Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Poprawiają jakość gleby, użyźniają i wzmacniają. Jak i kiedy stosować kwasy humusowe?

Zastanawiasz się, jak użyźnić glebę w naturalny sposób i przygotować ją na nadchodzący sezon? Doskonale nadają się do tego kwasy humusowe, które stanowią podstawowy składnik cennej próchnicy. Jakie są ich największe zalety i dlaczego warto z nich korzystać? Wyjaśniamy, jak stosować kwasy humusowe w ogrodzie.

Poprawiają jakość gleby, użyźniają i wzmacniają. Jak i kiedy stosować kwasy humusowe?
Poznaj największe zalety stosowania kwasów humusowych w ogrodzie. Fot. tanacha/123RF.com

Spis treści:

Kwasy humusowe – co to jest?

Większość roślin, które uprawiamy w przydomowych ogrodach, do zdrowego wzrostu wymaga zwłaszcza żyznej, bogatej w próchnicę ziemi. Niestety, nie zawsze gleba jest odpowiedniej jakości i może zaspokoić ich potrzeby. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam kwasy humusowe – całkowicie naturalne związki, które stanowią główny składnik próchnicy.

Kwasy humusowe są grupą związków różnorodnych pod względem chemicznym. Powstają w wyniku biochemicznego rozkładu substancji organicznych (pochodzenia roślinnego) przeprowadzanego przez mikroorganizmy. Otrzymywane są m.in. z leonardytu, naturalnej kopaliny, która zawiera nawet 90% tego rodzaju substancji, a także węgla brunatnego. Z tego względu kwasy humusowe są bogate przede wszystkim w węgiel i mają ciemny kolor (brązowożółty, brunatny lub czarny).

Wśród kwasów humusowych wymienić możemy przede wszystkim takie związki jak:

  • Kwasy huminowe – są nierozpuszczalne w wodzie w kwaśnym środowisku, więc w małym stopniu wymywają się z gleby. Często wystarczy je zastosować raz w sezonie. Mają duży wpływ na zdolność zatrzymywania wody w podłożu;

  • Kwasy fulwowe – to frakcja o małych cząsteczkach, która dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest łatwo dostępna dla korzeni roślin. Z tego względu kwasy fulwowe są szybko wykorzystywane, więc trzeba je uzupełniać kilka razy w sezonie;

  • Huminy i ulminy – stanowią praktycznie nierozpuszczalne związki. Poprawiają strukturę i przepuszczalność gleby.

Kiedy stosować kwasy humusowe? Kwasy humusowe możemy stosować w ogrodzie niezależnie od pory roku. Fot. anuta23/123RF.com

Wszystko to sprawia, że kwasy humusowe mają dobroczynny wpływ zarówno na glebę, jak i uprawiane w niej rośliny. Podnoszą jakość i żyzność podłoża oraz wzbogacają je w próchnicę, której brakuje w większości ogrodów. Sprawiają, że składniki odżywcze zawarte w ziemi są łatwo dostępne dla korzeni roślin, co przekłada się na większe i lepszej jakości plony.

Kwasy humusowe są ratunkiem dla zmęczonych, intensywnie użytkowanych gleb i szybko stwarzają warunki odpowiednie do uprawy roślin. Warto stosować je w warzywnikach, sadach i na rabatach z gatunkami ozdobnymi. W zasadzie wszędzie, gdzie chcemy poprawić jakość gleby i pobudzić rośliny do zdrowego wzrostu.

