Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Serduszka okazała zachwyca romantycznymi kwiatami. Jak uprawiać ją ogrodzie?

Romantyczny klimat we własnym ogrodzie? Czemu nie! Taki rezultat uzyskasz z serduszką – rośliną, która nazwę zawdzięcza oryginalnym kształtom kwiatów. Przypominają one serca, a do tego mają zjawiskowy różowy kolor. Nic dziwnego, że amatorzy ogrodnictwa chcą ją uprawiać. Ale jak to robić, by ten gatunek pięknie rósł przez lata?

Serduszka okazała zachwyca romantycznymi kwiatami. Jak uprawiać ją ogrodzie?
Serduszkę wyróżniają niezwykłe kwiaty. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Serduszka okazała – charakterystyka

Serduszka okazała (Dicentra spectabilis) to bardzo charakterystyczna roślina, którą trudno pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem. Wygląda niczym ogromny bukiet serc, jest bardzo delikatna, boi się silnego słońca, ale wygląda pięknie przez bardzo długi czas. Swoim pięknem może zachwycać nawet przez kilkadziesiąt lat, co jest naprawdę imponującym wynikiem.

Serduszki, czyli ciekawe byliny, występują w wielu różnych formach. Można się spotkać zarówno z okazałymi, gotowymi do wzrostu krzewami, jak i z pnączami oraz niskimi roślinkami. W ogrodach najczęściej ma się do czynienia z serduszkami okazałymi o gęstym pokroju o wysokości od 60 do około 80 cm. Cechą charakterystyczną serduszek są ponadto niebieskozielone pierzaste liście, które przywołują skojarzenia z lubczykiem.

W okresie kwitnienia serduszka prezentuje się przepięknie i może być atrakcyjną dekoracją każdej wiosennej, zacienionej rabaty.

Serduszka okazała dorasta do około 80 cm wysokości. Fot. 123RF/PICSEL

Serduszka — kwitnienie

Pierwsze kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu. To właśnie na przełomie wiosny i lata zaczynają być dostrzegalne spłaszczone różowe kielichy przybierające kształt bijącego organu. Wyrastają z nich wąskie, białe płatki o formie wydłużonej, wypływającej z wnętrza kwiatu kropli.

Kwiaty serduszek są bardzo charakterystyczne i tworzą okazały kwiatostan. Składa się na niego jednostronne grono wzdłuż długiego, sztywnego pędu, który lekko przewiesza się w górnej części.

Kwitnące kępy mogą mieć wysokość około metra, natomiast dużo lepiej prezentują się jako pojedyncze egzemplarze, niż rosnąc w większym skupisku.

Serduszka zachwyca urodą przez krótki czas, bo już latem kwiaty zasychają i żółkną. Powracają dopiero w kolejnym sezonie.

Serduszka zakwita na przełomie maja i czerwca. Fot. 123RF/PICSEL

Serduszka okazała — odmiany

Zdecydowanie największą popularnością wśród serduszek cieszą się serduszki okazałe (łac. Lamprocapnos spectabilis). W tej grupie można jednak wyróżnić poszczególne odmiany, które różnią się między sobą barwą kwiatów lub liści. To na przykład:

 • „Alba” (kwitnie na biało),
 • „Gold Heart” (z różowymi kwiatami i złotymi liśćmi),
 • „Valentine” (z czerwonymi kwiatami).

Poszczególne odmiany można dobierać na przykład według tego, jakie inne rośliny zasadziło się dotychczas w ogrodzie. Na przykład odmiana „Alba” będzie się komponować z większością kolorów.

Oryginalną urodą wyróżniają się też inne gatunki tworzące kępy, między innymi:

 • serduszka piękna (łac. Dicentra formosa),
 • serduszka osobliwa (łac. Dicentra peregrina),
 • serduszka wspaniała (łac. Dicentra eximia).

Na uwagę zasługuje także oplatająca długimi pędami podpory serduszka pnąca, czyli Dicentra scandens.

Niektóre odmiany serduszkowców kwitną na biało. Fot. 123RF/PICSEL

Serduszka okazała — uprawa

Uprawiając serduszkę, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, póki liście i pędy nie są zielone, nie ścinaj ich. Działają one bowiem odżywczo na powstające blisko ziemi pąki. Te są niezbędne do ponownego kwitnienia w przyszłym sezonie. Gdy już usuniesz martwe liście (pojawią się wraz z przekwitnięciem) z podłoża, zaznacz miejsce występowania korzeni rośliny, by ich przypadkowo nie uszkodzić.

Serduszkę dobrze jest zasadzić nieopodal takich bylin o bujnym ulistnieniu, które późno rozpoczynają swoją wegetację. Przykładem są:

 • zawilce japońskie,
 • funkie,
 • świecznice.

Takie usytuowanie będzie bardzo sprzyjające, bo wspomniane rośliny latem osłonią serduszkę, a wiosną nie będą jej zabierać potrzebnego miejsca.

