Spis treści:
Rozsada papryki – najważniejsze zasady
Samodzielna uprawa papryki przynosi wiele satysfakcji, choć nie jest najłatwiejsza. Przede wszystkim ze względu na fakt, że są to warzywa wymagające, wybitnie ciepłolubne i mające długi okres wegetacji. Musimy pamiętać zwłaszcza o tym, że w naszym klimacie paprykę możemy uprawiać wyłącznie z rozsady. Przygotowujemy ją wcześnie – już w marcu, wysiewając nasiona do doniczek wypełnionych sterylnym, żyznym podłożem o pH 5,5-7,0 (możemy wykorzystać ziemię kompostową lub mieszankę odkwaszonego torfu i piasku).
Już na starcie papryka potrzebuje ciepła i wilgoci. Rozsadę przetrzymujemy na słonecznym parapecie, zapewniając jej temperaturę minimum 22°C (podczas dalszej uprawy w ogrodzie 20-26°C) i systematycznie podlewając. Gdy rośliny wytworzą 2-3 liście właściwe, przepikowujemy je do większych pojemników i w tym momencie możemy rozpocząć nawożenie. Rozsadę papryki zasilamy z ostrożnością, najlepiej naturalnymi nawozami, np. biohumusem czy gnojówką z pokrzywy. Sadzonki przed posadzeniem w ogrodzie hartujemy przez tydzień, wynosząc je na kilka godzin dziennie na zewnątrz. Mogą znaleźć się na stałych stanowiskach dopiero w drugiej połowie maja lub nawet później, jeśli zanosi się jeszcze na wiosenne przymrozki.
Uprawa papryki jest dość wymagająca, ale przynosi wiele satysfakcji. Fot. Madelein_Wolf/CanvaPro
Przeczytaj również: Dlaczego szczypior żółknie? Sposób na zasychające końcówki szczypioru cebuli
Czy obrywać pierwsze kwiaty papryki?
Jeśli liczymy na udane plony papryki, nie możemy zapominać o jednym niezwykle ważnym zabiegu. Mowa o usuwaniu pierwszego kwiatu papryki, który może pojawić się na roślinie, zanim jeszcze zostanie posadzona w gruncie. Obserwujmy swoje sadzonki – w odpowiednich warunkach na rozgałęzieniu głównego pędu pojawi się pąk kwiatowy, który otworzy się jako pierwszy. Oberwijmy go bez wahania!
Jeśli tego nie zrobimy, roślina przeznaczy większość składników pokarmowych na wytworzenie pojedynczego, dużego owocu, ale często zniekształconego. Pozostałe kwiaty, które rozwiną się później, otrzymają ich znacznie mniej, więc zawiązane później owoce będą niewielkie, o ile w ogóle się pojawią. Zahamowany zostanie także wzrost rośliny. Obrywanie pierwszych kwiatów papryki to zabieg bardzo prosty i dający doskonałe efekty. Nie tylko otrzymamy więcej kształtnych, dorodnych owoców, ale również pobudzimy roślinę do lepszego rozkrzewienia się oraz wytworzenia zielonej masy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zrób jedną rzecz przed siewem. Marchew wykiełkuje w kilka dni
10 błędów podczas sadzenia pomidorów. Poradnik nie tylko dla poczatkującego ogrodnika
Warto o tym wiedzieć. Ogórki będą zdrowo rosły, zbierzesz duży plon