Spis treści:
- Czy marchewkę można wysiać w maju?
- Najlepsze odmiany marchewki
- Jak przyspieszyć kiełkowanie marchewki?
Czy marchewkę można wysiać w maju?
Marchew jest warzywem stosunkowo łatwym w uprawie – potrzebuje dużo światła słonecznego, żyznej i próchniczej gleby, a także umiarkowanej wilgotności podłoża. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu (warzywo nie znosi przesadzania), do wyznaczonych uprzednio rzędów. Marchew można siać jesienią, choć najbardziej popularnym czasem na zasiewanie tego warzywa jest wiosna. Dzięki temu warzywa mają wystarczająco dużo czasu na rozwój przed zbiorami.
Można to zrobić od marca do maja, choć wszystko zależy od wybranej odmiany. Do końca kwietnia wysiewamy marchew na zbiór wczesny, która ma krótszy okres wegetacji. Pierwsza połowa maja to dobry czas na wysiew większości odmian średnio późnych, z kolei druga połowa maja to ostatni dzwonek dla odmian późnych. Nasiona sieje się na głębokości 1-2 cm (warto przy tym pamiętać, że zbyt głęboki siew marchwi przyczynia się do późnienia wschodów oraz zaburzenia rozwojowego u roślin).
W zależności od odmiany marchewkę można wysiewać od marca aż do maja. Fot.strelchanka/123RF.com
Najlepsze odmiany marchewki
Istnieje wiele odmian marchwi, różniących się kształtem i wielkością korzenia, kolorem, smakiem, długością okresu wegetacyjnego, odpornością na choroby czy mróz oraz trwałością w przechowywaniu. W zależności od długości okresu rozwoju rozróżniamy odmiany wczesne, średnio wczesne, średnio późne oraz późne. Największą popularnością wśród ogrodników cieszą się takie odmiany, jak:
- Favorit – średnio późna odmiana o okresie wegetacji 140-150 dni. Tworzy gładkie, walcowate, pomarańczowe, średniej długości korzenie o długości około 20 cm. Polecana jest bezpośrednio do spożycia, przetwarzania lub przechowywania.
- Perfekcja – późna odmiana o okresie wegetacji wynoszącym 150 dni. Jej korzenie są walcowate, o długości około 16-19 cm. Doskonale nadaje się do długiego przechowywania.
- Flacoro – odmiana późna, bardzo plenna i odporna na pękanie. Tworzy gładkie korzenie w kolorze pomarańczowym o długości 30 cm. Okres wegetacji wynosi 130-160 dni.
- Finezja – późna odmiana o okresie wegetacji 140-150 dni. Jest bardzo plenna, tworzy gładkie, lekko stożkowe o zaostrzonej nasadzie korzenie z pomarańczowo-czerwonym pokrojem.
- Bolero – wczesna i plenna odmiana, doskonale sprawdza się w uprawie zarówno na zbiór wczesny, jak i opóźniony. Tworzy soczysty i bardzo smaczny korzeń, nadaje się do bezpośredniego spożycia na surowo czy po ugotowaniu. Odmiana ta uznawana jest za jedną z najlepszych do przechowywania.
Istnieje wiele odmian marchwi różniących się m.in. smakiem i wyglądem korzeni. Fot.fotinas/123RF.com
Jak przyspieszyć kiełkowanie marchewki?
Nasiona marchewki mają grubą i gęstą skorupę, co sprawia, że kiełkowanie może trwać nawet do miesiąca. Na szczęście mam sprawdzony sposób na przyspieszenie tego procesu, dzięki czemu pierwsze wschody będą widoczne już po kilku dniach. Patent ten podpowiedziała mi moja mama, która co roku zbiera obfite plony marchwi. Aby przyspieszyć kiełkowanie nasion, wystarczy wykonać kilka prostych kroków.
- Przełóż nasiona marchwi do pojemnika i zalej je odrobiną ciepłego mleka (40 st. C).
- Przykryj nasiona folią spożywczą i pozostaw na 10-12 godzin.
- Po upływie tego czasu rozłóż nasiona na papierze i pozostaw do wyschnięcia.
- Teraz możesz przystąpić do wysiewu marchwi do gruntu.
Taka metoda pomoże przyspieszyć kiełkowanie marchewki nawet o kilka tygodni! Dzięki temu zmiękczymy ich twardą skorupkę, co ułatwi im wchłanianie wody i składników odżywczych. Poza tym mleko stanowi bogactwo substancji pokarmowych, które mogą znacząco wpływać na rozwój przyszłych roślin. Oprócz tego nasiona zyskują dodatkową warstwę ochronną, gdyż jest to naturalny środek przeciwdrobnoustrojowy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak wzmocnić sadzonki pomidorów tuż po posadzeniu? Będą silniejsze i się rozkrzewią
Sadzenie kalafiora krok po kroku. Najlepsze odmiany i sąsiedztwo dla kalafiora
Jak zapewnić ogórkom zdrowy start? Przygotuj roztwór i namocz nasiona przed siewem