Porady ogrodnicze

Oprysk o wyjątkowych właściwościach. Pobudza kwitnienie i wytruwa szkodniki roślin

Mogłoby się wydawać, że mikroorganizmy to szkodniki, które pustoszą uprawy i zbiory. Kojarzą się z czymś złym. Jednak okazuje się, że mogą one być bardzo pożyteczne i sprawdzą się w niejednym ogrodzie. Warto poznać podstawowe zasady opryskiwania mikroorganizmami.

Oprysk o wyjątkowych właściwościach. Pobudza kwitnienie i wytruwa szkodniki roślin
Czym są opryski z mikroorganizmami? Wyjaśniamy Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

„Dobre” bakterie ogrodowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Wykorzystywane w ogrodnictwie mikroorganizmy to bakterie, a więc grupa jedno- lub wielokomórkowców. Przybierają różne kształty, od kulistego, przez pałeczkowaty albo spiralny. Niektóre mają zdolność do łączenia się ze sobą, przez co tworzą charakterystyczne rozproszone układy przestrzenne.

Bakterie naturalnie występują w wielu środowiskach na całej planecie. Bytują na innych organizmach, w glebie lub w wodzie. W wersji syntetycznej, w dużym stężeniu, można je spotkać w specjalistycznych preparatach.

Mikroorganizmy pomocne w walce ze szkodnikami

Bakterie odgrywają kluczową rolę w kontekście wszystkich cykli biogeochemicznych. W dużej mierze odpowiadają za procesy fermentacji i gnicia, za trawienie pokarmów oraz za produkcję składników odżywczych i witamin. Zakres ich możliwości jest więc naprawdę szeroki.

Jak to się ma do walki ze szkodnikami w ogrodzie? Otóż warto mieć na uwadze, że schorzenia u roślin najczęściej są wywoływane przez mikroorganizmy chorobotwórcze. Tymczasem każdy organizm chorobotwórczy ma swojego naturalnego wroga. Najczęściej takimi „obrońcami roślin” są starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii, pochodzące z naturalnych, zdrowych upraw. Zastosowanie oprysków ze specjalnie dobranych nieinfekcyjnych bakterii jest dla organizmów chorobotwórczych równoznaczne z zaaplikowaniem trucizny.

Dzięki opryskom można zahamować lub całkowicie uniemożliwić rozwój wielu niebezpiecznych dla roślin chorób. Poza tym prewencyjne zastosowanie takiego środka zmniejsza też prawdopodobieństwo porażenia rośliny przez organizmy patogeniczne.

Idealnie, jeśli zakupiony preparat nie ma okresu karencji i prewencji oraz jest wolny od technologii GMO.

Przeczytaj: Ten oprysk sprawi, że za jednym razem pozbędziesz się większości szkodników z drzew i krzewów

Konkretne zastosowania

W jakim kontekście warto zastosować preparaty z mikroorganizmami? Możliwości jest wiele. Te środki okażą się niezastąpione do walki z:

 • pędrakami (larwami chrząszczy),
 • mszycami.

Te pierwsze należą do najczęściej występujących ogrodowych szkodników. Żerują w glebie, uszkadzając korzenie roślin oraz trawniki. Natomiast mszyce obsiadają kwiaty, liście i pędy roślin, obniżając skuteczność całorocznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Oczywiście wspomniane szkodniki to jedynie przykłady. W rzeczywistości rośliny są podatne na występowaniu wielu innych szkód.

Jakie są największe korzyści z zastosowania oprysków z mikroorganizmami?

Jest wiele zalet, przemawiających za użyciem preparatów z mikroorganizmami. Największe korzyści to:

 • zmniejszenie się ryzyka występowania chorób wśród wielu gatunków roślin,
 • brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne (w porównaniu z zastosowaniem oprysków chemicznych),
 • zwiększenie plonów oraz poprawa smaku warzyw i owoców (w przypadku upraw rolniczych),
 • bardziej obfite zakwitanie,
 • większa siła kiełkowania,
 • naturalny sposób na poprawę kondycji,
 • brak porażeń,
 • wyższa odporność na porażenia i choroby w przyszłości,
 • lepsza struktura gleby,
 • regeneracja części roślin po takich zdarzeniach jak grad, przymrozek czy gwałtowne deszcze.

Jeszcze jednym plusem z wykorzystania mikroorganizmów jest nieszkodliwość dla ludzi, zwierząt i owadów zapylających. Zastosowanie takich biopreparatów praktycznie do zera zmniejsza konieczność korzystania z nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. Środki ze szczepami bakterii są pochodzenia organicznego, zatem są wolne od szkodliwych syntetycznych dodatków. Tym samym, stanowią dobry wybór w przypadku upraw ekologicznych.

