Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kowal bezskrzydłowy pomaga w ogrodzie. Gorzej, gdy dostanie się do domu

Kowal bezskrzydły to owad, którego można spotkać w ogrodach od wiosny do jesieni. Jest pozbawiony skrzydeł, dlatego na drzewach czy krzewach obserwuje się jego wędrówki. Jego rozmiar, wygląd i obecność wokół cennych okazów mogą budzić niepokój. Czy jest się czego obawiać? Poznaj bliżej kowala bezskrzydłego i dowiedz się, jak go zwalczyć. 

 

Kowal bezskrzydłowy pomaga w ogrodzie. Gorzej, gdy dostanie się do domu
Kowal bezskrzydły ma dwie ciemne plamki na wierzchniej stronie ciała. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kowal bezskrzydły — charakterystyka  

Kowal bezskrzydły (z łac. Pyrrhocoris apterus) często nazywany jest także "tramwajarzem" lub kowalem dwuplamkim. Należy do rodziny kowalowatych. Na wierzchniej stronie ciała dorosłych osobników można dostrzec dwie charakterystyczne plamki o ciemnym zabarwieniu. Czułki owadów są dość długie i czarne, a na ich powierzchni uwidaczniają się pomarańczowe plamy. Na zakończeniach czułek są ulokowane czerwone, okrągłe zgrubienia.  

Owad osiąga do 1,5 cm długości. Kowal ma 3 pary odnóży, które są zakończone przylgami — dzięki temu może się poruszać również w pionowej pozycji. Tramwajarze żyją w licznych gromadach, które mogą się składać nawet z kilku tysięcy osobników. Zamieszkują szczeliny w murach, drzewach i płotach. Bardzo często można je spotkać na cmentarzach i w opuszczonych budynkach.  

Ciekawostką dotyczącą kowali bezskrzydłych jest to, że wśród przedstawicieli tego gatunku można wyróżnić zarówno osobniki pozbawione skrzydeł, jak i te, które są w nie wyposażone. Co ważne, nawet jeśli "tramwajarze" mają skrzydła, to bardzo rzadko z nich korzystają. Preferują poruszanie się za pomocą odnóży.  

Równie ciekawy jest sposób, w jaki owady oddychają. Na odwłokach kowali znajdują się specjalne czułki, które rejestrują ruchy powietrza. Często zdziwienie budzi fakt, że w gromadzie zauważa się osobniki, których tułowie są połączone. Otóż oznacza to, że właśnie dochodzi między nimi do kopulacji, która może trwać nawet do 7 dni.  

Czy kowal dwukropki jest groźny dla człowieka? 

Kowale zawsze występują w licznych gromadach, dlatego może się wydawać, że są poważnym zagrożeniem dla ludzi. Prawda jest jednak taka, że "tramwajarze" nie gryzą i choć ich duże ilości mogą wzbudzać niepokój u tych, którzy owadów nie lubią, to nie mają oni czego się obawiać ze strony niegroźnych stworzeń.  

Bardzo problematyczne jest to, że latem liczne osobniki pokrywają meble ogrodowe czy ławki w parkach. Przez to często nie ma gdzie usiąść, a widok może być odstraszający dla dzieci czy tych, którzy owadów boją się bardziej niż czegokolwiek innego. Warto także pamiętać, że "tramwajarze" chętnie wchodzą do domu.  

Gdy do pomieszczenia wtargnie spora gromada kowali bezskrzydłych, w pomieszczeniu będzie wyczuwalna wyraźna i nieprzyjemna woń wytwarzana przez nie, aby odstraszyć szkodniki, które mogłyby je atakować. W takich sytuacjach warto zastosować domowe sposoby, które pomogą się pozbyć osobników z otoczenia, a w oknach zamontować moskitiery, które utrudniają im przedostanie się do wnętrz.  

Czytaj także: Szerszenie założyły gniazdo? Zastosuj ten środek, a pozbędziesz się ich szybko i skutecznie

kowal bezskrzydly Kowale bardzo często można spotkać w okolicach akacji czy lipy.Fot.123RF.com

Czy kowal bezskrzydły jest niebezpieczny dla roślin?  

Kowale bardzo często można spotkać w okolicach akacji czy lipy. Owady mogą zamieszkiwać szczeliny drzew i na pierwszy rzut oka stanowić dla nich poważne zagrożenie. Warto jednak zachować spokój: tramwajarze nie zagrażają roślinom i ich kondycji.  

