Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Lepiej nie sadź tych roślin przed domem. Choć piękne, stwarzają problemy w ogrodzie

Przez nieuwagę lub zauroczenie pięknymi kwiatami i łatwą uprawą wybierasz rośliny, których nie znasz. W ciągu jednego lub dwóch sezonów obserwujesz, jak mała sadzonka rozrasta się i pochłania kolejne rabaty. Inne rośliny nie mają szans. Prawdopodobnie masz w ogrodzie roślinę ekspansywną, która w mig dominuje cały ogród. Jak sobie z nią poradzić? Które gatunki to rośliny ekspansywne? Sprawdź, zanim będzie za późno.

Lepiej nie sadź tych roślin przed domem. Choć piękne, stwarzają problemy w ogrodzie
Miskant cukrowy i nawłoć kandyjska, choć pięknie się prezentują, potrafią poczynić w ogrodzie wiele szkód. Fot. wirescoct/goddard/CanvaPro

Spis treści:

Co to są rośliny ekspansywne? 

Rośliny ekspansywne to gatunki roślin szybko rosnących o małych wymaganiach hodowlanych. Przyjmują się niemal na każdej glebie, nawet mocno piaszczystej. Często cechują się mocnym systemem korzeniowym, dzięki któremu bez problemu znoszą nawet ekstremalne susze.  

Wśród roślin ekspansywnych można wymienić wiele gatunków roślin inwazyjnych pochodzących z zupełnie innych rejonów świata. Gatunki te zadomowiły się w Polsce i powoli wypierają rodzime rośliny.  

W jaki sposób rośliny ekspansywne się rozrastają? Każdy gatunek ma nieco inny sposób rozmnażania. Wszystkie jednak cechuje szybkość, z jaką pochłaniają kolejne metry kwadratowe ogrodu. Rośliny ekspansywne rozmnażają się przez: 

  • rozłogi podziemne – rośliny takie jak mięta, konwalia majowa czy bambus, a także wiele gatunków traw rozmnaża się przez podziemne kłącze. Wypuszczają liczne rozłogi, z których następnie rosną pędy nadziemne. Dzięki nim rośliny mocno rozszerzają się na boki;
     
  • rozłogi nadziemneinne gatunki roślin ekspansywnych wypuszczają rozłogi nadziemne. Są to boczne pędy, które bardzo łatwo się zakorzeniają w nowym miejscu. W ten sposób roślina pochłania kolejne połacie ziemi. Do takich roślin należą np. dąbrówka rozłogowa czy rogownica;
     
  • nasiona - niektóre gatunki roślin ekspansywnych są samosiewne. Po przekwitnięciu wypuszczają setki niewielkich, lekkich nasion, które wraz z wiatrem przenoszą się na duże odległości. Nasiona te łatwo kiełkują zaraz po dotknięciu ziemi. Do gatunków tych roślin należy m.in. nawłoć ogrodowa czy smagliczka skalna.  

Szybkie rozprzestrzenianie się roślin ekspansywnych ma swoje wady i zalety. W kontrolowanych warunkach możesz łatwo wypełnić nimi mało atrakcyjne fragmenty ogrodu. Kiedy rosną bez żadnej kontroli, często doprowadzają do zamierania innych roślin rosnących wokół nich, ponieważ wygrywają walkę o słońce i substancje pokarmowe. 

Przeczytaj także: Ta roślina jest nielegalna i bardzo inwazyjna. Potrafi przebić się nawet przez beton

Rośliny ekspansywne, których lepiej nie sadzić w ogrodzie 

Istnieje wiele gatunków roślin ekspansywnych, na które należy szczególnie uważać. Niektóre z nich są rodzime – np. brzoza, inne obcego pochodzenia. Wiele z nich wytwarza cenne owoce, które mają duży potencjał prozdrowotny np. krzew Goji, inne z kolei zachwycają swoim zapachem i kwiatami np. konwalia majowa. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych roślin ekspansywnych, których szczególnie trudno pozbyć się z ogrodu.  

