Porady ogrodnicze

Oprysk z mleka na pomidory - przepisy i zastosowanie. Kiedy najlepiej pryskać pomidory mlekiem?

Naturalne składniki świetnie sprawdzają się do oprysków w ogrodzie. Przede wszystkim są efektywne, a dodatkowo – ekologiczne i zdrowe dla środowiska. To ma szczególnie znaczenie przy takich roślinach jak pomidory, które uprawiasz, by potem je zjeść. Jak zrobić oprysk z mleka na pomidory i na co najlepiej działa? 

Oprysk z mleka na pomidory - przepisy i zastosowanie. Kiedy najlepiej pryskać pomidory mlekiem?
Jak zrobić oprysk na pomidory z mleka i kiedy go najlepiej stosować? Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści: 

Jakie choroby i szkodniki atakują pomidory? 

Pomidory są narażone na liczne infekcje i ataki szkodników. Są dość trudnymi roślinami w uprawie, dlatego wystarczą drobne błędy ogrodnicze lub niewłaściwa pogoda i ryzyko zachorowania znacznie wzrasta. Najczęściej spotykane choroby pomidorów to: 

 • ziemniaczana zarazę pomidorów – do objawów należą ciemne wodniste plamy na liściach i brązowe plamy na niedojrzałych owocach, w konsekwencji owoce nie dojrzewają, a roślina obumiera, 
 • szara pleśń – wywołuje m.in. pyliste białe i szarawe plamy na całej roślinie, miękkie plamy na owocach, gnicie rośliny, 
 • sucha plamistość liści – pojawiają się ciemnobrązowe plamy na liściach, które z czasem zasychają i zaczynają się wykruszać, a owoce i korzenie gniją, 
 • korkowatość korzeni – na korzeniach występują zgrubienia, wzrost rośliny ulega zahamowaniu, pojawia się coraz mniej owoców, 
 • mączniak prawdziwy – liście i później cała roślina porażone są plamami przypominającymi mąkę, 
 • raka bakteryjny pomidorów – do objawów należą brązowe plamy na liściach, wycieki na pękających pędach i w konsekwencji zamieranie rośliny. 

Szkodniki, które atakują pomidory, to natomiast głównie: 

 • mszyce, 
 • przędziorki, 
 • stonki, 
 • wełnowce, 
 • wciornastki, 
 • mączliki.  

Jeśli to początkowe stadium choroby lub gdy szkodników jest mało, z walką bardzo często radzą sobie naturalne opryski. Są one też świetne do stosowania profilaktycznie, by zapewnić roślinie najlepszą ochronę i składniki odżywcze.  

Przeczytaj również: Jak podwiązać pomidory? Instrukcja krok po kroku

Oprysk z mleka na pomidory - działanie i przepisy

Opryski pomidorów mlekiem sprawdzają się zarówno do ochrony przed chorobami grzybicznymi, jak i szkodnikami. Najlepiej stosować je profilaktycznie w okresie wzmożonego ryzyka zachorowania. Chronią rośliny m.in. przed mączniakiem, zarazą ziemniaczaną, szarą pleśnią czy suchą plamistością liści. Dają sobie świetnie radę również w momencie, gdy na roślinie pojawią się pierwsze mszyce, przędziorki, stonki czy inne groźne szkodniki.  

Dlaczego warto zainteresować się tym rodzajem oprysków? Przede wszystkim jest to bezpieczny dla człowieka, środowiska i innych stworzeń sposób. Nie jest tak inwazyjny jak środki chemiczne, dlatego dobrze sprawdza się na roślinach użytkowych i jadalnych. To również tania i łatwa do wykonania metoda. 

Jakie mleko stosować do oprysków? 

Standardowo najczęściej stosuje się mleko spożywcze, najlepiej prosto od krowy. Jeśli ma to być jednak mleko z butelki czy kartonu, upewnij się, że ma minimum 3,2% tłuszczu. Do oprysku nie nadaje się śmietanka, dlatego, jeśli znajduje się na wierzchu – zdejmij ją przed stworzeniem preparatu. 

Innym sposobem jest wykorzystanie mleka zsiadłego. Również najlepiej sprawdzi się wyrób wiejski, jednak może być również ten sklepowy. Zwróć tylko uwagę, aby był to produkt naturalny bez żadnych dodatków.  

Jak działała opryski pomidorów mlekiem? 

Mleko zawarte w oprysku powoduje stworzenie bariery ochronnej na roślinie. Pozwala to zmniejszyć ryzyko, że do liści, pędów czy innych części wnikną patogeny. Takie działanie wiąże się z obecnością białka, które wskazuje właściwości antyseptyczne pod wpływem słońca. Pomaga to również niszczyć początkowe fazy zarodników grzyba. 

W mleku zawarty jest również wapń, który pozwala dodatkowo zasilić rośliny w ten pierwiastek. Dzięki temu możesz uchronić je m.in. przed żółknięciem liści z powodu niedoborów tego składnika. 

