Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

U nas jest jeszcze mało popularna, choć niezwykle smaczna. Cebula wielopiętrowa – wymagania i uprawa

Cebula wielopiętrowa, nazywana również egipską lub wędrującą, to mało znane u nas warzywo wieloletnie o fantazyjnym wyglądzie. Do spożycia nadają się wszystkie jej części – soczyście zielony szczypior, cebulki powietrzne i te, które znajdują się w ziemi. Doskonały smak i wczesna gotowość do zbioru to tylko niektóre z jej licznych zalet. Jak uprawiać cebulę wielopiętrową? Dlaczego warto się na to zdecydować? Podpowiadamy.

U nas jest jeszcze mało popularna, choć niezwykle smaczna. Cebula wielopiętrowa – wymagania i uprawa
Cebula wielopiętrowa (Allium cepa var. proliferum) nazywana jest również egipską. Fot. Orest Lyzhechka/CanvaPro

Spis treści:

Cebula wielopiętrowa (Allium cepa var. proliferum)

Cebula wielopiętrowa (Allium cepa var. proliferum), którą często określa się również cebulą egipską lub wędrującą, jest rzadziej spotykana w polskich ogródkach niż cebula zwyczajna. To praktycznie nieznana u nas odmiana cebuli, a szkoda, ponieważ jej zalety są nie do przecenienia. Niewątpliwym atutem cebuli wielopiętrowej jest fakt, że należy ona do roślin wieloletnich. Z powodzeniem można uprawiać ją na jednym stanowisku przez 3-4 lata i przez cały ten czas cieszyć się udanymi zbiorami. Do spożycia nadaje się zarówno zielony szczypior, jak i pozostałe części tej rośliny – cebule powietrzne, które zrywamy latem, czy podziemne, dojrzewające jesienią.

Wszystkie części cebuli wielopiętrowej nadają się do spożycia. Wszystkie części cebuli wielopiętrowej nadają się do spożycia. Fot. Orest Lyzhechka/CanvaPro

Ta nieznana u nas odmiana cebuli nadaje się do całorocznej uprawy w gruncie. Doskonale radzi sobie pod śnieżną pierzynką i przy siarczystych mrozach, ponieważ znosi temperaturę nawet do -30°C. Cebula wielopiętrowa jest świetnie przystosowana do naszego klimatu i gwarantuje nam zbiory przez cały sezon. Zaczynają się one już w pierwszych dniach wiosny – szczypior cebuli egipskiej jest przepyszną nowalijką, należącą do grupy najwcześniejszych warzyw z ogrodu. Zbiory cebulek trwają przez cały lipiec i sierpień. Zaskakują przyjemnym, słodko-ostrym smakiem, właściwym dla roślin cebulowych.

Cebula ta nazywana jest wielopiętrową ze względu na charakterystyczną budowę pędów kwiatostanowych. Na każdym z nich pojawiają się niewielkie cebulki powietrzne, które układają się piętrowo – jedne nad drugimi. Zebrane są po 4-5 sztuk i mają ok. 1-2 cm średnicy. Między nimi możemy zauważyć niepozorne kwiaty w zielonym kolorze, które nie zawiązują nasion. Zdarza się, że ze skupisk cebulek wyrastają kolejne lekko poskręcane pędy kwiatostanowe, co daje roślinie fantazyjny wygląd. Zazwyczaj cebula egipska ma trzy takie piętra. Im wyżej są położone, tym znajdujące się tam cebule powietrzne są mniejsze.

Pędy kwiatostanowe cebuli wielopiętrowej mogą mieć nawet 1 m wysokości, w związku z czym często potrzebują podparcia i przywiązania do palików. To w zasadzie jedyna różnica w uprawie między nią a cebulą zwyczajną – wymagania tych warzyw są praktycznie takie same. Największych plonów cebuli egipskiej możemy się spodziewać w drugim i trzecim roku uprawy, co wcale nie oznacza, że powinniśmy się jej później pozbyć. W czwartym roku zbiory są mniejsze, ale nadal imponujące.

Zastanawiasz się, czy uprawiać cebulę wielopiętrową? Oto kilka powodów, dlaczego warto się na to zdecydować:

  • jest całkowicie mrozoodporna,

  • wystarczy posadzić ją raz, aby dawała plony przez 3-4 lata,

  • jej szczypior jest jedną z najwcześniejszych nowalijek,

  • często sama się rozsiewa w ogrodzie, dlatego nazywa się ją cebulą wędrującą,

  • wszystkie jej części są jadalne, bardzo smaczne i pełne aromatu,

  • gwarantuje zbiory przez cały sezon,

  • jest łatwa w uprawie.