Owoce rokitnika zwyczajnego to cenne źródło witamin, jednak sam krzew jest mocno ekspansywny i trzeba kontrolować jego rozrost Fot. Artush/CanvaPro 

  • Nawłoć kanadyjska - roślina o bardzo dekoracyjnych, żółtych kwiatach. Jest wieloletnią byliną i jednocześnie gatunkiem inwazyjnym pochodzącym z Ameryki Północnej. Nawłoć jest także rośliną miododajną, a miód nawłociowy ma wiele właściwości prozdrowotnych. Nawłoć kanadyjska rozrasta się za pomocą rozłogów korzeniowych i bardzo szybko porasta ogród. 

  • Spartyna grzebieniasta – należy do bardzo efektownych traw ozdobnych. Tworzy kępy o przewisającym pokroju. Jej największą ozdobą są liście z żółtym obrzeżem, które na zimę zasychają i stają się piękną ozdobą ogrodu. Osiąga wysokość nawet 150 cm. Rozrasta się przez rozłogi podziemne. 

  • Chmiel pospolity – jest szybkorosnącym pnączem. W ciągu jednego dnia przyrasta nawet 15 cm. Jest efektowną ozdobą często wykorzystywaną w ogrodach do dekoracji pergoli, altan czy płotów. Trudno pozbyć się go z ogrodu, ponieważ wypuszcza rozłogi korzeniowe, co sprawia, że po wycięciu pojawia się w zupełnie innych częściach ogrodu.

  • Rokitnik zwyczajny – prozdrowotne właściwości owoców rokitnika zachęciły niejednego ogrodnika do jego uprawy. Jest łatwym w uprawie krzewem, który dobrze rośnie nawet na ziemi piaszczystej. Wypuszcza rozłogi korzeniowe, za pomocą których rozrasta się na boki, pochłaniając kolejne fragmenty ogrodu. 
  • Sumak octowiec – nazywany jest “zemstą sąsiada”, wszystko z powodu swojego ekspansywnego charakteru. Roślina ta jest niezwykle dekoracyjna. Jesienią przybiera piękne kolory czerwieni i pomarańczy, a jej owoce mają kształt szyszek. Jest także odporny na ekstremalne warunki pogodowe. Sumak octowiec rozrasta się za pomocą rozłogów korzeniowych i szybko opanowuje sąsiednie tereny.

    Sumak octowiec nie bez powodu nazywany jest zemstą sąsiada. Fot. Olga Shestakova/CanvaPro 

     
  • Miskant cukrowy – trawy ozdobne są obecnie bardzo popularne. Wśród nich często wybierany jest miskant chiński. Przy wyborze warto jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie pomylić go z miskantem cukrowym. Ten gatunek trawy ozdobnej również zachwyca swoim wyglądem, ale szybko rozrasta się na boki dzięki rozłogom korzeniowym. Nie tworzy tak jak miskant chiński zwartych kęp.  

Nie musisz zupełnie rezygnować z roślin ekspansywnych, które mogą stać się piękną ozdobą twojego ogrodu. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i dobrze kontrolować rozrost tych roślin.  

Przeczytaj również: Tych roślin nie możesz posadzić na działce ROD. Znienawidzonego drzewa nie ma na tej liście

Rośliny ekspansywne – jak sobie z nimi radzić? 

Jak zabezpieczyć ogród przed podbojem roślin ekspansywnych? W przypadku gatunków rozrastających się na boki za pomocą rozłogów podziemnych należy mocno odgrodzić ich miejsce od pozostałej części ogrodu np. za pomocą plastikowych obrzeży czy głębokich krawężników. Najbezpieczniej uprawiać je w doniczkach lub sadzić w gruncie w plastikowej osłonie bez dna. Dzięki temu roślina swobodnie pobiera wszystkie składniki pokarmowe z gleby, jednak nie wypuszcza bocznych rozłogów. 

Rośliny rozrastające się za pomocą pędów bocznych należy stale kontrolować i usuwać niebezpieczne rozłogi. Przy gatunkach samosiewnych należy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, aby nie dopuścić do rozwoju nasion.  

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Przycinanie aronii na wiosnę. Co zrobić, żeby aronia dobrze owocowała?

Majestatyczna i przepięknie kwitnąca bylina wraca do łask. Uprawa i pielęgnacja firletki chalcedońskiej

Najpiękniejsze trawy ozdobne do ogrodu. Niektóre tworzą gęsty żywopłot

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.