Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawożenie tui jesienią. Czym dokarmiać i jakie nawozy stosować?

Tuje to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych, które można zauważyć na wielu polskich posesjach, a nawet balkonach. Są łatwe w uprawie i szybko rosną, tworząc gęstą ścianę. Aby zachwycały pięknym wyglądem, wymagają jednak nawożenia, również jesienią. Jakie nawozy stosować do tui o tej porze roku? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Nawożenie tui jesienią. Czym dokarmiać i jakie nawozy stosować?
Jesienią tuje potrzebują dokarmiania. Sprawdź, czym je nawozić. Fot. Kateryna Kuskova/Deccoria.pl

Spis treści:

Dlaczego tuje potrzebują nawożenia?

Tuja, a właściwie żywotnik (Thuja L) zalicza się do roślin iglastych z rodziny cyprysowatych. Rodzaj obejmuje pięć gatunków drzew i krzewów, które występują naturalnie w Ameryce Północnej i Azji. W naturalnym środowisku potrafią osiągnąć nawet 50–60 m wysokości.

Ze względu na swój niewątpliwy urok, tuja jest obecnie powszechnie wykorzystywana w celach ozdobnych. Tworzy się przy jej pomocy formowane i nieformowane żywopłoty, a także stosuje nasadzenia pojedyncze. Niektóre gatunki tui można też sadzić w donicach i przechowywać na balkonie. 

Aby tuje dobrze rosły i wypuszczały dużo młodych pędów, wymagają dostarczenia odpowiednich składników mineralnych. Dlaczego tuje potrzebują nawożenia również jesienią? Dzięki temu dobrze zimują, zyskują intensywny odcień, a także zachowują zdrowie i atrakcyjny wygląd.

Kiedy nawozi się tuje?

Zanim dowiesz się, jakie nawozy stosować do tui, upewnij się, że wiesz, kiedy należy się za to zabrać. Warto pamiętać, że składniki pokarmowe w glebie wyczerpują się dość szybko. A to oznacza, że należy uzupełniać je regularnie poprzez zastosowanie odpowiedniego nawozu. Powinno się to odbywać 3 razy w roku, a dokładniej:

  • wiosną – w kwietniu, a najpóźniej na początku maja;

  • latem – na początku lipca;

  • jesienią – na przełomie września i października.

Nawożenie tui jesienią ma na celu zabezpieczenie zielonych iglaków przed niskimi temperaturami. Wpływa także na ulistnienie w kolejnym sezonie. Gdy gleba zamarza głęboko, a na powierzchni nie ma śniegu, dochodzi do suszy zimowej. Jeśli tuja nie otrzymała jesienią odpowiedniego nawozu, może więc zacząć zamierać.

nawożenie tui jesienią Jesienią tuje mają większe zapotrzebowanie na potas i fosfor. Fot.isida55555/123RF.com

Nawożenie tui jesienią – o czym należy pamiętać?

W zależności od pory roku, rośliny mają inne potrzeby. I z tego powodu jesienią nie należy stosować tych samych nawozów co wiosną. Dlaczego tuje potrzebują nawożenia odpowiednią mieszanką, przystosowaną do panujących warunków? 

  • Wiosną i latem roślina znajduje się w fazie wzrostu, dlatego niezbędny jest m.in. azot (niezbędny do utworzenia ulistnienia) i magnez (dba o intensywne zabarwienie).

  • Jesienią rośliny przechodzą w stan spoczynku i potrzebują przede wszystkim poprawy gospodarki wodnej, która zapobiegnie schnięciu w wyniku mrozu.

O czym jeszcze pamiętać, planując nawożenie tui jesienią? Pierwsza istotna sprawa to wybór właściwego terminu. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim temperaturę, która nie może być zbyt niska. Zgodnie z zaleceniami, nawożenie powinno odbywać się, zanim temperatura spadnie poniżej zera. Jeśli jest dość ciepło, można zdecydować się na nawożenie tui nawet na początku listopada. Najlepiej wybierać na to słoneczne, pogodne dni.

Przeczytaj również: Nawadnianie tui jesienią. Dobierz częstotliwość podlewania i proporcje

Jakie nawozy stosować do tui?

Zastanawiając się, jakie nawozy stosować do tui, trzeba dowiedzieć się, których składników lepiej unikać. A jest to przede wszystkim azot, który zaleca się wyłącznie w okresie wiosenno-letnim – jesienią mógłby spowodować sporo szkód. Nadmiar tego składnika pobudza intensywny wzrost, przez co pędy słabo drewnieją, a rośliny mogą schnąć i przemarzać.

Wybierając nawozy jesienne do tui, trzeba więc upewnić się, że są przeznaczone do stosowania właśnie o tej porze roku, a na liście składników nie znajduje się azot. Które składniki powinny znaleźć się w nawozie? Kluczowe są fosfor i potas. Wymienione pierwiastki poprawiają mrozoodporność oraz sprawiają, że pędy szybciej drewnieją.

Ważny składnik to również magnez. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do żółknięcia, a nawet obumierania igieł. Tuja jest zaś rośliną zimozieloną, dlatego powinna zachwycać pięknym kolorem przez cały rok.

Nawozy z fosforem i potasem poprawiają gospodarkę wodną rośliny oraz odżywiają pędy. Mieszanki tego typu (dedykowane jesienią) można kupić lub przygotować samodzielnie. Warto wykorzystać do tego banana, który jest bogaty w potas, magnez i fosfor. Należy w tym celu pokroić banana ze skórą i zalać gorącą wodą. Po 48 godzinach użyj odcedzonej mieszanki do nawożenia roślin.

jakie nawozy stosować do tui Jesienne nawożenie tui wspiera gospodarkę wodną. Fot.saianoo/123RF.com

Jak nawozić tuje?

Wiesz już, jakie nawozy stosować do tui jesienią? Pora dowiedzieć się w takim razie, w jaki sposób ich używać. Gotowe nawozy jesienne są dostępne w formie płynnej lub granulowanej. Jak je stosować?

  • Nawóz w postaci granulowanej wystarczy rozsypać pod roślinami i przekopać z wierzchnią warstwą gleby, a następnie podlać.

  • Skoncentrowany nawóz w płynie wymieszaj z wodą i wylej wokół rośliny.

W przypadku nawozu w płynie należy wymieszać preparat z wodą zgodnie z proporcjami podanymi przez producenta. Skoncentrowanego płynu nie można wylewać bezpośrednio na roślinę, ponieważ mogłoby to uszkodzić lub spalić pędy.

Stosowanie się do powyższych zasad przyczyni się do zdrowego wyglądu roślin. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jesienne przycinanie hortensji. Po zabiegu wzmacniam je specjalną odżywką

Najlepsze rośliny na żywopłot. Zakładanie żywopłotu jesienią, przygotowanie ziemi

Palenie gałęzi i liści na swojej działce. Czy można to robić, jak inaczej się ich pozbyć?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.