Porady ogrodnicze

Jak przygotować mleko wapienne do bielenia drzew owocowych?

Bielenie drzew to proces, z którym mierzy się większość właścicieli drzew owocowych. Dzięki niemu można je zabezpieczyć przed niekorzystnym działaniem mrozów w trakcie zimy. Czym konkretnie powinno się bielić drzewa owocowe, jak przygotować mleko wapienne i których alternatywnych sposobów można użyć do ochrony drzew? Odpowiadamy.

Jak przygotować mleko wapienne do bielenia drzew owocowych?
Bielenie drzew owocowych na zimę pozwoli uchronić rośliny przed niskimi temperaturami. Jakiego specyfiku użyć do tego rodzaju zabiegu? Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym bielić drzewa owocowe w zimie i kiedy to robić?

Bielenie drzew to zabieg, który polega na pokrywaniu ich dolnej części pni preparatem tworzącym ochronną powłokę. Rzeczony preparat to najczęściej wysoce alkaliczne mleko wapienne. Zabezpiecza ono korę drzewa przed powstawaniem uszkodzeń wynikających z zimowych mrozów i związanych z nimi wahań temperatury.

W jakim terminie powinno się przeprowadzać bielenie drzew owocowych? W większości przypadków, właściciele tego rodzaju roślin pokrywają je mlekiem wapiennym na koniec grudnia lub wraz z początkiem stycznia. Może się zdarzyć, że wskutek opadów atmosferycznych, specjalna powłoka może zostać spłukana z pni. W takiej sytuacji należy nałożyć ją ponownie. Powinna się ona na nich znajdować do końca lutego lub początku marca, kiedy to temperatury wzrosną, a zimowa aura zacznie się zmieniać.

bielenie drzew Bielenie pni drzew owocowych jest ważnym zabiegiem zimowym, ponieważ szczególnie na jabłoniach, śliwkach czy czereśniach mogą pojawić się tzw. pęknięcia zgorzelinowe, które doprowadzają do przemarznięcia rośliny i jej obumierania. Fot.123RF.com

Przeczytaj również: Co musisz zrobić w ogrodzie w styczniu? Pamiętaj o pierwszym przycinaniu krzewów i drzew owocowych

Jak przygotować mleko wapienne?

Mleko wapienne wykorzystywane do bielenia drzew owocowych na zimę to mieszanina wapna oraz wody. Wiele troszczących się o swoje rośliny właścicieli drzew owocowych może zastanawiać się, w jaki sposób przygotować tego rodzaju preparat, który pomoże im zabezpieczyć je przed uszkodzeniami.

Nie jest to zbyt skomplikowany proces. Wystarczy zaopatrzyć się w wapno do bielenia. Zwykle można kupić w sklepach wiaderka z gotowymi produktami do bielenia o pojemności 1 kilograma, które należy zalać wodą i w takiej formie nanieść na pnie drzew. W niektórych środkach znajdują się specjalne dodatki, dzięki którym preparat nie zmywa się tak szybko.

Istnieje również możliwość stworzenia mleka wapiennego poprzez wymieszanie 2 kilogramów wapna palonego z 10 litrami wody. Do samodzielnie sporządzanego specyfiku dobrze jest dodać nieco białej farby emulsyjnej – dzięki temu nie zmyje się tak szybko z pnia.

Przeczytaj również: Cięcie śliwy. Kiedy i jak prawidłowo przycinać śliwy, by obficie owocowały?

Alternatywne sposoby ochrony drzew owocowych w zimie

Odpowiednie zabezpieczenie drzew owocowych uchroni je przed zimowymi warunkami atmosferycznymi. Jednym z podstawowych zabiegów, które mogą ustrzec rośliny przed spadkami temperatur, jest opisane powyżej bielenie. Czy istnieją jeszcze jakieś sposoby, które pomogą w ochronie drzew owocowych podczas zimy?

Okazuje się, że wraz z końcem jesieni, wiele osób przeprowadza ściółkowanie ziemi pod drzewami owocowymi. Dzięki temu można uchronić je przed utratą wilgoci oraz niskimi temperaturami. Do wykonania ściółkowania można użyć torfu, słomy, liści, kory lub zrębków. Bardzo popularne jest również zabezpieczanie pni drzew za pomocą okrycia z agrowłókniny, która również stanowi bardzo dobrą ochronę przed mrozem.

Co istotne, drzewa owocowe mogą wymagać zabezpieczeń nie tylko przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Warto również pomyśleć nad ochroną przed dzikimi zwierzętami, które mogą je uszkodzić. Do tego celu dobrze jest wykorzystać ogrodzenia oraz odstraszacze zapachowe. Dzięki nim można uniknąć zniszczenia pni przez zające czy sarny.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj też:

Jak ochronić drzewa owocowe przed gryzoniami i zwierzyną? Poznaj najskuteczniejsze sposoby

W jakim terminie można wycinać drzewa? Co zrobić, jeśli na drzewie jest gniazdo?

Bielenie drzew owocowych jesienią. Czy bielenie pomaga, błędy w bieleniu drzew

Czy zimą można przycinać róże? Pamiętaj o tych zasadach, latem będą uginać się od kwiatów

Trendy ogrodnicze 2024 – co warto uprawiać w swoim ogrodzie? Co to jest slow gardening?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.