Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby róże kwitły przez całe lato? Majowe cięcie róż

Przycinanie róży sprawia, że roślina rozwija się prawidłowo i jest zachęcana do efektownego kwitnienia, gdy tylko przyjdzie na nie pora. Jednak jednoczesne cięcie wiosenne wielu krzewów róż w ogrodzie może sprawić, że zakwitną one w tym samym czasie, po czym pozostaną w uśpieniu do kolejnego sezonu. Co zrobić, jeśli chcemy, by ani na chwilę nie zabrakło w ogrodzie kolorowych pąków i nasze róże kwitły okazale dłużej, jedna po drugiej, nawet całe lato? Rozwiązaniem jest majowe cięcie. Ekspert od róż wyjaśnia, jak prawidłowo je przeprowadzić. 

Co zrobić, żeby róże kwitły przez całe lato? Majowe cięcie róż
Co zrobić, żeby róże kwitły całe lato? Majowe przycinanie jest kluczowe - oto rada eksperta. Fot. congerdesign/CanvaPro

Spis treści:

Pielęgnacja róż: podstawowe zasady

Pielęgnacja róż w ogrodzie wymaga uwagi i systematyczności. Jednak jest ona kluczowa dla zdrowia i utrzymania piękna tych niezwykle eleganckich, ale przy tym dość wymagających roślin.

Ich uprawa powinna rozpocząć się od wyboru odpowiedniego miejsca, w którym będą rosły. Róże preferują bowiem dobrze nasłonecznioną przestrzeń, gdzie kontakt ze słońcem trwa minimum kilka godzin dziennie. Należy jednocześnie unikać miejsc narażonych na działanie silnych wiatrów.

Krzewy różane wymagają tego, aby ziemia pod nimi była dobrze przepuszczalna oraz bogata w składniki odżywcze. Warto również zadbać, aby pH gleby wahało się między 6 a 6,5, dając odczyn lekko kwaśny. Co jeszcze należy uwzględnić?

  • Podlewanie

Podlewanie krzewów różanych powinno być regularne, szczególnie w okresie letnim. Ziemię pod kwiatami należy utrzymywać wilgotną, ale nie przemoczoną. Podstawowe zasady pielęgnacji róż zakładają, że podlewa się je bezpośrednio przy korzeniach. Unikaj moczenia części nadziemnych, liści oraz kwiatów, aby zapobiec ewentualnym chorobom grzybowym.

  • Nawożenie

W okresach, gdy konieczne jest nawożenie, używaj wieloskładnikowych preparatów przeznaczonych dla tej konkretnej grupy roślin, bogatych w azot, fosfor oraz potas we właściwych proporcjach. Wolisz wykorzystywać ekologiczne preparatu? Możesz zatem przygotować naturalne nawozy do róż – ich podawanie rozpocznij wiosną i kontynuuj w regularnych odstępach oraz odpowiednio wyważonych dawkach do połowy lata. Jesienią nie podawaj odżywek, to umożliwi roślinom przygotowanie się do zimowego spoczynku.

  • Ochrona przed szkodnikami i chorobami krzewów

Podstawowa pielęgnacja róż w ogrodzie wymaga także zapewnienia roślinom należytej ochrony przed najczęściej występującymi chorobami oraz inwazją popularnych szkodników. Zainfekowane części rośliny trzeba niezwłocznie usuwać. Na szczycie listy problemów, które drażnią niejednego ogrodnika, znajdują się oczywiście mszyce. Warto stosować opryski oraz środki ochrony roślin, pozwalające w bezpieczny sposób zwalczyć owady.

  • Zabiegi dodatkowe

Dla utrzymania najlepszych warunków wodnoglebowych dla krzewów róż zaleca się mulczowanie. Pomaga ono m.in. zapobiec wzrostowi chwastów. Warto dodatkowo wokół róż rozłożyć kilkucentymetrową warstwę kory, podsuszonego kompostu lub słomy.

To nie wszystko, na co powinieneś zwrócić uwagę w przydomowej uprawie. Aby krzewy dobrze się rozwijały, potrzebują równie dobrego towarzystwa. Obok róż sadź lawendę oraz różne, dekoracyjne odmiany czosnku. Dodadzą rabacie uroku, a dzięki silnym zapachom odstraszą potencjalne szkodniki. Jednak spośród wszystkich zabiegów, które musisz wykonywać zarówno przy młodych, jak i starszych krzewach, szczególnie istotne jest przycinanie róż. Jeżeli zależy ci na tym, aby kwitły całe lato, powinieneś przeprowadzić je nie wcześniej i nie później, ale właśnie w maju.