Opryski z mleka świetnie sprawdzają się też w przypadku innych warzyw, głównie zielonych ogórków, które również bywają atakowane przez grzyby i szkodniki. 

Jak zrobić oprysk pomidorów z mleka świeżego? 

Najczęściej stosuje się połączenie świeżego mleka z wodą w stosunku 1:5 do opryskiwania lub 1:10 do podlewania. Jeśli chcesz stosować oprysk na mszyce i inne szkodniki, sprawdzi się mieszanina w proporcji 1:1. 

Bez względu na ilość mleka, najlepiej podgrzać je do temperatury ok. 40°C, wymieszać z wodą i odstawić na 1 dzień do lodówki. Jeśli nie masz dużo czasu, możesz stosować od razu po wystygnięciu. Do oprysku często dodaje się ok. 10 g szarego mydła lub kilka kropli płynu do naczyń. 

Jak zrobić oprysk pomidorów z mleka zsiadłego? 

Taki oprysk polecany jest szczególnie do walki ze szkodnikami. Wystarczy wymieszać 1 l zsiadłego mleka z 10 litrami wody, a następnie odstawić na 2-3 dni w ciepłe i zacienione miejsce. Oprysk wykonuje się potem tak samo, jak mlekiem świeżym, czyli rano lub wieczorem i co 7-10 dni.  

Zsiadłe mleko zawiera kwas, który mocniej działa na rośliny pod wpływem światła, dlatego w tym przypadku szczególnie ważne jest stosowanie mieszaniny tak, by słońce nie świeciło na roślinę bezpośrednio. 

Przeczytaj również: Do jakich roślin stosować nawóz z drożdży? Przepis, działanie i efekty stosowania drożdży w ogrodzie

Kiedy i jak stosować opryski pomidorów mlekiem? 

Opryski z mleka mają działanie profilaktyczne, dlatego należy rozpocząć je ok. tydzień przed największym ryzykiem wystąpienia chorób grzybowych. Większość z nich rozwija się w czerwcu i lipcu, gdy jest wilgotno i ciepło.  

Opryski najlepiej stosować, gdy jest stosunkowo ciepło i bezdeszczowo, by woda nie zmyła warstwy ochronnej mleka. Warto wybrać taki tydzień, gdy na kolejne dni nie są zapowiadane opady. Pamiętaj, by nie pryskać pomidorów w pełnym słońcu, co mogłoby wywołać poparzenie i spalenie liści. Najlepiej zrobić to wieczorem lub rano. Jeśli decydujesz się na poranek, zadbaj, by na roślinach nie było już rosy.  

Takie opryski należy powtarzać później co ok. 7-10 dni aż do zakończenia zbiorów. Warto też dokładnie pokryć wszystkie liście i pędy, by mleko dostało się w każdy zakamarek. Nie zapominaj więc o dolnej części rośliny. Co jakiś czas możesz też podlewać pomidory wodą z mlekiem, by zapewnić im większą ilość wapnia do pobrania z gleby. 

Roztwór mleka i wody warto stosować zarówno jako oprysk, jak i nawóz do podlewania roślin Fot. 123RF/PICSEL

Ekologiczne opryski na pomidory 

Pomidory lubią ekologiczne opryski i dobrze je znoszą. Oprócz mikstury z mleka warto więc poznać inne mieszaniny. Najczęściej stosuje się: 

 • gnojówkę z pokrzywy – wystarczy zebrać ok. 1 kg tych chwastów i zalać 10 l wody w plastikowym pojemniku (nie używaj metalu), a po 2-4 tygodniach substancja będzie już gotowa do opryskiwania czy podlewania rośliny, 
 • oprysk z szarego mydła potasowego – w tym przypadku stosuje się ok. 10-30 g mydła na 1 l wody, wystarczy całość wymieszać i można pryskać, 
 • wywar ze skrzypu polnego – podobnie jak w przypadku pokrzywy i tutaj zbierz 1 kg ziela, a następnie zalej 10 l wody. Wywar będzie gotowy już po 2-3 dniach, a do oprysków należy go jeszcze rozcieńczyć wodą w stosunku 1:3, 
 • oprysk z drożdży – mikstura składa się ze 100 g świeżych drożdży i 10 l wody, po wymieszaniu jest od razu gotowa do stosowania. 

Naturalne opryski – w tym ten z mleka – to świetny sposób, by ochronić swoje pomidory przed chorobami grzybowymi i szkodnikami. Jeśli hodujesz więc te przepyszne warzywa, wypróbuj miksturę, która w skuteczny i bezpieczny sposób zwalczy dolegliwości rośliny.  

Przeczytaj również: Mszyce zaatakowały pomidory? Przygotuj specjalną mieszankę, która wymiecie szkodniki z całego ogrodu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Oprysk z mleka na pomidory - przepisy i zastosowanie. Kiedy najlepiej pryskać pomidory mlekiem?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.