Opryski z mikroorganizmami – jak je zastosować?

Dawkowanie preparatu z mikroorganizmami będzie się różnić w zależności od tego, z jakim konkretnie produktem ma się do czynienia. Dlatego dobierając dawkę, zawsze należy się kierować zaleceniami producenta. Na opakowaniu muszą znajdować się informacje o przykładowym rozcieńczeniu.

Najczęściej opakowanie o pojemności kilkudziesięciu gramów rozpuszcza się w około 5 – 10 litrach wody. Taka ilość specyfiku powinna wystarczyć na około 100 metrów kwadratowych ogrodu.

Opryskiwanie możesz rozpocząć albo wówczas, gdy zauważysz na swoich roślinach niepokojące objawy, albo prewencyjnie. Pamiętaj jednak, że w tym pierwszym przypadku nie zawsze osiągniesz satysfakcjonujący rezultat. Czasem uszkodzonych roślin po prostu nie będzie się dało uratować. Małe szanse na przeżycie mają zwłaszcza te owoce i warzywa, które mają już mocno widoczne gnilne plamy i noszą oznaki pleśni.

Opryskiwanie wykonuj kilkukrotnie w odstępach 2 – 3 tygodniowych wiosną lub jesienią Fot. 123RF/PICSEL

Jakie dawkowanie oprysków z mikroorganizmami?

Opryskiwanie wykonuj kilkukrotnie w odstępach 2 – 3 tygodniowych (najlepiej w godzinach popołudniowych). Zmniejszaj lub zwiększaj częstotliwość, w zależności od tego, jak będą się zachowywać rośliny. Więcej preparatu przyda się w momencie, gdy są one bardzo zagrożone szkodnikami i chorobami oraz bezpośrednio po przesadzaniu. Z kolei prewencyjne obfite opryskiwanie sprawdzi się tuż przed zawiązywaniem pąków kwiatowych – dzięki temu kwitnienie i owocowanie będzie bardziej okazałe.

Co istotne, specyfik z mikroorganizmami możesz zastosować w dowolnym wybranym przez siebie okresie wegetacji. Nie ma więc znaczenia, czy oprysk odbywa się na wiosnę, czy na jesień. Natomiast niektórzy ogrodnicy są zdania, że najlepsze rezultaty uzyskuje się wówczas, gdy profilaktyczne opryski przeprowadza się już od wczesnej wiosny.Warto wiedzieć, że potraktowane takim produktem owoce i warzywa można zbierać nawet zaraz po oprysku.

Co ma wpływ na skuteczność preparatu z mikroorganizmami?

Jest co najmniej kilka czynników wpływających na skuteczność preparatu zawierającego mikroorganizmy.

Jednym z nich jest poziom wilgotności powietrza. Opryski najlepiej wykonywać się przy pochmurnej letniej pogodzie, gdy jest parno.

Kolejna kwestia to rodzaj użytej do stworzenia preparatu wody. Jej właściwości często decydują o tym, czy oprysk przyniesie oczekiwany efekt. Bardzo ważne, by nie była ona chlorowana. Bardzo dobrym pomysłem jest odstana deszczówka.

Nie bez znaczenia dla skuteczności specyfiku z mikroorganizmami będzie również nasłonecznienie. Lepiej unikać bezpośredniej ekspozycji słonecznej. Jeśli decydujesz się na oprysk w najcieplejszych dniach w roku, to rób to w godzinach wieczornych. Dlaczego właśnie tak? Ponieważ promieniowanie UV może zabić organicznych „obrońców roślin”.Unikaj również mieszania produktu z innymi środkami ochrony plonów. W ten sposób tylko zaszkodzisz swoim zbiorom.

Czy opłaca się stosować opryski z mikroorganizmami?

Wiele osób, zamiast wybierać naturalne alternatywy, wybiera od razu chemiczne preparaty. Tymczasem ratunek dla wielu chorych roślin znajduje się właśnie w przyrodzie. Warto mieć tego świadomość.

Wykorzystywanie mikroorganizmów do ochrony i poprawy wzrostu roślin to sposób znany nie od dziś. Na pewno dobrze korzystać z takich sprawdzonych metod, które pozwolą przywrócić równowagę biologiczną zbiorów.

Przeczytaj również: Czy storczyki lubią słońce? Jak wybrać najlepsze stanowisko?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Oprysk o wyjątkowych właściwościach. Pobudza kwitnienie i wytruwa szkodniki roślin"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.