Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pielęgnacja papryki w czerwcu. Prowadzenie, przycinanie, nawożenie – co zrobić, żeby dobrze owocowała

Papryka to smaczne i zdrowe warzywo wykorzystywane w wielu przepisach kulinarnych. Z jej udziałem można przygotować lekką sałatkę, swojskie leczo czy sycący gulasz. Nic dziwnego, że mnóstwo ogrodników uprawia paprykę w ogródkach. Warto wiedzieć, w jaki sposób powinno się ją pielęgnować. Czerwiec to czas przeprowadzenia kluczowych zabiegów. Jakich? Podpowiadamy.

Pielęgnacja papryki w czerwcu. Prowadzenie, przycinanie, nawożenie – co zrobić, żeby dobrze owocowała
Pielęgnacja papryki w czerwcu jest szczególnie ważna. Wpływa na prawidłowy rozwój oraz owocowanie. Fot. yuris010/123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja papryki w czerwcu – najważniejsze zabiegi

Papryka to roślina wywodząca się z rodziny psiankowatych. Wyróżniamy wiele rozmaitych odmian papryki, a każda z nich może się różnić od siebie zarówno wyglądem, jak i smakiem. Poszczególne rodzaje owego warzywa są wykorzystywane w kulinariach. Papryka stanowi nieodzowny składnik dań takich jak gulasz, leczo czy ratatouille.

Każdy ogrodnik uprawiający paprykę marzy o dorodnych i smacznych plonach. Z tego względu warto pamiętać o istotnych zabiegach pielęgnacyjnych, które przeprowadza się w czerwcu. O co konkretnie chodzi?

Po pierwsze, gdy sadzonka zaczyna się rozwijać, to wówczas warto zwrócić uwagę dolne liście, które dotykają ziemi. Są one bardziej narażone na choroby grzybowe, wobec czego lepiej się ich pozbyć.

W czerwcu warto wykonać oprysk z czosnku i cebuli. To ochroni paprykę przed szkodnikami. Fot.yuris010/123RF.com 

Co więcej, w przypadku, gdy na pierwszym rozwidleniu papryki (z pędu głównego na kolejne pędy) powstanie kwiat, to należy go usunąć. Dzięki temu można wzmocnić młode rośliny – skoncentrują się one wówczas na rozwoju systemu korzeniowego, co przełoży się na ich lepszą kondycję w przyszłości.

W czerwcu można również przeprowadzić oprysk papryki za pomocą naturalnego preparatu z czosnku i cebuli. Dzięki niemu można zmniejszyć ryzyko zaatakowania roślin przez szkodniki.

Paprykę można również ściółkować. Tego rodzaju zabieg pomoże w utrzymaniu wilgoci w glebie, a także ograniczy rozwój chwastów. Do ściółkowania papryki często wykorzystuje się słomę, biowłókninę bądź korę drzew iglastych.

Przeczytaj również: Kwiaty papryki – obrywać czy nie? Co robić, gdy papryka szybko kwitnie

Na ile pędów prowadzić paprykę?

W trakcie wzrostu papryka może rozwijać się na dwóch, trzech, a rzadziej czterech pędach. Najczęściej ogrodnicy prowadzą uprawę na dwóch bądź trzech łodygach. W takiej sytuacji istotne jest regularne odcinanie słabszych pędów bocznych w taki sposób, by zostały jedynie dwa lub trzy pędy wychodzące z pędu głównego. Dzięki temu można zapewnić lepszą cyrkulację powietrza (a tym samym zredukować ryzyko wystąpienia chorób) oraz ułatwić roślinie dostęp do światła.

Warto mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem rośliny, pędy powinno się podwiązywać do podpór. Pędy obcinamy ostrym sekatorem. Dobrze również pamiętać o tym, by dezynfekować narzędzie pomiędzy cięciem poszczególnych roślin, ze względu na ryzyko przypadkowego przeniesienia ewentualnej choroby.

Podstawą w uprawie papryki jest odpowiednie ściółkowanie. Fot. Larysa Stefanuyk/123RF.com

Co zrobić, żeby papryka miała dużo owoców?

Co należy zrobić, aby papryka wydała na świat dużo dobrych jakościowo owoców? Przede wszystkim warto skupić się na zabiegach opisanych wcześniej. Regularne pozbywanie się pędów bocznych oraz pierwszych kwiatów wzmocni roślinę i w późniejszej fazie rozwoju poskutkuje uzyskaniem bardziej obfitego plonu.

Nie należy również zapominać o regularnym podlewaniu papryki. Ważne jest jednak to, by nie dopuścić do zbytniej wilgoci podłoża – wówczas wzrasta ryzyko zgnicia korzeni.

Papryka potrzebuje dużo światła słonecznego. Wobec tego dobrze jest zapewnić jej odpowiednio nasłonecznione stanowisko. Warto też zadbać o właściwą temperaturę (około 25 stopni Celsjusza). Nierzadko konieczne okazuje się umieszczenie roślin pod tunelem bądź w szklarni.

Przeczytaj również: Jak mieć dużo zdrowej papryki? Ogrodnicy podają 8 złotych rad na bogatą uprawę

Czym nawozić paprykę?

Aby uzyskać wiele dorodnych owoców papryki, ogrodnicy stosują także nawozy. Dostarczanie składników odżywczych jest niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny. Czym konkretnie powinno się nawozić paprykę? Dobrze wykorzystać biohumus, który poprawi strukturę gleby oraz wzbogaci jej skład.

Kiedy powinno się zacząć nawożenie? Pierwsze zasilenie roślin należy wykonać, gdy rozsada ma około 5 tygodni. Potem biohumus powinno się stosować co około 3 tygodnie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj też:

Papryka to lubi, włóż pod korzeń podczas sadzenia. Sposób na zdrową i dorodną paprykę

Wpływ ogórków na pomidory i pomidorów na paprykę. Dobre sąsiedztwo i rozstaw to podstawa

Papryka kocha ciepło. Jak ją pielęgnować, żeby szybko dojrzewała i dłużej dawała owoce?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.