Spis treści:
- Jak wygląda szałwia muszkatołowa? Jej kwiaty zachwycają
- Uprawa szałwii muszkatołowej. O czym pamiętać?
- Szałwia muszkatołowa – zastosowanie w ogrodzie
- Jakie właściwości ma szałwia muszkatołowa? Przyprawa i roślina lecznicza
Jak wygląda szałwia muszkatołowa? Jej kwiaty zachwycają
Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) to bylina lub roślina dwuletnia (w polskim klimacie) charakteryzująca się liśćmi tworzącymi rozetę. Może osiągać wysokość około 1,5 m. Zapach łodygi przywodzi na myśl gałkę muszkatołową, z tego względu ta odmiana szałwii jest określana mianem "muszkatołowej". Owoce szałwii mają formę rozłupni, z kolei kwiaty wyrastają z pędów i przybierają kolor jasnofioletowy, jasnoróżowy lub jasnoniebieski.
Zachwycające kwiatostany szałwii muszkatołowej w połączeniu z jej okazałymi liśćmi sprawiają, że roślina przykuwa uwagę.
Wyświetl ten post na Instagramie
Uprawa szałwii muszkatołowej. O czym pamiętać?
Ze względu na swoje walory estetyczne, szałwia muszkatołowa to często wybierana roślina do ogrodu lub na działkę. Nie jest zbyt skomplikowana w uprawie, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, by móc zapewnić jak optymalny wzrost.
- Sadzenie i stanowisko
Wybierając stanowisko dla szałwii muszkatołowej, trzeba wybrać odsłonięte miejsce – roślina bardzo lubi słońce. Do gruntu można ją sadzić w okresie letnim. Warto także przekopać podłoże przed umieszczeniem w nim rośliny.
- Ziemia
Ziemia dla szałwii muszkatołowej powinna być dobrze przepuszczalna i bogata w próchnicę. Roślina preferuje podłoże wilgotne, aczkolwiek należy uważać by nie powstawał w niej nadmiar wody. Do uprawy szałwii muszkatołowej nada się ziemia o odczynie obojętnym.
- Pielęgnacja
Z reguły szałwia muszkatołowa nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów w zakresie pielęgnacji. Nie trzeba również stosować środków chroniących przed szkodnikami – roślina zazwyczaj nie ulega ich atakom. Ponadto jest mrozoodporna. Jeśli chodzi o podlewanie, warto robić to umiarkowanie, by nie doprowadzić do zastoju wody. Roślinę można również przyciąć po zakończeniu kwitnienia.
- Kwitnienie
Szałwia muszkatołowa to roślina wydająca na świat piękne kwiaty, które są niebywałą ozdobą ogrodu. W jakim okresie odbywa się kwitnienie? Pierwsze kwiaty można ujrzeć już w czerwcu. Proces ten kończy się mniej więcej na koniec lipca.
- Rozmnażanie
Rozmnażanie tej rośliny nie jest skomplikowane. Nasiona szałwii muszkatołowej można siać w rozsadnikach, a następnie umieszczać w gruncie. Bardzo często roślinę rozmnaża się również poprzez sadzonki zielne.
- Zbiór
Kwiaty szałwii muszkatołowej to doskonały sposób na wykonanie niebanalnego bukietu. W okresie kwitnienia można bez przeszkód je ciąć w celu stworzenia oryginalnej kompozycji.
Szałwia muszkatołowa – zastosowanie w ogrodzie
Ze względu na swoją szczególną urodę, szałwia muszkatołowa znajduje swoj zastosowanie w ogrodzie jako roślina ozdobna. Można usytuować ją obok innych krzewów dekoracyjnych, dzięki czemu znacząco podniesie walory estetyczne ogródka. Szałwia muszkatołowa wspaniale prezentuje się na różnego rodzaju skalniakach. Bardzo często jest umieszczana samotnie – bez sąsiedztwa innych krzewów ozdobnych.
Wyświetl ten post na Instagramie
Co ciekawe, szałwię muszkatołową można uprawiać również w donicach. Wówczas można ją umiejscowić w słonecznych miejscach na tarasie lub przy altanie.
Jakie właściwości ma szałwia muszkatołowa? Przyprawa i roślina lecznicza
Szałwia muszkatołowa jest uznawana za roślinę leczniczą. Wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwutleniające (redukuje ilość wolnych rodników). Ponadto niektóre badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że szałwia może działać przeciwdepresyjnie. Wpływ olejku eterycznego z szałwii muszkatołowej oraz lawendy i majeranku może łagodzić bolesne miesiączkowanie. Jednym ze składników rzeczonego olejku eterycznego sklareol, który może przyczyniać się do zmniejszenia bóli miesiączkowych.
Wyświetl ten post na Instagramie
Szałwia muszkatołowa znajduje również zastosowanie w produkcji perfum oraz środków aromatyzujących do win. To również bardzo lubiany dodatek do dań. Jej susz to świetna przyprawa, która nadaje daniom niepowtarzalnego smaku. Można jej używać do mięs, sosów czy zup.
Źródła:
healthjade.net, opracowanie własne
Przeczytaj też:
Roślina wielu zastosowań. Zobacz, jak uprawiać szałwię w ogrodzie
Nie tylko dekoruje letni ogród, ale też leczy. Uprawa i zastosowanie szałwii lekarskiej
Pelargonie, petunie, bratki, szałwia błyszcząca – pikowanie rozsad kwiatów