Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienne przycinanie hortensji. Po zabiegu wzmacniam je specjalną odżywką

W jesiennym kalendarzu ogrodnika musi być czas na zabieg związany z podcinaniem hortensji. Ma on na celu przygotowanie krzewu do zimowego spoczynku oraz dodanie energii do tego, aby wiosną eksplodował kwiatami. To równocześnie świetny sposób na pozyskanie wartościowych, darmowych sadzonek. Trzeba tylko wiedzieć, jak przeprowadzić prawidłowe cięcie i czym wzmocnić rośliny. Zdradzę ci przepis na ekologiczny środek, który robię z tego, co mam w domu.

Jesienne przycinanie hortensji. Po zabiegu wzmacniam je specjalną odżywką
Po jesiennym przycięciu hortensje wymagają wzmocnienia. Czym je nawieźć? Fot. natalliaustsinava/123RF.com

Spis treści:

Jesienne przycinanie hortensji – kiedy zacząć?

Hortensje to rośliny o specyficznych wymaganiach, jeśli chodzi o przycinanie. Każda ich odmiana wymaga nieco innego podejścia, dlatego tak ważne jest, aby po pierwsze rozpoznać, jakie kwiaty dokładnie uprawiamy, a po drugie, jakie zabiegi pielęgnacyjne są im potrzebne jesienią.

Najlepszym momentem na rozpoczęcie jesiennego przycinania hortensji jest wrzesień lub początek października. W tym czasie rośliny kończą swoją wegetację i zaczynają przygotowywać się do zimowego spoczynku. Ważne, aby nie przegapić tego okresu, ponieważ późniejsze przycinanie może osłabić roślinę przed nadchodzącą zimą – okaleczone gałęzie będą podatne na działanie mrozu i mogą nie przetrwać do wiosny.

Przycinanie hortensji we wrześniu pozwala również na pozyskanie nowych sadzonek, które można przechować przez zimę, a następnie posadzić na wiosnę.

Uwaga! Hortensje ogólnie lepiej (bezpieczniej) jest przycinać wiosną. Zwłaszcza jeśli nie wiesz dokładnie, jaki gatunek rośnie w twoim ogrodzie. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Przycinanie hortensji po zimie. Zobacz, jak ciąć, żeby miała dużo kwiatów

Jeśli decydujesz się na cięcie jesienne, wybierz odpowiedni moment (kiedy jeszcze jest ciepło), a po zabiegu wzmocnij rośliny mieszanką z mojego przepisu. Znajdziesz go poniżej.

Jesienią hortensje przycinaj gdy jest jeszcze ciepło. Fot. aleroy4/CanvaPro

Jak przycinać hortensje jesienią?

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa charakteryzuje się dużymi, efektownymi kwiatostanami, które mogą zdobić ogród aż do jesieni. Jesienne przycinanie tej odmiany powinno być delikatne i skupiać się głównie na usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów.

  • Przycinanie kosmetyczne – w przypadku hortensji ogrodowej zaleca się jedynie kosmetyczne przycinanie przekwitniętych kwiatów. Cięcie wykonujemy tuż nad ostatnim pąkiem liściowym. Ususzone kwiatostany można także zostawić na zimę, ponieważ będą stanowić naturalną ozdobę ogrodu, a także ochronią młode pędy przed mrozem.

  • Pozyskiwanie sadzonek – jeśli chcemy rozmnożyć hortensję ogrodową, jesień to doskonały czas na pozyskanie sadzonek. Wybieramy młode, zielone pędy, które nie zdążyły jeszcze zdrewnieć. Sadzonka powinna mieć około 15 cm długości. Dolną parę liści usuwamy, a górną skracamy o połowę. Taki fragment sadzonki wkładamy do doniczki z lekką, przepuszczalną glebą i przechowujemy w chłodnym, ale nie mroźnym pomieszczeniu przez całą zimę.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa to roślina, którą można przycinać nieco bardziej jesienią, co sprzyja jej kondycji, wzmacnia ją i pozwala na pozyskanie sadzonek.

  • Intensywne przycinanie - pędy hortensji bukietowej można przyciąć tuż nad ziemią. Zaleca się, aby cięcie było wykonane ostrym sekatorem i przebiegało nad węzłem liściowym. Takie przycinanie sprzyja zagęszczaniu się rośliny i tworzeniu bardziej zwartym krzewów w kolejnym sezonie.

  • Pozyskiwanie sadzonek - z dłuższych pędów hortensji bukietowej można łatwo pozyskać sadzonki. Wystarczy podzielić pęd na fragmenty o długości około 20 cm, pamiętając, że każdy z nich powinien mieć co najmniej dwa zawiązki. Sadzonki umieszczamy w doniczce z przepuszczalnym podłożem i przechowujemy w chłodnym miejscu do wiosny.

Wypróbuj domowe odzywki do wzmocnienia hortensji po przycięciu. Fot. sepidehmaleki/CanvaPro

Odżywianie hortensji po przycięciu – domowa odżywka

Po jesiennym przycinaniu hortensje wymagają odpowiedniego odżywienia, aby mogły zdrowo przetrwać zimę i w kolejnym sezonie kwitnąć obficie. W tym celu warto zastosować domowe, naturalne nawozy, które wzbogacą glebę w niezbędne składniki odżywcze. Polecam zwłaszcza domową odżywkę na bazie jabłek, którą podzieliła się ze mną mama. Owoce zawierają wiele cennych składników odżywczych, które są korzystne dla roślin kwasolubnych, takich jak hortensje. Możesz aplikować nawóz na dwa sposoby – zakopując lub stosując do podlewania.

Przeczytaj równieżSłońce i susza zniszczyły hortensje. Ta odżywka sprawi, że znów pięknie zakwitną

  • Nawóz z jabłek zakopywany

Najszybszym i najprostszym sposobem na wykorzystanie jabłek jako nawozu jest zakopanie zdrowych, opadłych owoców w pobliżu hortensji. Ważne, aby przed zakopaniem dokładnie przejrzeć jabłka i upewnić się, że nie są one zainfekowane chorobami lub szkodnikami. Zakopane jabłka stopniowo rozkładają się w ziemi, wzbogacając glebę o wartościowe składniki.

  • Płynny nawóz jabłkowy

Aby przygotować płynny nawóz, potrzebujemy około 3 kg opadłych jabłek, które rozdrabniamy (np. blendując) i mieszamy z 1 litrem odstanej wody lub deszczówki. Gotową mieszankę odstawiamy na dwa dni, aby fermentowała. Następnie wykopujemy wokół hortensji rowki o głębokości około 25 cm i wlewamy do nich nawóz, delikatnie przysypując ziemią. Taki kompost z jabłek dostarcza hortensjom niezbędnych składników odżywczych, które wspomagają zdrowy wzrost i obfite kwitnienie w kolejnym sezonie.

  • Inne domowe nawozy

Poza odżywką jabłkową hortensje można nawozić również innymi naturalnymi składnikami, takimi jak skorupki jajek (dostarczające wapnia) czy fusy po kawie, które zakwaszają glebę, co jest korzystne dla roślin kwasolubnych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Od pełnego lata do pierwszych przymrozków. Ciekawe odmiany i pielęgnacja marcinków

Jesienne przycinanie winorośli. Trzy najlepsze metody, które stymulują wzrost winogron

Co zrobić, jeśli pomidory nie zdążyły dojrzeć na krzaku? Jest na to łatwy sposób

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.