Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy ziemia z kretowiska jest dobra na rozsady? Do czego używać ziemi z kretowiska

Krety są nieproszonymi gośćmi w naszych ogrodach. Ich podziemne tunele i kopce psują estetykę trawnika, a podczas kopania często uszkadzają system korzeniowy roślin. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że obecność kreta w ogrodzie przynosi też pożytek. Wielu ogrodników uważa, że ziemia z kretowiska jest naturalnym skarbem. Czy jest ona dobra na rozsady? Do czego używać ziemi z kretowiska? Sprawdź.      

Czy ziemia z kretowiska jest dobra na rozsady? Do czego używać ziemi z kretowiska
Ziemia z kretowiska nazywana jest często naturalnym skarbem. Czy rzeczywiście jest ona tak dobra? Fot.Kateryna Kuskova/Deccoria.pl

Spis treści:

Czy ziemia z kretowiska jest dobra?

Istnieje wiele metod, które można zastosować, aby skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu. Choć bywają one postrzegane jako szkodniki, pełnią ważną rolę w ekosystemie. Właśnie dlatego musimy znaleźć takie sposoby na odstraszenie kretów, aby nie zrobić im krzywdy. Widok kretowisk często martwi właścicieli ogrodów, gdyż nie wyglądają estetycznie, a przy okazji wzbudzają obawy o stan naszych upraw. Nie każdy natomiast wie, że ziemia z kopczyków po krecie jest uważana za naturalny skarb. Czy rzeczywiście jest ona tak dobra?

Ziemia z kretowiska to gleba, która pochodzi z głębszych warstw, dlatego jest mniej wyjałowiona, niż ta na powierzchni gruntu. Jest ona naturalnie żyzna, co sprawia, że rośliny rosną w niej dobrze i zdrowo. Drążąc podziemne korytarze, kret przyczynia się do poprawy struktury gleby – spulchnia ją i napowietrza, co sprzyja lepszemu przenikaniu wody i powietrza do korzeni roślin. To sprawia, że nasze okazy lepiej pobierają substancje pokarmowe z gleby, dzięki czemu rosną bujnie i zdrowo. Ponadto krety zjadają wiele owadów i larw, które zagrażają roślinom w ogrodzie, dlatego ziemia z kopców jest wolna od wszelkiego rodzaju szkodników glebowych.         

Mówi się, że ziemia z kretowiska zawiera mnóstwo składników odżywczych, takich jak fosfor czy wapń, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu naszych roślin. Drążąc korytarze, kret miesza różne warstwy gleby, co przyczynia się do równomiernego rozprowadzenia składników odżywczych. Natomiast nie wzbogaca ziemię w niezbędne substancje pokarmowe, a jedynie poprawia jej strukturę. Warto też mieć na uwadze, że ziemia z kretowiska nie jest wolna od nasion chwastów

do czego używać ziemi z kretowiska Ziemia z kretowiska może być dobrym podłożem do uprawy roślin doniczkowych i produkcji rozsady. Fot.angurt/123RF.com

Do czego używać ziemi z kretowiska?

Ziemia z kopczyków kreta może być doskonałym podłożem do uprawy roślin doniczkowych, gdyż jest ona żyzna, pulchna i pozbawiona chorobotwórczych patogenów. Należy jednak pamiętać o ewentualnej konieczności skorygowania pH gleby. Ponadto ziemia z kretowiska może nie zawierać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dlatego warto ją wzbogacić nawozami organicznymi (np. kompostem).   

Ogromne znaczenie przy produkcji własnej rozsady ma wybór odpowiedniego podłoża. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w specjalną ziemię do wysiewu, która zapewni nasionom odpowiednie warunki do kiełkowania. Czy ziemia z kretowiska sprawdzi się podczas produkcji rozsad? Kiełkujące nasiona i młode siewki potrzebują podłoża żyznego, dobrze przepuszczalnego i bogatego w składniki odżywcze. Ziemię z kopczyków kreta można użyć do produkcji rozsady, ale warto ją zmieszać np. z kompostem, który wzbogaci glebę w materię organiczną. Trzeba jednak wcześniej sprawdzić, jak nasze rośliny czują się w ziemi z kretowiska (być może nie będzie ona do końca odpowiednia). Jakość rozsady jest podstawowym czynnikiem decydującym o powodzeniu uprawy warzyw czy kwiatów. Oprócz tego ziemię z kretowisk można rozłożyć na grządkach w ogrodzie, szczególnie na stanowiskach, gdzie potrzebuje się gleby bardziej żyznej i spulchnionej.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Przypomina szczura i też jest niebezpieczny. Gdy pojawi się w ogrodzie, robi ogromne szkody

Jakie warzywa wysiać w lutym? Rozsada krok po kroku

Te prace w ogrodzie musisz wykonać już w lutym. Kwiaty, drzewa i krzewy owocowe, ogród warzywny, trawnik

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.