Cebula wielopiętrowa szybko i silnie się rozrasta. Cebula wielopiętrowa szybko i silnie się rozrasta.  Fot. Orest Lyzhechka/CanvaPro

Przeczytaj również: Niezrównany domowy nawóz do czosnku zimowego. Wykorzystaj podczas sadzenia

Jak uprawiać cebulę wielopiętrową?

Cebula wielopiętrowa nie jest popularna w naszym kraju, ale warto wprowadzić ją do swojego ogródka, aby przez kilka lat cieszyć się jej smakiem. Jest lekko pikantny, nieco delikatniejszy niż tradycyjnej cebuli, co sprawia, że doskonale nadaje się do wykorzystania w kuchni. Cebulę tę możemy jeść na surowo, gotować i marynować. Jej uprawa jest stosunkowo prosta, ponieważ warzywo to jest odporne na trudne warunki atmosferyczne i nie ma wygórowanych wymagań.

Jak uprawiać cebulę wielopiętrową? Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

  • Ziemia – cebula wielopiętrowa najlepiej rośnie w przepuszczalnym, żyznym i bogatym w próchnicę podłożu o odczynie 6,5-7,0.

  • Stanowisko – pod uprawę wybierzmy słoneczny i osłonięty od silnego wiatru zagon.

  • Sadzenie – wiosną lub jesienią przekopujemy oraz odchwaszczamy grządkę, na której planujemy posadzić cebulę egipską. Na podłożu możemy rozsypać dojrzały kompost, aby je użyźnić. Następnie sadzimy cebulki w ziemi na głębokości ok. 2 cm w rzędach co 30 cm, zachowując 10 cm między roślinami.

  • Podlewanie – odmiana ta, podobnie jak inne cebule, ma płytki system korzeniowy, co oznacza, że potrzebuje częstego podlewania. Jest to ważne zwłaszcza w okresach suszy.

Uprawiając cebulę egipską, nie zapominajmy o jej podlewaniu. Uprawiając cebulę egipską, nie zapominajmy o jej podlewaniu. Fot. orestligetka/123RF.com

  • Nawożenie – cebulę wielopiętrową zasilamy kilka razy w sezonie. Przed sadzeniem warto zastosować kompost, a wiosną rozcieńczony biohumus. Później, na dalszym etapie wzrostu, dokarmiamy warzywo preparatami bogatymi w fosfor, aby przyspieszyć dojrzewanie cebul. Uważajmy jednak na przenawożenie azotem.

  • Podpory – ta odmiana cebuli ma wysokie pędy kwiatostanowe, które mogą zostać złamane podczas burzy lub wichury. Aby temu zapobiec, warto przywiązać je do wbitych w ziemię palików, np. bambusowych.

  • Zimowanie – to cebula całkowicie odporna ma mróz, dlatego nie trzeba wykopywać jej przed zimą ani zabezpieczać przed niską temperaturą. O tej porze roku nadziemna część rośliny obumrze, ale zielone przyrosty pojawią się na nowo wiosną.

  • Rozmnażanie – wiosną kępy cebuli egipskiej możemy łatwo rozdzielić i przesadzić w nowe miejsca. Równie proste jest rozmnażanie rośliny z cebul powietrznych lub podziemnych. Sadzimy je wiosną albo jesienią. Cebulki powietrzne często same rozsiewają się po ogrodzie, gdy spadają na ziemię ze złamanych przez wiatr pędów kwiatostanowych.

  • Choroby i szkodniki – aby zabezpieczyć to warzywo przed chorobami i atakami szkodników, nie uprawiajmy go po innych roślinach cebulowych. Unikajmy też podmokłych oraz zacienionych stanowisk.

Cebula wielopiętrowa zaskakuje wyglądem i niezwykłym smakiem. Warto mieć ją w swoim ogrodzie, ponieważ wystarczy posadzić ją na zagonie raz, by przez kilka lat dawała duże plony.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Sadzenie dymki ozimej. Przygotowanie ziemi, najpyszniejsze odmiany

Sprzątanie krzaków pomidorów po zarazie ziemniaczanej. To musisz zrobić koniecznie

Cebula będzie rosła jak na drożdżach. Wystarczy, że przed sadzeniem wymoczysz ją w napoju

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.