Spis treści:
Napowietrzanie gleby – metoda no dig
Struktura gleby w ogrodzie ma ogromny wpływ na powodzenie naszych upraw. Od stopnia napowietrzenia podłoża oraz jego zdolności do zatrzymywania wody w dużej mierze zależy to, jakie warunki wzrostu mają rośliny. W ciężkiej, zbitej ziemi, która szybko zmienia się w nieprzepuszczalną skorupę, będą one rozwijały się nieprawidłowo. W takim podłożu korzenie roślin mają trudności z pobieraniem wody oraz składników odżywczych, a także ograniczony dostęp do tlenu.
Powszechnie uważa się, że jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest przekopywanie gleby, które możemy wykonać jesienią lub wiosną. Choć zabieg ten ma swoje zalety, wiąże się również z pewnym ryzykiem. Przekopywanie zaburza funkcjonowanie żyjących w glebie pożytecznych mikroorganizmów oraz dżdżownic. Ponadto może przyczynić się do szybszego wypłukiwania składników odżywczych z ziemi, co sprawia, że przestają być one dostępne dla korzeni roślin.
Alternatywą dla tradycyjnego przekopywania jest metoda no dig (bez kopania). Zgodnie z jej zasadami, zamiast sięgać po łopatę, zostawiamy ziemię w spokoju i pozwalamy licznym organizmom glebowym wykonać najcięższą pracę za nas. Rezygnując z przekopywania, gleba zostanie w naturalny sposób użyźniona, spulchniona i napowietrzona. Jeśli na to liczymy, musimy tylko odpowiednio przygotować grządki, wspierając pożyteczne stworzenia bytujące w podłożu.
Przekopywanie to niejedyny sposób na zbitą ziemię w ogrodzie. Fot. sergiipetruk/123RF.com
Przeczytaj również: Jaka jest najlepsza metoda na usunięcia pnia drzewa z ogrodu? Będzie szybko i skutecznie
Jak napowietrzyć glebę bez przekopywania?
Napowietrzanie gleby metodą no dig najlepiej rozpocząć jesienią lub wczesną wiosną. Opustoszałe grządki należy odchwaścić i oczyścić z resztek upraw, a następnie przykryć warstwą kartonów oraz naturalnej ściółki (doskonale sprawdzą się suche, opadłe liście, słoma lub dojrzały kompost, a jesienią przekompostowany obornik). W ten sposób wzbogacimy glebę w materię organiczną, wspierając mikroorganizmy glebowe. Tak zabezpieczoną ziemię zostawiamy na najbliższe tygodnie albo miesiące, od czasu do czasu dokładając świeżą porcję kompostu.
Grządek, na których zastosowaliśmy metodę no dig, nie przekopujemy. Możemy natomiast wykonać dodatkową czynność, która pozwoli jeszcze lepiej napowietrzyć glebę. Wystarczy, że użyjemy wideł do delikatnego rozluźnienia ziemi bez jej przewracania (możemy użyć zwykłych lub specjalnych wideł do spulchniania gleby, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych). Wbijamy je na głębokość 20-25 cm i lekko poruszamy w ziemi. W ten sposób rozluźniamy glebę na całej grządce, zachowując równe odstępy między nakłuciami. Pracę tę wykonujemy co kilka tygodni, dopóki podłoże nie jest zamarznięte i nie leży na nim śnieg.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Triki na zimowe kompostowanie odpadów. Zrobisz najlepszy nawóz do ogrodu na wiosnę
Co zrobić ze śniegiem w ogrodzie? Czy śnieg chroni, czy niszczy rośliny?
Czy można bielić drzewa owocowe białą farbą emulsyjną? Ważny jest skład farby