Spis treści:
Kiedy zbierać pomidory z krzaka?
Na przełomie lata i jesieni, gdy temperatura w nocy spada, a w dzień słońca jest coraz mniej, proces dojrzewania pomidorów w ogrodzie spowalnia. W takich warunkach owoce potrzebują długich tygodni, aby się zaczerwienić i zyskać pełny, bogaty smak. W naszym klimacie nie mają jednak tak dużo czasu – jesienne przymrozki mogą nadejść w każdej chwili, niszcząc całą uprawę. Z tego względu, jeśli istnieje ryzyko, że temperatura nagle spadnie, lepiej jest od razu zebrać niedojrzałe pomidory, niż je bezpowrotnie stracić.
Nie zawsze mamy możliwość zbioru w pełni dojrzałych pomidorów, które mają intensywny czerwony kolor. Pod koniec sezonu musimy zbierać również niedojrzałe owoce, aby podczas przechowywania w domu z czasem się przebarwiły. Warto jednak mieć świadomość tego, że całkowicie zielone pomidory nie mają szans dojrzeć po zerwaniu z krzaka. W warunkach domowych zaczerwienią się tylko te owoce, które osiągnęły docelowy rozmiar i są pokryte delikatnym rumieńcem. Taka częściowa zmiana koloru skórki świadczy o tym, że plon wytwarza etylen, który jest niezbędny do zajścia procesu dojrzewania.
Niedojrzałe pomidory lepiej zerwać z krzaka za wcześnie, niż ryzykować, że przemarzną. Fot. badnews/123RF.com
Przeczytaj również: Nornice niszczą zadbany ogród? 7 naturalnych sposobów na pozbycie się gryzoni
Co zrobić, jeśli pomidory nie zdążyły dojrzeć?
Wielu ogrodników wolałoby pozostawić pomidory na krzaku do końca sezonu, aby dojrzały naturalnie, jednak w naszym klimacie nie zawsze jest to możliwe. Niedojrzałe owoce warto zebrać, zanim nadejdą mrozy, a następnie przechować je w odpowiednich warunkach i czekać, aż staną się czerwone. Na szczęście nie musi to trwać długo – istnieje kilka prostych sposobów na przyspieszenie dojrzewania zielonych pomidorów.
Co zrobić, jeśli pomidory nie zdążyły dojrzeć?
- Położyć w sianie – zielone pomidory z lekkim rumieńcem układamy jedną warstwą w skrzynce wypełnionej świeżym sianem, zachowując między nimi odstępy. W takim wymoszczonym „gniazdku” będą stopniowo dojrzewały. Stosuję tę metodę w swoim domu, trzymając skrzynkę w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego światła. Pomidory czerwienią się po kilku dniach.
- Przechowywać w papierowej torebce – wkładamy do niej pomidory i zamykamy, a następnie przetrzymujemy w temperaturze ok. 22°C. Gromadzący się w torebce etylen przyspieszy dojrzewanie owoców.
- Umieścić na parapecie – to prosty sposób, który wiele osób stosuje w swoich domach. Niedojrzałe owoce kładziemy na parapecie szypułką do dołu. Najlepiej, aby nie były bezpośrednio nasłonecznione. Jeśli chcemy przyspieszyć ich dojrzewanie, obok połóżmy owoc wydzielający dużo etylenu, np. banan lub jabłko.
Pamiętajmy, aby podczas przechowywania pomidorów w domu regularnie sprawdzać, czy nie ma na nich śladów pleśni. Proces ich dojrzewania może trwać od paru dni do nawet kilku tygodni, co w dużej mierze zależy od temperatury, w jakiej je przetrzymujemy – w cieple zajdzie najszybciej.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Pielęgnacja selera na koniec lata. Bulwy będą ogromne i twarde
Prosty trik na przechowywanie ziemniaków. Wrzuć do skrzyni te liście, bulwy będą twarde i jędrne
Pielęgnacja papryki we wrześniu. Dlaczego papryka zmienia kolor?