Najlepiej sadzić serduszkę obok roślin, które nie będą osłaniać jej od słońca. Fot. Getty Images

 • Stanowisko dla serduszek

Jeśli zależy ci na tym, by przez długie lata cieszyć się urodą opisywanych roślin, musisz im zapewnić odpowiednie warunki wzrostu. Zacznij od dobrania odpowiedniego stanowiska, które jest kluczowe dla rozrostu i obfitego kwitnięcia.

Serduszka okazałe najbardziej preferują cień i półcień, dlatego zawsze powinny być odpowiednio osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca.

Jeśli chodzi o idealną glebę, to powinna ona być:

 • stale lekko wilgotna,
 • próchnicza,
 • żyzna,
 • przepuszczalna,
 • średnio zasobna,
 • o odczynie obojętnym (w przypadku młodych osobników) lub kwaśnym (w przypadku starszych roślin).

 • Sadzenie

Zanim zasadzisz serduszkę, najpierw przygotuj na nią miejsce, przekopując ziemię i mieszając ją z kompostem. Bryłę korzeniową, jeszcze przed umieszczeniem w glebie, nawodnij, na przykład wstawiając na kilka godzin do wiadra. Gdy już będzie gotowa, włóż ją w głąb, obsyp ziemią i obficie podlej.

Młode rośliny koniecznie zabezpiecz na okres zimowy, na przykład trocinami. Na szczęście rośliny kilkuletnie nie wymagają już tego zabiegu, ponieważ wykazują mrozoodporność.

 • Podlewanie serduszek

Serduszka zawsze trzeba dość mocno podlewać, bo niezbyt dobrze znoszą okresy suszy. Natomiast jeśli wiosna obfituje w deszcz, to już nie ma konieczności dodatkowego nawadniania.

 • Zasady nawożenia

Wiosną musisz pamiętać o dostarczaniu roślinie niezbędnych składników odżywczych. Nawożenie sprawia, że roślina jest w stanie bardziej obficie kwitnąć.

Do zasilania rośliny najlepiej wybierać preparaty ze zwiększoną ilością potasu i fosforu oraz mniejszą ilością azotu. Sugeruj się informacjami na opakowaniu – możesz wybrać produkt przeznaczony dla wszystkich roślin kwitnących.

Serduszka wymaga częstego podlewania i nawożenia. Fot. 123RF/PICSEL

 • Rozmnażanie rośliny

Rozmnażanie serduszki należy do czynności prostych i intuicyjnych. Spokojnie powinien sobie z tym poradzić nawet początkujący ogrodnik.

Podziału dokonuje się na trzy sposoby – poprzez:

 • dzielenie bryły korzeniowej,
 • wysiew z nasion,
 • sadzonkowanie pędów bocznych.

To pierwsze wykonuje się zazwyczaj albo w marcu, albo już po zakończeniu kwitnienia rośliny. Trzeba ją wykopać i z umiarem podzielić korzeń. Takie „zalążki” sadzi się następnie w miejsce docelowe.

W przypadku wysiewu z nasion umieszcza się je w inspekcie (wiosną) lub w rozsadniku (jesienią). Ten sposób ma jednak spory minus: pozyskane rośliny mogą nie być aż tak efektowne jak egzemplarze mateczne.

Jeśli natomiast wybierasz metodę sadzonkowania pędów bocznych, to przygotuj się na to wczesną wiosną. Obok serduszki postaw donice wypełnioną torfem oraz kompostem. Włóż do nich młode pędy i przysyp ziemią. Gdy tylko odbiją, przetransportuj je następnie do inspektu, gdzie będą intensywnie podlewane.

 • Choroby i szkodniki

Serduszka jest mało podatna na choroby i szkodniki. Zwykle nie zagrażają jej ani choroby grzybowe, ani insekty.

Trudno o piękniejszą i bardziej oryginalną roślinę w ogrodzie. Fot. Getty Images

Serduszka okazała — zastosowanie w ogrodzie

Serduszka to roślina, która zachwyca swoimi oryginalnymi kwiatami, a przy tym nie jest zbyt skomplikowana w uprawie. Można się w niej zakochać już od samego patrzenia, na co wpływ niewątpliwie ma wybarwienie kwiatów oraz ich ciekawy kształt. Za cieniste stanowisko i w miarę wilgotną glebę odwdzięczy się naprawdę wyjątkowym kwitnieniem i stworzy romantyczny klimat w ogrodzie.

Jeśli tylko dysponujesz odpowiednimi warunkami i chęcią do uprawy w ogrodzie, warto ją zasadzić na swoim gruncie. Zwłaszcza że upragniony rezultat może się powtarzać z sezonu na sezon.

Przeczytaj:

Jakie kwiaty posadzić do doniczki na taras? Sprawdź, które sprawdzą się u ciebie

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.