stało, należy zadbać o właściwą pielęgnację. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.