Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienne przycinanie winorośli. Trzy najlepsze metody, które stymulują wzrost winogron

Latem w uprawie winorośli należy przeprowadzić uważny przegląd latorośli, kwiatostanów, wykonać uszczykiwanie wierzchołków, a także usuwanie wilków czy liści pod dojrzewającymi gronami. Jesienią po zbiorze zabiegów do wykonania jest mniej, ale mają one olbrzymie znaczenie dla przyszłorocznych plonów. Jesienne cięcie winogron pozwala formować rośliny na kolejny rok. Jak je wykonać poprawnie? Do wyboru są aż 3 metody, sprawdź, które nadają się dla młodszych, a które dla starszych roślin.

Jesienne przycinanie winorośli. Trzy najlepsze metody, które stymulują wzrost winogron
Jesienne cięcie winogron ma znaczenie w formowaniu krzewów i wpływa na ich kolejne owocowanie. Jak je przeprowadzać? Fot. nenovbrothers/CanvaPro

Spis treści:

Jesienne cięcie winogron

W ogrodowych uprawach winorośli można spotkać takie odmiany, jak np. Fieja, Katrusia, Prim, Gałahad, Arkadia, Piesnia, Rondo, Aurora i wiele innych, wykazujących dobrą mrozoodporność, a przy tym o naprawdę smacznych, dorodnych plonach.

Część z nich mimo dużej wytrzymałości trzeba okrywać na zimę, wykorzystując do tego ziemię (kopczykowanie) i specjalną włókninę (owijki dla części nadziemnych), by zapewnić im odpowiednią ochronę przed dotkliwym mrozem. Jednak zanim przejdziemy do zabezpieczania roślin przed zimą, konieczne jest oczyszczenie ich po zbiorach oraz wykonanie jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych winorośli.

Pracy jest mniej niż latem, ale każde zadanie do wykonania ma olbrzymie znaczenie w utrzymaniu dobrej kondycji krzewów i zachowaniu (a najlepiej powiększeniu) plonowania w kolejnym sezonie. Po obfitych zbiorach należy m.in. usunąć z winorośli zbędne grona oraz pozbyć się wysychających liści.

wino Po zebraniu w pełni dojrzałych gron winorośl powoli szykuje się do posezonowego spoczynku. Jesienna pielęgnacja m.in. pomoże krzewom lepiej się do niego przygotować. Fot. SurkovDimitri/CanvaPro

Następnym krokiem jest jesienne cięcie winogron, służące przygotowaniu krzewów na przyszły rok. Jakie konkretnie zalety ma posezonowe przycinanie pędów? Umożliwia ono i ułatwia:

  • kształtowanie młodych roślin,
  • zachowanie formy nadanej krzewom już wcześniej poprzez regulowanie ich kształtu, siły wzrostu oraz utrzymanie wysokiej plenności roślin,
  • okrywanie uprawy,
  • zapewnienie lepszej ochrony przed chorobami.

Ogrodnicy podpowiadają, aby zarówno sposób cięcia, jak i termin wykonania zabiegu dobrać do potrzeb gatunkowych, uwzględniając wrażliwość roślin na uszkodzenia. Jednym ze skutków cięcia pędów winorośli jest powstawanie długo gojących się ran. Wiosną proces ten jest dodatkowo wydłużony ze względu na dużą aktywność krzewów oraz intensywną produkcję soków, które po wykonaniu cięć, wypływają z wnętrza roślin i naruszają zawiązane pąki.

Po jesiennym przycinaniu istotnym zagrożeniem są pojawiające się nagle przymrozki, dlatego po jego wykonaniu przygotuj materiały ochronne do osłony dla uformowanych na nowo roślin.