Przeczytaj równieżZakop pod różami w ogrodzie, krzewy będą uginać się od kwiatów. Domowe sposoby na dokarmianie róż

Co zrobić, żeby róże kwitły całe lato? Majowe przycinanie

Przycinanie róż w maju ma kluczowe znaczenie dla wzrostu krzewów z dwóch powodów. Przypomina o tym ekspert od uprawy róż:

  • po pierwsze cięcie róży związane jest z koniecznością zwiększenia trwałości pędów i uzyskania kształtu krzewu odpornego m.in. na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych;
  • po drugie, ma pomóc w zachowaniu ciągłości kwitnienia.

róże majowe Umiejętne przycinanie po odkryciu oraz skracanie za długich pędów w maju pozwoli roślinie zawiązać masę pąków, z których wkrótce rozwiną się piękne, delikatne kwiaty, których zapach wypełni ogród. Fot. suteishi/CanvaPro

Jak podkreśla nasz ekspert, jeżeli nie przytniemy długich pędów u krzewów bardzo mocno odmłodzonych, to kwiatostan i góra krzewu będzie bardzo ciężka, a tym samym narażona na wyłamanie przez silny wiat czy burzę. Dlatego przycinanie róż w maju ma ochronić kwiaty przed tym zagrożeniem.

Nie ma jednego scenariusza, na jakiej wysokości przycinać krzewy. Najwyższe pędy, które mają nawet metr długości, można skrócić o połowę, na 1/3 lub do 1/3 wysokości. Niższe pędy można skrócić do 20 cm. Im mniejsze przycięcie, tym większe późniejsze rozgałęzienie róży. Ważne natomiast jest to, że takie przycięcie chroni grube, mocne pędy przed wyłamaniem.

Przycinanie róż w maju gwarantuje również wspomnianą już ciągłość kwitnienia. Dzięki niemu przerwa pomiędzy pierwszym i drugim terminem pojawienia się pukli kolorowych kwiatów nie będzie aż tak widoczna. Prawidłowe majowe cięcie róż sprawia, że te nie będą kwitły wszystkie na raz, ale w różnym odstępie czasu, po kolei ciesząc nas swym wyjątkowym wyglądem.

róże1 W zależności od odmiany róże potrafią zakwitać raz lub kilka razy, a niektóre utrzymują kwitnienie całymi tygodniami - wykorzystaj ich naturę do przyozdobienia ogrodu na cały sezon. Sekwencja majowego cięcia ci w tym pomoże. Fot. marinesea/Joe_Potato/CanvaPro

Co zrobić, żeby róże kwitły całe lato? Należy zastosować przerwy pomiędzy przycinaniem konkretnych roślin. Można więc przyciąć w maju jeden rząd róż, a kolejny dopiero za jakiś czas, na przykład po dwóch tygodniach. Dzięki temu zapewnimy roślinom ciągłość kwitnienia. Najpierw pełnymi pąkami obsypią się róże, które nie były przycinane lub zostały tylko delikatnie podcięte na wiosnę. Następne w kolejności będą te przycięte w maju, a jako ostatnie rozwiną się okazy, które odświeżałeś na samym końcu.

Przycinanie róż w ten sposób sprawi, że przerwa pomiędzy pierwszym i każdym kolejnym kwitnieniem nie będzie taka długa, a ogród nie straci swoich wyjątkowych barw. Nie rezygnuj z tego zabiegu, technika majowego przycinania róż wygląda niemal identycznie jak ta, którą wykorzystujesz zaraz po ich odkryciu w kwitnieniu. Należy ostrym sekatorem wycinać pędy pod kwiatostanem, jednocześnie zostawiając jak najwięcej liści, spośród których już niedługo, w zależności od odmiany wyjrzą pełne, pojedyncze kwiaty lub całe kiście barwnych pąków.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Róże odwdzięczą się za tę odżywkę. W sezonie będą miały mnóstwo kwiatów

Najlepsze róże pnące na płot. Które odmiany wybrać i jak je pielęgnować?

Choroby róż. Na co najczęściej chorują róże, jak zapobiegać i leczyć

Róże pnące szybko rosnące. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.