Przeczytaj również: Kiedy zacząć nawozić róże? Od tego zależy ich bujne kwitnienie latem

Zalety stosowania kwasów humusowych w ogrodzie

Zdążyliśmy już zdradzić kilka zalet kwasów humusowych, ale mają ich one dużo więcej. Jakie jeszcze korzyści wiążą się ze stosowaniem tych związków w ogrodzie? Dlaczego warto po nie sięgać? Podsumujmy największe zalety kwasów humusowych:

  • lepsza zdolność gleby do zatrzymywania wody,

  • ochrona przed suszą i erozją,

  • poprawa struktury gleby,

  • większa przepuszczalność podłoża,

  • regulowanie odczynu gleby,

  • wzbogacenie ziemi w składniki mineralne i materię organiczną,

  • ułatwienie przyswajania składników pokarmowych przez rośliny,

  • pobudzenie roślin do zdrowego wzrostu i rozbudowy korzeni,

  • wsparcie pożytecznych mikroorganizmów glebowych,

  • zabezpieczenie roślin przed chlorozą,

  • szybsze kiełkowanie nasion,

  • poprawa ogólnej kondycji i wzmocnienie roślin,

  • bezpieczeństwo stosowania i dobry wpływ na środowisko naturalne.

Jak widzimy, kwasy humusowe działają wielokierunkowo – biologicznie, fizycznie oraz chemicznie – zarówno na glebę, jak i na rośliny. Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje tego typu preparatów o naturalnym składzie. W zależności od pochodzenia zawierają różne ilości nierozpuszczalnych i rozpuszczalnych frakcji kwasów humusowych oraz szereg niezbędnych mikro- i makroelementów. Zaletą tych odżywek jest nie tylko ich naturalny skład, ale też stosunkowo niska cena w porównaniu z nawozami sztucznymi.

Kwasy humusowe dobrze działają na glebę i rośliny. Kwasy humusowe dobrze działają na glebę i rośliny. Fot. johnalexandr/123RF.com

Kiedy stosować kwasy humusowe?

Kwasy humusowe mają dobroczynny wpływ na glebę i rośliny, nie oddziałują negatywnie na środowisko oraz są przystępne cenowo. Wszystko to sprawia, że ogrodnicy chętnie wykorzystują je na swoich działkach. Co ciekawe, możemy je stosować na wszystkich typach gleb. W przypadku ziem piaszczystych możemy liczyć na poprawę zwięzłości, a ciężkich – zwiększenie przepuszczalności i rozluźnienie.

Kiedy stosować kwasy humusowe? Termin na dobrą sprawę nie ma żadnego znaczenia – ten naturalny nawóz możemy wykorzystywać w dowolnym momencie, niezależnie od pory roku. Warto użyźniać nimi zwłaszcza ubogie w próchnicę, zmęczone gleby, na których długo nie były stosowane nawozy organiczne. Kwasy humusowe są świetne do regeneracji podłoża i przygotowywania go na nadchodzący sezon wegetacyjny.

Jak stosować kwasy humusowe? Stosowanie kwasów humusowych w ogrodzie jest bardzo proste. Fot. voobino/123RF.com

Jak stosować kwasy humusowe?

Kwasami humusowymi, podobnie jak biohumusem, nie przenawozimy roślin. Możemy stosować je bezpiecznie w ogrodzie, choć podczas dawkowania zawsze najlepiej skorzystać ze wskazówek producenta danego preparatu. Ten naturalny nawóz przyda się także w domu – możemy bez obaw zasilać nim wszystkie rośliny doniczkowe. Warto te z dodawać go do kompostu, aby przyspieszyć rozkład resztek.

Jak stosować kwasy humusowe? Większość preparatów dostępna jest w formie płynnej do podlewania gleby lub opryskiwania upraw. W roztworach możemy też moczyć korzenie roślin. Na rynku znajdziemy również kwasy humusowe w postaci proszku (granulatu), które należy rozpuścić albo wymieszać bezpośrednio z glebą.

Stosowanie kwasów humusowych jest tanim i naturalnym sposobem na poprawę jakości gleby. Nie zapomnijmy po nie sięgnąć, przygotowując się na nadchodzący sezon w ogrodzie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dobroczynek gruszowy – pogromca szkodników w ogrodzie. Kiedy stosować opaski i na jakie drzewa?

Co zrobić z gałęziami drzew owocowych po przycięciu? Oto sposoby na ich praktyczne wykorzystanie w ogrodzie

Czy ziemia z kretowiska jest dobra na rozsady? Do czego używać ziemi z kretowiska

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.