Masz w ogrodzie zarówno młode, jak i starsze okazy winorośli? Najmłodsze sadzonki, dopiero co posadzone, pozostaw nietknięte do wiosny, niech mają czas na ukorzenienie się i bezpieczne zadomowienie. Nieco starsze okazy, które wypuściły w sezonie długie pędy, można spokojnie przyciąć do wysokości 1 m – 1,20 m, gdy opadną liście (październik-listopad).

Przeczytaj również: Nawożenie winorośli we wrześniu. Te nawozy pomogą poprawić jakość owoców i wzmocnić krzewy przed zimą

Jak ciąć winogrona jesienią – 3 metody

Środek jesieni, gdy pogoda dopisuje, to dobry moment na cięcie młodszych krzewów winorośli. Najstarsze okazy najlepiej pielęgnować nieco później, sięgając pod sekator i piłkę ogrodową dopiero w listopadzie lub na początku grudnia. Wówczas zabieg powinien obejmować cięcie wszystkich wyrośniętych, niezdrewniałych pędów, najbardziej narażonych na skutki coraz sroższej pogody.

cięcie jesienne Po zbiorach winogron przychodzi czas na oczyszczenie krzewów z liści oraz oznaczenie pędów do przycięcia. Kolorowe sznurki lub taśma biurowa matowa, którą łatwo ręcznie oznakować, ułatwiają cały proces i chronią przed pomyłką. Fot. hiddencatch/cukugede/123rf.com

Jak ciąć winogrona jesienią? Te 3 metody pozwalają nie tylko oczyścić krzewy, poprawić ich kształt i nadać zdrową formę, lecz także tworzą niezbędne miejsce dla całych kiści soczystych owoców. Wyszczególnione przez ogrodników w jesiennej pielęgnacji winorośli cięcia wczesne: 

  • pędów jednorocznych na 2 oczka – polegają na przycięciu połowy z całkowitej liczby pędów na określonej wysokości, aby w kolejnym sezonie w każdym miejscu przycięcia wyrosły po dwa nowe, zielone odrosty; 
  • pędów jednorocznych na ok. 10 oczek – polega ono na skróceniu drugiej, pozostawionej wcześniej połowy pędów jednorocznych w większym zakresie, na wysokość aż 5-10 oczek; ten zabieg pozwala przygotować krzew do wykształcenia na tak wypielęgnowanych pędach pąków i zawiązania się owoców. 

Istotnym zabiegiem jest też późniejsze cięcie pędów dwuletnich. To wspomniana 3 metoda, która w uprawie starszych krzewów doda im sił, odświeży formę i zadziała stymulująco przed kolejnym sezonem wegetacyjnym. To cięcie przeprowadź, usuwając za jego pomocą wszystkie większe pędy dwuletnie wraz z ich niedawno jeszcze plonującymi odrostami.  

Wykonujesz zabieg po raz pierwszy i boisz się, że to zbyt skomplikowane? Gdy po raz pierwszy sięgałam po sekator, wcześniej oznaczyłam wyraźnie odrosty do przycięcia na wszystkich krzewach winorośli. Wykorzystałam do tego biurową taśmę matową, na niej wodoodpornym markerem opisałam pędy jednoroczne i dwuletnie, aby uniknąć pomyłki. Nie masz takiej taśmy? To nic, możesz zastąpić ją np. kolorowymi nićmi. Ważne, aby oznaczenie było dla ciebie zrozumiałe i czytelne.  

Gdy zakończysz ostatnie, późnojesienne cięcie, przygotuj krzewy na czas spoczynku, okrywając tylko łozy (zdrewniałe późną jesienią zielone pędy) i korzenie winorośli lub też całą, odświeżoną roślinę. Dzięki temu lepiej zniesie zimę, a gojące się rany powinny zdrowo się zabliźnić.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak zabezpieczyć winorośl na zimę? Kopczykowanie i okrywanie winorośli

Jak zadbać o borówkę jesienią? Czego potrzebuje borówka amerykańska we wrześniu?

Pielęgnacja trawnika po upalnym lecie. Domowy nawóz działa jak balsam

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.