Owszem, żywią się pędami lipy czy owocami kasztanów, ale dopiero wtedy, gdy opadną one na ziemię. Przy okazji warto wziąć pod uwagę, że kowale pozbawione skrzydeł zjadają martwe owady, które stanowią element uzupełniający ich diety. Można więc powiedzieć, że dbają o porządek w ogrodzie i pomagają w oczyszczaniu trawników.  

Kowale wypijają także soki, które wypływają z drzew, dlatego często można je spotkać w okolicy zranień, powstałych na gałęziach czy pniu. Możesz jednak zachować spokój: budowa i sposób życia "tramwajarzy" nie pozwalają im na to, by mogły samodzielnie wysysać sok z drzew i tym samym je osłabiać.  

Zwalczanie kowali bezskrzydłych opryskami  

Mimo że owady są w pełni bezpieczne, wielu osobom przeszkadza ich obecność. Kowale szybko się rozmnażają, przez co po krótkim czasie w wielu szczelinach murów czy drzew mogą znajdować się tysiące osobników, co może po prostu utrudniać relaksowanie się w ogrodzie czy wykonywanie w nim codziennych prac.  

Na rynku nie jest dostępny żaden oprysk chemiczny przeciwko kowalom bezskrzydłym, co najpewniej wynika z ich nieszkodliwości. Teoretycznie możliwe byłoby zastosowanie przeciwko tramwajarzom oprysków owadobójczych, jednak nie jest to zalecane przez producentów.  

Choć udałoby się pozbyć części osobników, to przy okazji mieszanki wywarłyby negatywny wpływ na środowisko. Warto pamiętać, że używanie oprysków chemicznych powinno stanowić ostateczne rozwiązanie, po wykorzystaniu ekologicznych, bezpiecznych i domowych sposobów na walkę z owadami. 

Czytaj także: Turkuć podjadek. Najlepsze sposoby na pozbycie się szkodnika

kowal bezskrzydły Kowale bezskrzydłe są nieszkodliwe dla ludzi. Fot.123RF.com

Domowe sposoby na pozbycie się tramwajarzy  

Teoretycznie można stosować przeciw kowalom środki odstraszające, jednak ich działanie będzie widoczne jedynie do pojawienia się pierwszych opadów deszczu. Domowym sposobem na ograniczenie liczebności osobników jest przede wszystkim mechaniczne niszczenie gromad za pomocą silnego strumienia wody lub przenoszenie owadów w inne miejsca: z dala od stref wypoczynkowych czy basenów.  

Wśród domowych sposobów zaleca się także:  

  • łatanie szczelin i dziur powstałych w murach czy płotach, aby nie dawać owadom możliwości zadomawiania się;  
  • unikanie sadzenia blisko domu czy tarasu drzew z tendencją do powstawania szczelin.  

Poza tymi metodami ograniczenia populacji kowali nie istnieją domowe sposoby, które umożliwiałyby ich eliminację. Pamiętaj jednak, że możesz zabezpieczyć wejścia do domu za pomocą moskitier, które będą chroniły okna, wejścia tarasowe czy balkonowe przed drobnymi owadami.  

Czy trzeba eliminować kowale bezskrzydłe?  

Warto pamiętać, że te owady nie wywierają negatywnego wpływu ani na zdrowie fizyczne człowieka, ani na kondycję okazów występujących w ogrodzie. Ich obecność może budzić dyskomfort, a u niektórych uczucie niepokoju czy obrzydzenie.  

Trzeba jednak być świadomym, że każdy element natury ma swoją rolę. Kowale pozbywają się martwych tkanek owadów z ogrodów. Na swój sposób są więc nie tylko nieszkodliwe, ale również pożyteczne. Jeśli w pobliżu domu zauważysz dużą gromadę, warto spróbować ją przenieść w miejsce oddalone od muru, na okoliczne drzewo.  

Kowale go nie uszkodzą, a będą mogły nadal wykonywać swoją pracę. Poza nieprzyjemnym zapachem w żaden sposób nie uprzykrzają ludziom życia, więc warto im pozwolić na realizowanie celów, jakie postawiła przed nimi natura. 

Kowale bezskrzydłe nie wyglądają zbyt przyjaźnie, ale są nieszkodliwe dla ludzi i okazów znajdujących się w ogrodzie. Na co dzień wykonują pożyteczne prace, polegające na zjadaniu martwych tkanek owadów, dlatego warto podchodzić do nich z neutralnym nastawieniem. Jeśli jednak ich populacja wyjątkowo Ci przeszkadza, postaw na domowe i łagodne środki ograniczenia ilość tramwajarza, nie sięgając po szkodliwe dla środowiska środki chemiczne. Wówczas zrobisz coś dobrego zarówno dla środowiska, jak i swojego ogrodu, który będzie regularnie czyszczony.  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.